Ryzyko powodzi w dorzeczu Odry sięga 90 procent - ostrzega w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, jaki prognozują synoptycy, rzeki wyleją. W nocy z soboty na niedzielę nad południową Polskę ma nadciągnąć strefa intensywnych opadów deszczu; szacuje się, że miejscami może spaść nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy.

Zobacz również:

Szczególnie niebezpiecznie przedstawia się sytuacja w dorzeczu górnej i środkowej Odry, gdzie już miejscami przekroczone są stany alarmowe, a realizacja prognostycznego scenariusza opadowego w 90 procent wskazuje na wystąpienie powodzi - czytamy na stronach IMGW.

Opolszczyzna przygotowuje się na zapowiadane intensywne opady deszczu. W okolicy Głogówka obowiązuje alarm, a w Brzegu, Lewninie Brzeskim, Prudniku, Krapkowicach, Opolu i powiecie nyskim pogotowie przeciwpowodziowe. W siedmiu miejscach na rzekach Opolszczyzny przekroczone są stany alarmowe, a w sześciu ostrzegawcze.

Poziom wody niebezpiecznie podnosi się także w rzekach na Śląsku. Stan alarmowy przekroczony jest na Brynicy, a ostrzegawcze w trzech miejscach na Odrze i w jednym na rzece Mała Panew.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia i filmy!

Prognoza pogody na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę intensywnie padać będzie od Podkarpacia i Małopolski, przez Świętokrzyskie, po Górny Śląsk, południowe obszary Opolszczyzny i Kotlinę Kłodzką. Ale ulewy spodziewane są także na Lubelszczyźnie, w części Mazowsza oraz w Łódzkiem. Podobnie będzie także w niedzielę.

Noc z soboty na niedzielę

Niedziela przed południem

Niedziela po południu