Wisła w Jawiszowicach i Soła w Oświęcimiu - w tych miejscach Małopolski rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze. Na terenie całego województwa obowiązuje 3. w trzystopniowej skali stan zagrożenia powodziowego. Stany ostrzegawcze przekraczają też rzeki na Śląsku.

Strażacy nadal usuwają natomiast skutki wczorajszych opadów. W okolicach Piwnicznej usuwana jest ziemia z dróg, a w Łabowej niedaleko Nowego Sącza trwa osuszanie kilkunastu budynków.

Na Śląsku jest co najmniej kilkanaście miejsc, w których rzeki przekraczają stany ostrzegawcze i alarmowe. Po przekroczeniu stanu alarmowego na Brynicy zapadła decyzja o wypuszczeniu większej ilości wody ze zbiornika Kozłowa Góra pod Tarnowskimi Górami. To samo postanowiono zrobić na Kaskadach Soły niedaleko Żywca. Odra przekroczyła stany alarmowe w Chałupkach i Krzyżanowicach, a w Raciborzu-Miedonii do takiego przekroczenia niewiele brakuje.

Największe jak na razie, bo półtorametrowe przekroczenie stanu alarmowego zanotowano na Osobłodze w Racławicach Śląskich w województwie opolskim. Tam, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze, poziom wody systematycznie zbliża się do stanów alarmowych. Pocieszające jest to, że na razie nie pada, ale hydrolodzy nie zostawiają złudzeń. Dziś znowu czekają nas bowiem intensywne opady.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego (CZK) ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu jakie pojawią się nad Opolszczyzną w sobotę w nocy, oraz w niedzielę.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia i filmy!