Poufne wieści o tajnych notatkach ws. spotkania Kulczuka z Rosjanami mogą przekazywać służby specjalne. To one są nieszczelne – sugeruje poseł Józef Gruszka, szef orlenowskiej komisji śledczej.

Tomasz Skory: Pan też, jak wiceprzewodniczący Giertych podejrzewa, że Jan Kulczyk po prostu uciekł za granicę?

Józef Gruszka: Nie. Twierdzę, że pewnie się coś stało. Za mało mam informacji, by coś na ten temat powiedzieć.

Tomasz Skory: Ale przyzna pan, że dość zastanawiające. Jeszcze parę dni temu doktor K. udzielał wywiadów, pokazywał się w telewizji, wydał oświadczenie. I nagle...

Józef Gruszka: Wie pan, nieszczęścia chodzą nie po ziemi, a po ludziach.

Tomasz Skory: Komisji udało się odnaleźć pana Kulczyka i skutecznie dostarczyć mu wezwanie na przesłuchanie?

Józef Gruszka: Tak. Ta kwestia jest załatwiona.

Tomasz Skory: A czy doktor Kulczyk przekazał komisji oficjalne zawiadomienie o chorobie i może prośbę o przełożenie przesłuchań?

Józef Gruszka: Do wczoraj nie.

Tomasz Skory: Dziś pan jeszcze nie sprawdzał?

Józef Gruszka: Dziś nie, bo nie miałem możliwości.

Tomasz Skory: A jeśli do jego przesłuchania nie dojdzie, nie tylko 9 listopada, ale w ogóle, bo może pozostanie na „dłuższym leczeniu” w USA, czy komisja uzna, że prawdę o jego spotkaniu z Ałganowem mówi Siemiątkowski czy zostawi rzecz nierozstrzygniętą?

Józef Gruszka: Jest jeszcze druga część możliwości, którą trzeba wykorzystać – choć jest ona trudniejsza – próbować rozmawiać, za zgodą Agencji Wywiadu, z oficerem sporządzającym notatkę.

Tomasz Skory: Komisja bierze to pod uwagę, czy już zamierza to zrobić?

Józef Gruszka: Mówię teraz o teoretycznych możliwościach. Takie jeszcze są. Danie wiary ministrowi Siemiątkowskiemu jednoznacznie – przyzna pan – źle się kojarzy, choćby w oparciu o wczorajsze przesłuchania.

Tomasz Skory: No właśnie, jak to jest z tym dawaniem wiary ministrowi. Komisja postanowiła wczoraj zwrócić się do AW o kolejną notatkę. Uznajecie notatki AW za wiarygodne, po tym co okazuje się w konfrontacji tego, co mówi Kulczyk z tym, co mówi Siemiątkowski?

Józef Gruszka: Notatki wywiadu są informacją operacyjną, która nie jest źródłem dowodowym. Trzeba to przepracować, dlatego tu zmierzaliśmy ku prostemu rozwiązaniu, mam nadzieję, że do niego dojdzie.

Tomasz Skory: Wczoraj okazało się, że szef AW Zbigniew Siemiątkowski, pakując swoje rzeczy, wyniósł z biurka tajne notatki, przypadkowo zapewne i znalazł je – zapewne przypadkowo – parę dni temu. Kulczyk twierdzi, że AW notatki fałszuje, że potrafi to udowodnić. Pan komuś z tego grona wierzy?

Józef Gruszka: Najpierw o tych notatkach, które pan Siemiątkwoski przyniósł na komisję. Zabezpieczyliśmy je w tajnej kancelarii Sejmu, musimy przeprowadzić rozmowę z szefem AW, naszymi ekspertami. Po prostu ja je widziałem w sposób materialny, ale nie oceniałem ich, bo ich nie czytałem.

Tomasz Skory: Czy Siemiątakowski złamał prawo, wynosząc je?

Józef Gruszka: Jeśli są tam zapisy mogące mieć wspólne cechy z notatką, która ma gryf tajności, to jest to złamanie prawa.

Tomasz Skory: Ewidentnie są takie cechy. Notatka, która miała ten gryf – bo już nie ma – została oparta na notatkach Siemiątkowskiego.

Józef Gruszka: Podążając za myśleniem pana redaktora, można powiedzieć wprost – tak, to jest złamanie prawa.

Tomasz Skory: Jest też notatka z maja, sprzed spotkania Kulczyka z Ałganowem, mówiąca o tym, że Kulczyk spotykał się z Łukoilem. Jako rzekomy reprezentant Orlenu obiecywał Rosjanom sprzedaż Rafinerii Gdańskiej. Dlaczego tej notatki komisja nie zamierza odtajnić?

Józef Gruszka: Nie, że nie zamierzamy, bo była taka rozmowa na ten temat. Na razie jest blokada.

Tomasz Skory: Jaka blokada?

Józef Gruszka: Po stronie AW. Są pewne rzeczy, których utajnić nie można nie w kontekście tego, czego poszukujemy, ale w kontekście źródła. Nie zrezygnowaliśmy z tego, ale na razie nie mamy możliwości zapoznania się bezpośrednio jako z notatką, która ma już powszechny dostęp. My wiemy.

Tomasz Skory: To skąd ja wiem? Nielegalnie usłyszałem wczoraj i nielegalnie przeczytałem dziś w zapewne nielegalnych gazetach – ktoś z komisji puszcza przecieki i to bardzo precyzyjnie.

Józef Gruszka: Muszę zaprotestować jako przewodniczący komisji. Wyciek może być także z innego kierunku, nawet ze służb.

Tomasz Skory: Dziękuję za rozmowę.