Rosyjski koncern Gazprom, główny dostawca gazu dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w ciągu miesiąca chce rozpocząć rozmowy o podwyżce cen – pisze „Parkiet”. Rosjanie grożą, że w razie fiaska negocjacji skierują sprawę do arbitrażu.

Rozmowy miałyby się rozpocząć w marcu. Jednak szefostwo koncernu przypomina, że kontrakt przewiduje możliwość zwrócenia się do międzynarodowego arbitrażu, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia.

W ubiegłym roku w związku z podwyżką cen ropy opłaty, jakie za błękitne paliwo wnosiło PGNiG, wzrosły o 40 procent. Nie wiadomo, o ile Rosjanie będą chcieli podwyższyć obecne stawki. Jednak niedawno wiceprezes gazowego giganta Aleksander Miedwiediew stwierdził, że opłaty za gaz płynący do Polski są jednymi z najniższych na kontynencie.

Rząd chce się wnikliwie przyjrzeć polsko-rosyjskim kontraktom gazowym. Ministerstwo Gospodarki widzi nawet potrzebę ich renegocjacji. Gazowa refleksja rządu jest wynikiem styczniowych problemów z dostawani surowca z Rosji. czytaj więcej

Co ciekawe, renegocjacji gazowych kontraktów chce także strona polska. Ministerstwo Gospodarki już zapowiedziało, że przyjrzy się umowom z Rosjanami.