Rosyjska Duma zaakceptowała wstępnie projekt poprawki do konstytucji, która umożliwi wydłużenie kadencji prezydenta z czterech do sześciu lat. Deputowani niższej izby rosyjskiego parlamentu opowiedzieli się również za przedłużeniem kadencji samej Dumy z czterech do pięciu lat. Kolejne czytania projektu odbędą się w środę 19 listopada.

Autorem projektu wydłużenia kadencji prezydenta i Dumy jest aktualny gospodarz Kremla, Dmitrij Miedwiediew. Argumentuje, że zmiana dałaby głowie państwa więcej czasu na przeprowadzenie niezbędnych dla kraju reform. Zamiar przeprowadzenia zmian w konstytucji Miedwiediew zapowiedział podczas pierwszego po objęciu urzędu prezydenta orędzia.

Zdaniem analityków, proponowane zmiany mogą być pierwszym krokiem na drodze do umożliwienia Władimirowi Putinowi powrotu na najwyższe stanowisko w państwie. Sam Putin, pełniący obecnie funkcję premiera, poparł propozycję swojego następcy. Zastrzegł jednak, że na razie jest za wcześnie, by spekulować, kto będzie ubiegać się o prezydencki fotel.