W sprawie tarczy antyrakietowej w Polsce potrzebne będą dodatkowe konsultacje - dowiaduje się RMF FM. Na razie nie ma mowy o żadnej jednoznacznej reakcji rządu na amerykańską propozycję.

Nie dajcie się skusić na tarczę - mówi radiu RMF Theodore Postol - profesor Massachuesets Institute of Technology, wcześniej pracujący dla amerykańskiego Kongresu i jako doradca naukowy Szefa Operacji Morskich Pentagonu. Dowodzi, że system obrony antyrakietowej budowany przez Pentagon nigdy nie... czytaj więcej

Rozpoczęcie negocjacji na temat budowy systemu to kwestia kilku tygodni, a nawet miesięcy. Na razie dodatkowe konsultacje dotyczą zapoznawania się z całą ofertą Amerykanów. Trwają analizy propozycji i przygotowywanie naszego stanowiska negocjacyjnego.

Chodzi o to, co chcemy, a co będziemy wstanie wygrać na rozmieszczeniu w Polsce systemu, który ma chronić Stany Zjednoczone. W MSZ nikt oficjalnie nie chce mówić o szczegółach i terminarzu rozmów. To bardzo poważna kwestia, chodzi przecież o globalne bezpieczeństwo - powiedział rzecznik resortu. Jedyne oficjalne stwierdzenie brzmi „Nie ma jeszcze stanowiska rządu w sprawie tarczy antyrakietowej. Z Amerykanami kontaktujemy się bezpośrednio kanałami dyplomatycznymi”.