Na kary od 1,5 roku więzienia w zawieszeniu do 2,5 roku więzienia skazał Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie 7 żołnierzy, oskarżonych w tzw. aferze bakszyszowej. Skazani dobrowolnie poddali się karze.

Sąd wyznaczył też wysokie grzywny dla skazanych. Żołnierze przyznali się do udziału w grupie przestępczej biorącej łapówki od firm, które wygrywały przetargi na odbudowę tego kraju.

Prokuratura Wojskowa zarzuciła 14 oficerom i cywilnym pracownikom wojska udział w grupie przestępczej w Iraku, która "ustawiała" przetargi na odbudowę prowincji, za co miała otrzymywać od Irakijczyków łapówki. Według aktu oskarżenia, zagarnięte korzyści to w sumie ok. 750 tys. dolarów, z których odzyskano tylko 232 tys. Część z oskarżonych oficerów, którzy przyznali się do winy, odeszła ze służby.

Sąd wyłączył z postępowania sprawę kolejnych siedmiu oskarżonych, z których większość nie przyznaje się do winy. Ich proces ruszy od nowa 13 grudnia przed zawodowym składem Sądu Wojskowego. Posłuchaj relacji reporterki RMF Agnieszki Burzyńskiej: