Platforma Obywatelska oskarża minister pracy i polityki społecznej Joannę Kluzik-Rostkowską o kradzież programu Platformy. Chodzi o projekt zachęcający emigrantów do powrotu do kraju Polski. Według Zbigniewa Chlebowskiego, program którym chwali się PiS, Platforma przedstawiła w Sejmie rok temu.

Według posła dziwnym trafem, program złożony przez PO w listopadzie ubiegłego roku, nagle w trakcie kampanii wyborczej ujrzał światło dzienne.

Jak zaznaczył Chlebowski, program Platformy składa się z propozycji podzielonych na dwie części. Pierwsza, to tzw. pakiet startowy, czyli m.in. propozycje ulg w podatkach i składkach

dla osób powracających z zagranicy. Druga cześć o nazwie "Powrót do domu" - dotyczy sfery oświatowej i kulturalnej.

PO nie zamierza składać protestu w tej sprawie. Chcemy pokazać opinii publicznej, że PiS w kampanii wyborczej gra na ludzkich instynktach, wykorzystuje problemy polskiej emigracji do walki wyborczej i to nas oburza - podkreślił Zbigniew Chlebowski.

Program „Powrót”, który rzekomo jest plagiatem propozycji PO, skierowano do młodej polskiej emigracji, a jego założenia strona rządowa zaprezentowała na konferencji prasowej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.