Od maja rosną ceny; wg ostatnich danych w maju inflacja wyniosła prawie 3,5 proc. Najbardziej podrożała żywność, paliwa i użytkowanie mieszkania. Ale na tym nie koniec - w październiku może zdrożeć gaz, a na początku przyszłego roku prąd.

Wprawdzie projekt nowej taryfy gazowej nie jest jeszcze gotowy, ale jest niemal pewne, że Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponuje podwyżki cen gazu. Spółka tłumaczy, że w ostatnich 3 latach ceny importowanego gazu wzrosły o kilkadziesiąt procent.

Na razie nie wiadomo, jak duże podwyżki mogą nas czekać. Na pewno dla odbiorców indywidualnych ceny nie mogą przekroczyć 5 proc. ponad inflację – czyli w tym roku ponad 8 proc. Apetyt gazowego monopolisty temperuje jednak nieco Urząd Regulacji Energetyki, który ostatecznie musi się zgodzić na podwyżki.

Rośnie inflacja, rosną ceny. Według Głównego Urzędu Statystycznego tylko w tym miesiącu stopa inflacji wzrosła o ponad 1 proc.; w sumie wynosi już prawie 3,5 proc. W Faktach sprawdzamy, jak ten wzrost wpłynął na życie Polaków. czytaj więcej

Prawdopodobnie wzrośnie też cena prądu. Ta jednak zależy od lokalnego zakładu energetycznego. Na pewno nie będzie w tym roku podwyżek w Warszawie, jednak w przyszłym na pewno się zmienią, bo wygasają obecnie obowiązujące taryfy. Ostatecznie zgodę na ew. podwyżki musi wydać Urząd Regulacji Energetyki.