Były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Jacek Cichocki będzie odpowiadał za służby specjalne w Kancelarii Premiera – poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zastąpi na tym stanowisku Pawła Grasia.

Jacek Cichocki to długoletni pracownik a potem szef rządowego Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert od krajów bloku wschodniego. Nigdy jednak nie miał do czynienia ze służbami specjalnymi. To jednak premierowi nie przeszkadza. Jak mówi Donald Tusk, Cichocki to spokojny i bardzo kompetentny człowiek, intelektualny format człowieka, który nadaje się do nadzorowania służb specjalnych, do ich uwolnienia od polityków. Nie chcemy papierów na nikogo - mówi Tusk. Potrzebni są nam tacy ludzie jak Cichocki, a nie jak Macierewicz, czy Wassermann - dodaje.

Polskie służby potrzebują spokoju, zdrowego rozsądku i bardzo wysokich kwalifikacji merytorycznych, a nie politycznych zapaleńców czy partyjnych funkcjonariuszy - mówi Tusk.

Cichocki będzie sekretarzem stanu w kancelarii oraz będzie pełnił funkcję sekretarza Kolegium do spraw służb specjalnych.

Jednocześnie premier poinformował, że Zbigniew Nowek zostanie odwołany ze stanowiska szefa Agencji Wywiadu, a jego miejsce zajmie Andrzej Ananicz.

Nie będzie natomiast zmian w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Na jego czele nadal stać będzie Mariusz Kamiński.

W ubiegłym tygodniu Paweł Graś zrezygnował z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Poseł PO odpowiadał za problematykę służb specjalnych. Graś - jak podawano - zrezygnował z powodów zdrowotnych i osobistych.