Nie będzie zmian w akcyzie na paliwo - stwierdził Sławomir Nowak w Kontrwywiadzie RMF FM. W ciągu dwunastu ostatnich miesięcy cena paliwa wzrosła raptem o jakieś 3 proc. - dodał szef gabinetu politycznego premiera Tuska. Dlaczego więc na stacjach ceny paliw biją kolejne rekordy? Okazuje się, że prawda leży po środku.

Wszystko dzięki sprytnemu zabiegowi. Mówiąc o wzroście cen minister powiedział ogólnie o paliwach, czyli zarówno o benzynach, jak i oleju napędowym. W takim przypadku wzrost ceny o 3 procent wydaje się czymś do przełknięcia.

Jest jednak pewne ale – o ile cena benzyny bezołowiowej 95 w ciągu roku zwiększyła się o mniej więcej 3 procent, to cena oleju napędowego poszła w górę już o 25 procent. A to już spora różnica. Powodem takiego wzrostu cen oleju jest bardzo wysoki popyt na to paliwo. Poza tym drożyzna to efekt wciąż wysokich cen ropy na świecie. Dziś baryłka kosztuje poniżej 128 dolarów.

Jak sprawę astronomicznych cen paliw komentują kierowcy? Na stacji paliw w Gdańsku Oliwie był reporter RMF FM Wojciech Jankowski. Posłuchaj jego relacji: