W całej Polsce zorganizowano w piątek protesty rolników. Między godz. 10 a 14 blokowane były m.in drogi krajowe i wojewódzkie. W niektórych miejscach utrudnienia trwały nawet do godz. 18. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Rolnicy nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt. "Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia" - pisał w oświadczeniu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". 

Poniżej znajdziecie relacje reporterów RMF FM z wybranych miejsc, gdzie rolnicy zorganizowali protesty.

19:34 BYDGOSZCZ

Protestujący rolnicy zakończyli w piątek po południu manifestację przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy po rozmowie ich delegacji z wojewodą Michałem Sztyblem. Po wystąpieniu wojewody przed gmachem urzędu stojące na ulicach ciągniki odjechały. Wcześniej protestujący palili opony i słomę.

18:11 TORUŃ

Rolnicy zablokowali w piątek po południu drogę krajową nr 91 w Toruniu. Korek ma już kilka kilometrów.

18:09 MINISTER ROLNICTWA: TAK DUŻE OTWARCIE RYNKU UE NA TOWARY Z UKRAINY BYŁO BŁĘDEM

Minister rolnictwa Czesław Siekierski, który spotkał się z rolnikami protestującymi w Przyborowicach w województwie mazowieckim, przyznał, że błędem było tak duże otwarcie rynku Unii Europejskiej na towary z Ukrainy. "Będziemy monitorować napływ produktów z Ukrainy. Pamiętajmy jednak, że handel, także z Ukrainą, jest dwustronny" - dodał Siekierski, cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

Jak przypomniało ministerstwo, protestujący rolnicy jako powody swoich wystąpień podają nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi Zielonego Ładu, nadmierny napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, wobec których produkty polskie - droższe, bo wyprodukowane zgodnie ze standardami Unii Europejskiej - są niekonkurencyjne, a także spadek opłacalności produkcji rolnej.

"Rozumiem, że rolnicy chcą, żeby wszyscy ludzie, konsumenci, dowiedzieli się o ich problemach i żeby zdali sobie sprawę, że problemy rolnictwa są problemami wszystkich mieszkańców. Prosiliśmy rolników, żeby dokładnie wskazywali powody protestów, aby ludzie je zrozumieli. Prosiłem także rolników, żeby protesty nie były nadmiernie uciążliwe, a ludzi o wyrozumiałość dla rolników - trzeba zachować rozsadek" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Siekierski zaapelował do obywateli, żeby dostrzegli, że sytuacja w rolnictwie wpływa na nas wszystkich, jako na konsumentów, a rolnicy chcą produkować żywność dla naszego dobra, dla konsumentów. Natomiast do rolników zaapelował o jak najszybsze zakończenie blokad oraz o zrozumienie, że nie wszystkie problemy można zlikwidować od razu.

"Nie będziemy ustalać konkretów na ulicy, zapraszam do rozmów w ministerstwie. Robię i obiecuję tyle, ile leży w moich kompetencjach. (...) Nie chcę obiecywać czegoś, czego zrealizować nie jestem w stanie" - podkreślił minister Siekierski i poinformował, że resort będzie kontynuować rozmowy z rolnikami i wypracowywać konkretne rozwiązania.

16:11 PODLASKIE

Protestujący rolnicy zakończyli protest na drodze krajowej nr 8 w miejscowościach Sztabin i Suchowola (Podlaskie) na trasie Białystok - Suwałki. Policja poinformowała, że w regionie odbyło się 16 protestów.

Utrudnienia w całym regionie trwały blisko 5 godzin. Policjanci zorganizowali objazdy. Nie odnotowano incydentów.

Rolnicy protestowali też przedd Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Z kolei kolumna 250 ciągników jeździła ulicami Augustowa utrudniając ruch w mieście.

16:08 BYDGOSZCZ

Trwa protest rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Rolnicy palą opony i słomę.

Na miejscu jest reporter PAP. Z jego relacji wynika, że protestujący chcieli od godzin przedpołudniowych spotkania z wojewodą Michałem Sztyblem. W pewnym momencie grupa protestujących chciała siłą wejść do budynku Urzędu Wojewódzkiego. Interweniowała policja.

Osoby, które były przed urzędem próbowały wejść do niego siłą. Policjanci byli zobligowani do podjęcia interwencji, gdyż było to działanie nielegalne. Niestety siła używana przez funkcjonariuszy była niewystarczająca. Pomimo wezwań do zaprzestania takich działań, protestujący nie reagowali. Konieczne było użycie środka przymusu bezpośredniego — gazu pieprzowego. Dopiero to spowodowało skuteczność działań policjantów i osoby te się wycofały - powiedziała rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz.

Na miejsce wezwana została karetka pogotowia, ponieważ pomocy potrzebowała jedna osoba. Najprawdopodobniej w wyniku użycia gazu ucierpiała jedna z będących bardzo blisko dziennikarek.

Przed godz. 15 grupa protestujących — ich delegacja — weszła do Urzędu Wojewódzkiego na rozmowy.

W proteście w Bydgoszczy bierze udział kilkaset traktorów — wynika z informacji dyżurnych z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rolnicy wjechali nimi do centrum miasta. Na Rondzie Jagiellonów palono opony. Interweniowała straż pożarna.

Ulica Jagiellońska jest całkowicie zablokowana. Ciągniki stoją również na ulicach Bernardyńskiej i Focha. 

15:55 ZACHODNIOPOMORSKIE

Droga S3 w Zachodniopomorskiem będzie zablokowana jeszcze przez co najmniej godzinę. W okolicach węzła Myślibórz trwa protest rolników.

Organizatorzy mówią o 600 traktorach, policja doliczyła się 350. Jak informuje dziennikarka RMF FM, droga S3 zablokowana jest tu w obu kierunkach. Na obu pasach stoją ciągniki.

15:51 KRAKÓW

15:03 KRAKÓW

W Krakowie - ulicą Kamieńskiego przesuwa się teraz sznur rolniczych ciągników. Od rana z prędkością 10 km/h protestujący przemieszczali się na duże ronda w stolicy Małopolski.

Jak informuje dziennikarka RMF FM, ostatnie traktory opuściły w tym momencie rondo Matecznego. Nie oznacza to jednak końca utrudnień.

Spowolnienie ruchu będzie teraz odczuwalne na Wielickiej i dalej w okolicach Wieliczki, aż do Bochni. Z drugiej strony zakorkowana jest w tym momencie jest Nowa Huta.

Utrudnienia zwłaszcza w okolicach Krakowa mogą potrwać do samego wieczora.

14:07 ZACHODNIOPOMORSKIE

Na krajowej "10" w Zachodniopomorskiem rolnicze blokady powoli dobiegają końca. Z kolei na S3 w rejonie Myśliborza protest dopiero się rozkręca.

Jak informuje reporterka RMF FM, kolumna traktorów ma długość 12 kilometrów. Przyjechało około 700 maszyn. "Rolnicy z okolicznych powiatów protest dopiero rozpoczynają i nieprędko go skończą" - mówi Adam Wojnarowicz, szef Kółek Rolniczych w Zachodniopomorskiem.

Rolnicy blokują też zjazdy z S3 na węźle Parłówko, obwodnicę Węgorzyna, skrzyżowanie dróg wojewódzkich w Chociwlu. Ciągniki jeżdżą również między Reczem a Kaliszem Pomorskim, blokując ruch na krajowej "10".

14:01 KRAKÓW

W Krakowie na rondo Matecznego za kilkanaście minut powinny wjechać pierwsze traktory. To oznacza dalsze utrudnienia na ulicy Kamieńskiego, a potem na Wielickiej.

Utrudniania są też od strony Nowej Huty. Jak informuje nasza dziennikarka, protestujący minęli rondo Mogilskie i Grzegórzeckie i Aleją Pokoju jadą w kierunku osiedla Dywizjonu 303.

Do samego Krakowa przyjechało dziś około 200 traktorów, a protesty odbywają się w całej Małopolsce.

13:58

13:55 WICEMINISTER ROLNICTWA: TO NIE JEST PROTEST PRZECIWKO POLSKIEMU RZĄDOWI

W okolicach Sieradza z protestującymi rolnikami spotkał się wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Następnie w rozmowie z mediami wskazał, że rolnicy protestują w całym kraju i są zjednoczeni z rolnikami z całej Europy przeciwko zbyt radykalnej, ekspansywnej i szkodliwej dla rolnictwa polityce klimatyczno-środowiskowej UE.

"Będę jeszcze uczestniczy w protestach w Pajęcznie i Wieluniu, bo w całym kraju rolników jednoczą te tematy. Chcę podkreślić, że to nie jest protest głównie przeciwko polskiemu rządowi, tylko przeciwko błędnej polityce Unii Europejskiej. W tych strajkach biorą udział rolnicy o różnych poglądach, bo wszyscy z nich mają dziś wyjątkowo trudną sytuację" - przekonywał Nowak.

Przyznał, że z protestami rolników są związane utrudnienia w ruchu, ale walczą oni również o interes konsumentów. "A ministerstwo rolnictwa te postulaty merytorycznie popiera i przedstawia na arenie europejskiej" - podkreślił Nowak.

13:33 KRAKÓW

Protest rolników między rondami Grzegórzeckim i Mogilskim w Krakowie.

13:24 DOLNOŚLĄSKIE

Protesty rolnicze odbywają się w piątek na niemal wszystkich głównych trasach w woj. dolnośląskim. W niektórych miejscach kolumny protestujących składają się nawet z 200 rolniczych pojazdów. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami jeszcze przez kilka godzin.

Według informacji przekazanych przez dyżurnego wrocławskiego oddziału GDDKiA, spore utrudnienia są m.in. na drodze krajowej nr 94 pomiędzy Juszczynem a Wrocławiem. Pojazdy rolnicze jadą tam w kierunku Wrocławia.

Podobnie sytuacja wygląda na drodze krajowej nr 5 pomiędzy Bolkowem a Sadami Górnymi. Ciągniki rolnicze jeżdżą tam miedzy pierwszym i drugim rondem w okolicach węzła Bolków na trasie S3. Na drodze krajowej nr 5 blokowany jest też fragment trasy w okolicach Dobromierza.

Kolumna ciągników spowalnia również ruch na autostradzie A4 w kierunku Zgorzelca w okolicach węzła Krzywa.

Ponad 60 cięgników blokuje drogę krajową nr 15 w Miliczu; 200 pojazdów jedzie w kolumnie na drodze krajowej nr 5 w Trzebnicy.

Blokowane są też drogi krajowe nr 8 - od Kobierzyc do Jordanowa; nr 35 w Tyńcu Małym czy nr 30 między Zgorzelcem a Nową Karczmą.

13:00 POMORSKIE

Właśnie z Wejherowa w kierunku Rumi wyjechało 105 ciągników. Jadą główną drogą prowadzącą do Trójmiasta - relacjonuje reporter RMF FM Stanisław Pawłowski. 

Kolumna około 170 pojazdów jedzie w kierunku Swarożyna drogą krajową nr 22. Później zawróci w kierunku Starogardu Gdańskiego, gdzie zakończy protest. Utrudniony jest dojazd do autostrady A1. 

Duże utrudnienia są w Kwidzynie. Tam rolnicy blokują dk 55. 

Pojedyncze ciągniki jeżdżą po głównych trasach Trójmiasta nie powodując większych utrudnień. 

Jak przyznają pomorscy policjanci, mimo dużej liczby ciągników na drogach ruch odbywa się w miarę płynnie.

12:55 ŚLĄSKIE

Kolumny ciągników spowalniają ruch na dk 78 w Zawierciu, na dk 44 w Tychach oraz na tej samej drodze między Mikołowem a Gliwicami - tak wygląda w tej chwili mapa rolniczych protestów w Śląskiem. Największe utrudnienia dla kierowców są w rejonie Gliwic. 

Rolnicy do 14.00 mają zakończyć swój protest, wracając z Gliwic do Mikołowa w okolice skrzyżowania dróg krajowych 44 i 81. Protestujący mówili nam, że dzisiejsza akcja to walka o przyszłość ich gospodarstw. 

12:51 ŁÓDZKIE

Sprawy, o które walczymy, dotyczą nas i was - takie banery rozwiesili na swoich ciągnikach rolnicy protestujący w pobliżu węzła Wartkowice przy łódzkim odcinku autostrady A2. Tłumaczą, że ich problemy, finalnie dotkną każdego konsumenta. Protest w Łódzkiem potrwa jeszcze dwie godziny.

12:47 PODKARPACIE

Protestujący rolnicy całkowicie zablokowali rano rondo w Przeworsku na autostradzie A4 w kierunku Korczowej oraz zjazd na dw 835. 

Z kolei na dk 28, prowadzącej do przejścia granicznego w Medyce, rolnicy blokują prawy pas ruchu, przepuszczając jeden samochód ciężarowy na godzinę i przechodzą przez przejście dla pieszych. Samochody osobowe kierowane są na drogę gminną. 

Przez przejście dla pieszych trzymający transparenty rolnicy przechodzą także w Wierzawicach na odcinku dk 77 między Jarosławiem a Nową Sarzyną. 

Z utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy jadący drogą krajową nr 28 między Jasłem a Rymanowem. Na tym na odcinku około 30 ciągników rolniczych przejeżdża na trasie Rymanów-Krosno do skrzyżowania z dw 990 Twierdza Krosno, a następnie zawraca na skrzyżowaniu z dk 28 i dw 990. Ruchem kieruje policja. 

Z kolei na dk 94, między Ropczycami a Sędziszowem Młp. rolnicy bardzo powoli przejeżdżają ciągnikami, przez co powodują chwilowe zatory w ruchu. 

Na tej samej trasie między Pilznem a Dębicą, w miejscowości Machowa, kilkanaście ciągników wyjechało w kierunku Rzeszowa. Nawrócić mają w Parkoszu po czym wjechać do centrum Pilzna. Kolumnę ciągników obstawia policja.

12:36 ŚLĄSKIE

Tak wygląda protest rolników w Tychach:

12:26 MAZOWSZE

Droga krajowa 50 jest zablokowana od ronda w miejscowości Stojadła do miejscowości Arynów w powiecie mińskim (woj. mazowieckie). Policjanci kierują ruch na wyznaczone objazdy.

12:22 CO O PROTEŚCIE MÓWI MINISTER?

O proteście rolników wypowiedział się w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. 

Chcę jasno powiedzieć, że my w kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie - poinformował. Dodał, że rolnicy protestują nie tylko w swoim imieniu, ale też konsumentów. 

Podkreślił, że przedstawiciele ministerstwa rolnictwa jadą na rozmowy rolnikami, i że on sam również jedzie rozmawiać, do Wyszogrodu.

11:45 ŁÓDZKIE

Tak w piątek przed południem wyglądały okolice węzła Wartkowice przy A2: 

12:16 GDAŃSK

Protest rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku: 

12:00 BYDGOSZCZ

Tak wyglądała dziś Bydgoszcz: 

11:45 ZACHODNIOPOMORSKIE

Rolnicze protesty dziś w całym kraju. Także w Zachodniopomorskiem, gdzie zablokowane są drogi krajowe m.in. rejonie Stargardu  

11:30 KRAKÓW

Krakowska policja poinformowała, że dwie kolumny maszyn rolniczych jadą w kierunku dużych rond w Krakowie. Kolumna z miejscowości Pobiednik Wielki jest już w Nowej Hucie, wkrótce dotrze do rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego. Druga kolumna zmierza od strony Bochni, przez Wieliczkę do ronda Matecznego.

Grupa przemieszczająca się od Nowej Huty liczy ok. 100 maszyn rolniczych. Grupa jadąca od Bochni - ok. 40. Niewykluczone, że po drodze liczba pojazdów będzie rosła.

11:11 POZNAŃ

Protest rolników przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. Zjechało ponad 1400 ciągników.

11:04 TORUŃ

Kilkaset ciągników porusza się po drogach wjazdowych do Torunia. Występują duże utrudnienia w ruchu — szczególnie na wjazdach w przebiegu dk 91 i dk 15 - podają dyżurni z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wiele szkół w mieście odwołało zajęcia - informuje magistrat. 

Protest w Toruniu ma potrwać nawet do godziny 20:00. Jedyna droga wjazdowa, gdzie rolnicy nie protestują, to wjazd do miasta od strony Poznania.

10:57 PODLASKIE

Protestujący rolnicy zablokowali drogę krajową nr 8 w miejscowości Sztabin na trasie Białystok - Suwałki. 

Policjanci zorganizowali objazdy przez Augustów, Lipsk i Dąbrowę Białostocką, skąd kierowcy będą mogli dojechać do Sokółki i ominąć blokady znajdujące się w Sztabinie i w Suchowoli.

10:55 ZACHODNIOPOMORSKIE

Krajowa droga nr 10 jest zablokowana w rejonie miejscowości Krąpiel. Krajowa 20-tka nieprzejezdna jest koło Chociwla. Policja wyznaczyła objazdy drogami wojewódzkimi i powiatowymi. Protesty potrwają do 14:00.

10:53 MAZOWSZE

Warszawska policja informuje, że w miejscowości Ryczołek w powiecie mińskim w kierunku trasy S2 (od strony Węgrowa) przemieszcza się duża ilość ciągników rolniczych.

10:49 POMORSKIE

Po 10:30 z Gniewu w stronę Gdańska wyjechali rolnicy, jadą tak zwaną dawną jedynką, która jest równoległą drogą do autostrady A1. Przez dwie godziny będą jechać przez Rudno, Czarlin, aż do Tczewa, blokując częściowo w tym czasie drogi dojazdowe na A1 w Pelplinie i Swarożynie. 

Jak usłyszał nasz reporter od pomorskich policjantów, blisko kilkadziesiąt maszyn jedzie z Wejherowa do Gdańska - przejadą przez Rumię, Redę, Gdynie i Sopot blokując w tym czasie ruch głównych drogach. 

W drodze są już rolnicy spod Pruszcza Gdańskiego, oni też kierują się pod Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Utrudnienia na pewno będą duże, policja zabezpiecza te przejazdy i kierować będzie na objazdy. 

10:45 ŚLĄSKIE

Z okolic skrzyżowania dróg krajowych nr 44 i 81 wyjechało w kierunku Gliwic około 20 ciągników. Po drodze dołączały do nich kolejne. 

Pan Jacek, producent bydła, z którym rozmawiał dziennikarka RMF FM Anna Kropaczek, tłumaczył, że wcześniej na Śląsku nie było dużych rolniczych protestów, ale teraz wiele osób z tej branży postanowiło wziąć w nich udział. Warunki są dwa razy trudniejsze w gospodarowaniu na Śląsku niż w rejonach typowo rolniczych, z powodu urbanizacji, trudniejszego terenu - wyjaśniał. 

Kolumna ciągników po dotarciu do Gliwic w rejon autostrady A4 wróci do Mikołowa. Podobne protesty organizują rolnicy m.in. w Tychach na dk 44 i w Pawłowicach na 81. Akcje mają się zakończyć około 15.00.

10:18 PODKARPACIE

W Medyce protest rolników trwa na drodze krajowej nr 28 przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym.

 

10:04 ZACHODNIOPOMORSKIE

Rolnicy zablokują lada moment dk 10 w Zachodniopomorskiem. Ma tam być około 100 traktorów. 

Ruszamy na krzyżówkę Baćkowice koło CPN-u, ciągniki ustawiamy w dwóch rzędach, robimy korytarz życia, nigdzie nie jedziemy, protestujemy do godziny 14:00 - mówi RMF FM Edward Kosmal, organizator tego protestu. 

Policja zapowiada, że kierowcy nie utkną w korku, bo będą wyznaczane objazdy.

10:00 KRAKÓW

Rolnicy w Małopolsce zaczynają protest. Z Pobiednika, Liszek i z Gorzkowa k. Bochni ruszają w kierunku Krakowa. Będą poruszać się DK 94 od strony Świątnik, przez Wieliczkę aż do Krakowa, gdzie zawrócą tą samą trasą.

09:57 ŁÓDZKIE

Kilkadziesiąt ciągników przy zjeździe Wartkowice przy A2.

09:41 MAŁOPOLSKA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Kraków informuje o 100 ciągnikach, które jeżdżą między rondami na węźle S7 w okolicach miejscowości Widoma.

09:36 ŁÓDZKIE

350 ciągników wyjedzie na drogi powiatu poddębickiego w Łódzkiem - donosi reporterka RMF FM Magdalena Grajnert. Od 10.00 rolnicy będą spowalniać ruch w rejonie węzła Wartkowice przy łódzkim odcinku A2.

09:24 OPOLSZCZYZNA

Utrudnienia są na dk 72 odcinek Głuchów - Rawa Mazowiecka. Trwa protest rolników polegający na przejedzie kolumny ciągników rolniczych.

08:57 KRAKÓW

Do Krakowa rolnicy pojadą z trzech kierunków: z Pobiednika, Liszek i z Gorzkowa k. Bochni. Tylko z Gorzkowa do miasta ma wyruszyć ponad 100 ciągników. Dojadą do Ronda Matecznego i zawrócą. Poruszać się będą z prędkością 10 km/h, utrudnienia będą więc spore.

08:49 ŚLĄSKIE

W woj. śląskim rolnicy mają się spotkać w okolicy skrzyżowania dróg krajowych nr 44 i 81. Potem mają wyruszyć w kierunku Gliwic, a dokładnie w kierunku węzła autostradowego Sośnica. Później ciągniki rolnicze wrócą do Mikołowa.

Utrudnień od 10.00 można spodziewać się także w Tychach - rolnicy pojadą krajową 44 do Bierunia. 

Kolumna maszyn rolniczych przejedzie też krajową 81-ką na odcinku Pawłowice - Ochaby. 

Na północy województwa kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie Kłobucka m.in. na krajowej 43-tce oraz w rejonie Szczekocin na 78.

08:42 LUBELSZCZYZNA

Utrudnienia są na dk 74 na odcinku Janów Lubelski - Zamość. W miejscowości Szczebrzeszyn trwa protest rolników, polegający na częstym przechodzenia po przejściu dla pieszych. Pojazdy są przepuszczane sukcesywnie co 15 minut.

08:09 POZNAŃ

Do centrum Poznania - według zapowiedzi protestujących rolników i informacji poznańskiego magistratu - ma wjechać ok. 1000 traktorów. Z utrudnieniami muszą się liczyć nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie komunikacji miejskiej. 

Magistrat wskazał, że "kolumny ciągników mają wjechać do Poznania z 12 kierunków - tyle punktów spotkań wokół miasta ustalili organizatorzy protestu". 

"Jeżeli sprawdzi się zapowiadana liczba uczestników (około 1000) prawdopodobnie zamknięte zostaną również ulice dojazdowe do al. Niepodległości - m.in. Solna, Libelta, Św. Marcin, Królowej Jadwigi. Nie będzie możliwy również wjazd w ul. Kościuszki, która będzie zamknięta od ul. Libelta do Fredry" - podał magistrat i zaznaczył, że ruch tramwajowy w całym mieście ma odbywać się normalnie, a w centrum ma zostać utrzymany dzięki śluzom zabezpieczonym przez policjantów. 

08:01 KUJAWSKO-POMORSKIE

Już teraz utrudniony jest przejazd krajową 10-tką na odcinku Nakło nad Notecią - Bydgoszcz w woj. kujawsko-pomorskim. Drogą sunie ok. 100 ciągników, spowalniając ruch.

07:30 POZNAŃ

Pierwsze kolumny ciągników zmierzają już do Poznania. Stolica Wielkopolski może być dziś całkowicie zablokowana, główna część protestów ma się odbyć w ścisłym centrum miasta. Rolnicy spotykają się przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Będziemy rozdawać owoce i warzywa, będziemy informować o naszych problemach. Nasze problemy oddziałują na ceny żywności w sklepach i jakość tej żywności. Będziemy informować, ile rolnik dostaje za towar w skupie, a ile musi za niego zapłacić konsument - powiedział nam Emil Lemański, jeden z organizatorów dzisiejszego protestu. 

Reporter RMF FM Beniamin Piłat donosi, że drogi dojazdowe do Poznania już zaczynają się korkować. To między innymi krajowa 11-tka oraz 92-ka. 

Gdzie należy spodziewać się utrudnień – sprawdź!

W Zachodniopomorskiem utrudnienia możliwe są w kilkunastu miejscach, m.in. na S10 na odcinku od Wapnicy do Recza i Kalisza Pomorskiego, ale też na drogach w okolicach Myśliborza, Pyrzyc, Chociwla i Węgorzyna. W Koszalinie utrudniony przejazd może dotyczyć wjazdu od strony Biesiekierza dw112 i dalej trasą do placu podożynkowego i w stronę centrum. 

W woj. pomorskim kierowcy mogą mieć problem z przejazdem w Egiertowie na dk20, ale też między Czarlinem i Gdańskiem na dk91 oraz Starogardem Gdańskim na dk22 i na odcinku z Prabut do Kwidzyna na dw521. W Gdańsku mogą napotkać problemy w rejonie ul. Okopowej przy urzędzie wojewódzkim. 

Na Podlasiu utrudnienia dla podróżujących zapowiadane są m.in na drogach w Wojszkach, Turośni Dolnej, Brańsku, Sokołach, Kolonii Zabłudów, Knyszynie, Jeżewie Starym, Suchowoli, Sztabinie, Marianowie i w rejonie Piątnicy k. Łomży. 

W woj. lubuskim oprócz możliwych utrudnień na przejściach granicznych problemem może być m.in. przejazd w ciągu dnia przez Zieloną Górę - od cmentarza przy ul. Wrocławskiej przez rondo Michała Kaziowa do placu Bohaterów oraz ul. Bohaterów Westerplatte między Ułańską i Kupiecką i przez rondo PCK do cmentarza. 

W Wielkopolsce jedne z największych utrudnień spodziewane są w Poznaniu - nie tylko przed urzędem wojewódzkim przy Alejach Niepodległości, ale też na odcinku miedz ul. Niezłomnych i Parkiem Cytadela. Miasto zapewniło, że normalnie ma odbywać się ruch tramwajowy, ale utrudnienia dla kierowców spodziewane są też w centrum i na drogach dojazdowych do stolicy Wielkopolski z 12 kierunków. W województwie komunikacyjne problemy mogą dotknąć podróżnych m.in. w okolicach Gniezna, Koła, Konina, Piły, Leszna, Kościana, Kalisza, Słupcy, Szamotuł, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Kępna, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Rawicza, Złotowa i Wrześni. 

W woj. kujawsko-pomorskim na sześciu drogach dojazdowych do Torunia spodziewane są spowolnienia ruchu, m.in. na dk80, dk10, dk91 i dw553, oprócz wyjazdu z miasta w kierunku Poznania. W Bydgoszczy blokowana może być ul. Jagiellońska przy urzędzie wojewódzkim oraz wjazd z pięciu kierunków - od strony Nakła, Koronowa, Osielska, Białych Błot i Torunia. We Włocławku utrudnienia mogą dotknąć podróżujących do centrum na trasach od strony Brześcia Kujawskiego, Izbicy Kujawskiej i Chojny oraz w okolicach rond przy ul. Wiejskiej, Chopina, Witosa, Okrzei i zakładów azotowych Anwil. 

Na Mazowszu kierowcy mogą m.in. zostać zatrzymani przez rolników przy Mińsku Mazowieckim - między Trzebuczą, fragment A2 i dk92 przez Kałuszyn do Stojadeł i stąd przez dk50 do ronda Arynów. Utrudnienia mogą dotknąć też podróżujących od Kacic k. Pułtuska dk61 w przez Serock i Wierzbicę do Jabłonnej. 

W Świętokrzyskiem do utrudnień w ruchu może dojść w Kielcach, gdzie przed urząd wojewódzki planowany jest przyjazd rolników z całego regionu. W okolicach Sandomierza utrudnienia mogą spotkać kierowców na dk77 i 79 ale też w Łoniowie, Pińczowie, Ożarowie i Kazimierzy Wielkiej. 

W woj. lubelskim problemy z poruszaniem się po drogach mogą dotknąć takich miejscowości, jak Chodel, Kraczewice Prywatne, Ryki, Wisznice, Łomazy, Tarnogród, Tarnawa Mała, Michów, Międzyrzec Podlaski, Łucka Kolonia, Szczebrzeszyn czy dojazdów i przejść granicznych w Hrebennem, Hrubieszowie i Dorohusku. Utrudniony, lub uniemożliwiony może być też ruch na mostach przez Wisłę w Kamieniu i Annopolu. 

We Wrocławiu kierowcy mogą oczekiwać trudności w pobliżu osiedla Psie Pole na dwóch z trzech pasów al. Jana III Sobieskiego i na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - od ronda przy Kiełczowie do ronda przy Łanach. Oprócz tego w ok. 30 miejscach Dolnego Śląska podróż może być utrudniona - tylko na dk8 zapowiedziano osiem blokad m.in. od wjazdu na Autostradową Obwodnicę Wrocławia przez Kłodzko do Kudowy-Zdrój. Utrudnienia spodziewane są też na wiadukcie nad autostradą A4 na wysokości węzła Kostomłoty i na S5 między Prusicami a Trzebnicą. 

W woj. śląskim problemy komunikacyjne mogą dotknąć podróżujących dk44 między gliwickim centrum handlowym Europa Centralna a sklepem Auchan w Mikołowie, węzłem tej drogi w Tychach do ronda przy KWK "Piast" w Bieruniu i dalej na dk1 w kierunku Pszczyny - do węzła z ul. Sikorskiego. W Pawłowicach utrudnienia spodziewane są na dk81 - między stacją paliw Uniwar do Ochabów. 

W Małopolsce utrudnienia mogą pojawić się w ciągu dnia m.in. na krakowskim rondzie Matecznym, na wjazdach do miasta w Pobiedniku Wielkim i Wieliczce, i między rondem Hoovera a Kryspinowem, gdzie przejazd traktorów może utrudnić dojazd na lotnisko w Balicach. M.in. w Bochni, Brzesku, Miechowie i Rogoźniku na Podhalu kierowcy mogą trafić na blokady dróg, w Nowym Sączu na przejazd traktorów między rondami Solidarności i św. Jana Pawła II, a w Oświęcimiu na dk 44 do Zatoru.

W Podkarpackiem kierowcy mogą spodziewać się utrudnień przy rzeszowskim urzędzie wojewódzkim, a w całym województwie trafić na osiem blokad - m.in. na dk94 w Jarosławiu, przy wjeździe i zjeździe z autostrady A4, na węźle Gorliczyna - od dk94 do dw835. Trudności z przejazdem mogą być także w Jaśle i Krośnie na dk28. Traktory mają pojawić się też w Medyce i wyjechać na ulice Sędziszowa Małopolskiego, skąd pojadą w kierunku Ropczyc. W powiecie leżajskiego kierujący mogą spodziewać się utrudnień w rejonie skrzyżowania dk77 z drogą na stację paliw w Wierzawicach, a w Narolu - na drodze 865.