Dziś dowiemy się, czy plany wybudowania 105-kilometrowego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka nabiorą wyraźniejszych kształtów. GDDKiA będzie rozmawiać w tej sprawie z koncesjonariuszem. W branży drogowej mówią, że to rozmowy ostatniej szansy. Jeśli strony się nie dojdą do porozumienia, budowa drogi stanie pod znakiem zapytania.

Budowa drogi może opóźnić się nawet o dwa lata, a to może oznaczać, że autostrada, która ma połączyć Warszawę, Poznań i Świecko nie powstanie na czas, czyli na Euro 2012. Jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie porozumie się do końca lipca z koncesjonariuszem, budowa rozpocznie się najwcześniej w 2010 r., a wtedy podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. zamiast arterii drogowej będziemy mieć wielki plac budowy.

Spór idzie o wielkie pieniądze. Za ile Autostrada Wielkopolska wybuduje 105-kilometrowy odcinek? GDDKiA oferuje nieco ponad 9,5 mln euro za każdy kilometr. Firma chce 12,5 mln euro. Tłumaczy, że ta podwyżka związana jest z wahaniami kursowymi i bardzo tanim euro.