Uważaliśmy, że czas odłożyć spory i porozmawiać o wyjściu z kryzysu i stworzeniu rządu fachowców - mówi o apelu 17 intelektualistów, opublikowanym przez Rzeczpospolitę, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Franciszek Ziejka.

My nie mówimy o personaliach - dodaje profesor Ziejka: Chcielibyśmy ażeby nie mówić w tej chwili o takim czy innym polityku. Chcemy rządu ludzi, którzy nie są ani z lewicy, ani z prawicy, ale są fachowcami.

Prezydent Kwaśniewski z satysfakcją przyjął apel: Jestem pod wrażeniem tego, że są w Polsce ludzie myślący kategoriami odpowiedzialności za państwo i wrażliwości na kwestie społeczne. Bardzo żałuję, że ten ważny głos autorytetów polskiego życia intelektualnego i politycznego, tak trudno przebija się do wyobraźni polityków.

Obok apelu w Rzeczpospolitej ukazał się komentarz, w którym wymienia się nazwisko Marka Belki, jako przyszłego premiera. Czy intelektualiści swoimi nazwiskami nie podpisali się pod Belką? To jest wypowiedź redaktora naczelnego Rzeczpospolitej. Jest to już normalne życie w publicystyce, że pokazują się rzeczy z jednej i drugiej strony - tłumaczy jeden z sygnatariuszy.