W poniedziałek nadeszły przykre informacje ze świata polskiej polityki - w wieku 78 lat zmarł założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej" oraz marszałek senior Kornel Morawiecki. We Francji pochowano byłego prezydenta Francji. Jacques Chirac spoczął na paryskim cmentarzu Montparnasse. Jednym z głównych tematów dnia były też szalejące nad Polską wichury. Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych. O czym jeszcze się mówiło? Oto przegląd głównych informacji dnia.

Kornel Morawiecki nie żyje. Działacz opozycji antykomunistycznej miał 78 lat

Nie żyje Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej" oraz marszałek senior. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego chorował na raka trzustki.

Kornel Morawiecki nie żyje. Działacz opozycji antykomunistycznej miał 78 lat

Nie żyje Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej” oraz marszałek senior. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego chorował na raka trzustki. czytaj więcej

Politycy o Kornelu Morawieckim: Niezłomny wojownik o wolną i niepodległą Polskę

Odszedł marszałek Kornel Morawiecki - niezłomny wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę; twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! - napisał prezydent Andrzej Duda. 

Politycy o Kornelu Morawieckim: Niezłomny wojownik o wolną i niepodległą Polskę

Odszedł marszałek Kornel Morawiecki - niezłomny wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę; twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! - napisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. czytaj więcej

Marek Komorowski ma zastąpić śp. Kornela Morawieckiego w roli kandydata PiS do Senatu

Marek Adam Komorowski - obecny wicemarszałek województwa podlaskiego - ma zastąpić śp. Kornela Morawieckiego w roli kandydata PiS w zbliżających się wyborach do Senatu.

Marek Komorowski ma zastąpić śp. Kornela Morawieckiego w roli kandydata PiS do Senatu

Marek Adam Komorowski - obecny wicemarszałek województwa podlaskiego - ma zastąpić śp. Kornela Morawieckiego w roli kandydata PiS w zbliżających się wyborach do Senatu. czytaj więcej

"Po prostu Polska". Debata o gospodarce

Polityka energetyczna i wygaszanie polskich kopalń, wiek emerytalny i płaca minimalna, czy ograniczenie niedzielnego handlu - to tylko niektóre tematy przedwyborczej dyskusji "Po prostu Polska" organizowanej przez RMF FM, "Dziennik Gazetę Prawną" i Interię.pl. W studiu swoimi poglądami wymieniali się przedstawiciele pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.


Przewrócone drzewo zabiło człowieka. Nad Polską szalały wichury

Jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych - to tragiczny bilans wichur, jakie szalały dzisiaj nad Polską.

Do śmiertelnego wypadku doszło w miejscowości Nowy Nart k. Niska na Podkarpaciu: na samochód przewróciło się tam drzewo, na miejscu zginął kierowca, a 2 rannych pasażerów przewieziono do szpitala.

Pełne ręce roboty mieli strażacy: do godziny 17:00 interweniowali ponad 4 tysiące razy.

Wiatr pozrywał linie energetyczne: około 18:00 bez prądu było - jak podawało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - blisko 300 tysięcy odbiorców.

Przewrócone drzewo zabiło jedną osobę, dwie zostały ranne. Wichury szalały nad Polską

Tragedia w miejscowości Nowy Nart k. Niska na Podkarpaciu: na samochód przewróciło się tam drzewo, zginęła jedna osoba, dwie są ranne. W Lubuskiem, na Pomorzu Zachodnim i w Warszawie w wichurach ucierpiało w sumie jeszcze 5 osób. Pełne ręce roboty mieli strażacy: do godziny 20:00 interweniowali... czytaj więcej

Potężne korki na nowej zakopiance. Miało być lepiej, jest o wiele gorzej [WIDEO]

Potężne korki na oddanym zaledwie w sobotę odcinku nowej zakopianki. W kierunku Krakowa kierowcy tkwią w wielokilometrowych zatorach, bowiem - by wrócić na "starą" zakopiankę - muszą na rondzie za zjazdem z nowego odcinka w Skomielnej Białej ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym, którzy jadą od strony stolicy Małopolski.

Zobaczcie to na filmie reportera RMF FM Macieja Pałahickiego! >>>>

Wizerunek kandydata KO powieszony na drzewie: Jest zawiadomienie do prokuratury

Poseł Platformy Obywatelskiej Artur Gierada złożył w prokuraturze zawiadomienie ws. bulwersującego incydentu, jaki miał miejsce w ostatnich dniach: banner z fotografią w kształcie jego postaci został powieszony w parku na gałęzi drzewa. Postać miała częściowo odciętą głowę i splątane taśmą nogi.

"Bardzo nas martwi dotychczasowy brak reakcji na to skandaliczne zdarzenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry" - podkreślił Gierada na konferencji prasowej przed kielecką prokuraturą.

Przekazał również, że w związku z brakiem reakcji prokuratora generalnego postanowił wysłać do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego list. Odniósł się w nim do innego skandalicznego incydentu - z listopada 2017 roku: środowiska narodowe zorganizowały wówczas w Katowicach protest, w trakcie którego na symbolicznych szubienicach powieszono zdjęcia europosłów Platformy.

W liście do Jarosława Kaczyńskiego Artur Gierada podkreślił, że "niepostawienie przez prawie dwa lata zarzutów" autorom tamtego incydentu "było ewidentnym przyzwoleniem na tego typu działania, których kolejną odsłoną było sobotnie wydarzenie w Kielcach".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Ostatnie pożegnanie byłego prezydenta Francji

Jacques Chirac - były prezydent Francji, który zmarł w wieku 86 lat, został pochowany na paryskim cmentarzu Montparnasse. Były przywódca spoczął w grobowcu, gdzie pochowana jest jego najstarsza córka Laurence, zmarła w 2016 roku. Uroczystość odbyła się w ścisłym gronie rodzinnym.

Jerzy Brzęczek wysłał powołania. Brakuje ważnych zawodników

Jerzy Brzęczek ogłosił powołania na mecze eliminacji mistrzostw Europy 2020 z Łotwą i Macedonią Północną. W miejsce kontuzjowanego Łukasza Fabiańskiego pojawił się zawodnik Legii Warszawa Radosław Majecki. W kadrze zabrakło za to miejsca dla Michała Pazdana i Jakuba Błaszczykowskiego.

Jerzy Brzęczek wysłał powołania. Brakuje ważnych zawodników

Jerzy Brzęczek ogłosił powołania na mecze eliminacji mistrzostw Europy 2020 z Łotwą i Macedonią Północną. W miejsce kontuzjowanego Łukasza Fabiańskiego pojawił się zawodnik Legii Warszawa Radosław Majecki. W kadrze zabrakło za to miejsca dla Michała Pazdana i Jakuba Błaszczykowskiego. czytaj więcej

Andrzej Bargiel kończy wyprawę na Everest. "Ja tego ryzyka nie akceptuję"

Andrzej Bargiel, który w tym roku zamierzał wejść bez użycia tlenu z butli na Mount Everest (8848 m) i zjechać z niego na nartach, podjął decyzję o zakończeniu wyprawy.

Powodem - jak wyjaśnił skialpinista - są bardzo trudne warunki panujące tej jesieni na najwyższej górze świata.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Lekkoatletyczne MŚ: Sportowcy filmowani od dołu. Zawodniczki: To odbiera intymność

Część uczestniczek lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dosze jest oburzona pomysłem zamontowania kamer w blokach startowych. Zawodniczki narzekają, że filmowanie ich od dołu, gdy się rozciągają czy kucają, jest dla nich bardzo krępujące.

Lekkoatletyczne MŚ: Sportowcy filmowani od dołu. Zawodniczki: To odbiera intymność

Część uczestniczek lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dosze jest oburzona pomysłem zamontowania kamer w blokach startowych. Zawodniczki narzekają, że filmowanie ich od dołu, gdy się rozciągają czy kucają, jest dla nich bardzo krępujące. czytaj więcej