W piątek podczas posiedzenia Senatu została odrzucona ustawa dyscyplinująca sędziów. Za odrzuceniem nowelizacji zagłosowało 51 senatorów, 48 było temu przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja rekomendowana przez PiS, wróci do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach. Bez decyzji zakończyły się rozmowy o przyszłości krakowskiej huty. "Okrągły stół" odbył się z udziałem przedstawicieli miasta, spółki, związkowców oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak przekonywał wiceprezes zarządu ArcelorMittal Czesław Sikorski, "jest nadzieja, że jedyny piec w kombinacie, zostanie włączony na wiosnę". Potężne problemy klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku - ze względu na złą sytuację kapitałową kontrolę nad bankiem przejął Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Senat odrzucił ustawę dyscyplinującą sędziów

"Jesteśmy świadkami pełzającego zamachu na naszą republikę i ustawy, które dzisiaj procedujemy, są tego pełzającego zamachu na republikę dobitnym przykładem" - oświadczył wicemarszałek Senatu Michał Kamiński w czasie senackiej debaty nad tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów.

Bogdan Klich zarzucał politykom Prawa i Sprawiedliwości: "Zastraszacie sędziów i chcecie zrobić jeszcze jeden skok: chcecie zabrać Polakom prawo do niezawisłego i niezależnego sądu, do obiektywnego i bezstronnego procesu". "Otwieracie świadomie szczelinę, żeby Polska została wypchnięta z Unii Europejskiej" - alarmował również.

Senator PiS Józef Zając poinformował o złożeniu do projektu 15 poprawek, które - jak przekonywał - "przyczynią się do pewnego złagodzenia wymowy niektórych przepisów", a wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta ogłosił: "Ta ustawa ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią".

Po kilkugodzinnej debacie nad projektem Senat - głosami opozycji - ustawę dyscyplinującą sędziów odrzucił.

Za odrzuceniem nowelizacji zagłosowało 51 senatorów, 48 było temu przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Teraz nowela wróci do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Senacki projekt zmian w ustawie o KRS - sędziowie do KRS wybierani przez sędziów

Senacka większość zaprezentowała projekt ustawy naprawczej dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa. Proponowane przepisy przywracają wybór członków KRS przez sędziów, dają również możliwość zgłaszania kandydatów przez obywateli, środowiska prawnicze i akademickie.

 

"Okrągły stół" ws. krakowskiego kombinatu bez decyzji

Bez żadnych decyzji zakończyło się spotkanie w sprawie przyszłości krakowskiej huty należącej do ArcelorMittal. W rozmowach w ramach okrągłego stołu wzięli udział między innymi przedstawiciele miasta, spółki, związkowców oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ławrow o Światowym Forum Holokaustu: Polacy namawiają Zachód do przedstawienia ich punktu widzenia

"Wiemy, że polscy koledzy próbują przekonać zachodnich uczestników (Światowego Forum Holokaustu) - będą tam USA i niektórzy liderzy europejscy - aby w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w czasie dorocznej konferencji prasowej w Moskwie, podsumowującej działalność MSZ w minionym roku. Ocenił, że "próby oczernienia naszego kraju z punktu widzenia rezultatów i przyczyn II wojny i próby wykorzystania tego kłamstwa po to, by dziś osłabić pozycję Rosji na arenie międzynarodowej, będą trwać dalej". Równocześnie jednak zapowiedział: "Będziemy nadal czynić wszystko, co jest konieczne, w celu przeciwdziałania fałszowaniu historii".

Mgła sparaliżowała lotnisko w Balicach

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że z portu lotniczego Kraków Balice nie startują samoloty. Maszyny, które miały wylądować w Balicach są kierowane na inne lotniska.

Klienci nie mają dostępu do swoich pieniędzy. Przyczyną problemy banku PBS z Sanoka

Nadzorowany przez państwo Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejmuje Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) z siedzibą w Sanoku - poinformował w piątek BFG. Przez to klienci nie mają do wtorku dostępu do swoich kont.

Rajd Dakar 2020: Lindner najlepszy na ostatnim etapie, Sonik na podium rajdu!

Na podium zakończył rywalizację w Rajdzie Dakar 2020 Rafał Sonik! Najlepszy polski quadowiec miał piąty czas na ostatnim, 12. etapie zmagań, a w klasyfikacji końcowej imprezy uplasował się na trzeciej pozycji.

Co więcej, etapowe zwycięstwo w kategorii quadów zapisał na swym koncie debiutujący w Dakarze Arkadiusz Lindner!

Wśród kierowców samochodów triumfował Hiszpan Carlos Sainz.