Donald Trump poinformował o nominacji Polski do programu ruchu bezwizowego. W Elblągu podpisana została umowa na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną: dzięki niej powstanie droga wodna łącząca Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. "Boże Ciało" może doczekać się amerykańskiego remake'u. Obraz Banksy'ego "Devolved Parliament" został sprzedany za rekordową kwotę. O tych i innych najważniejszych wydarzeniach piątku przeczytasz w podsumowaniu dnia RMF FM.

Bez wiz do USA. Trump podpisał ważny dokument

Donald Trump ogłosił, że podpisał dokument, który przyjmuje Polskę do programu ruchu bezwizowego. "Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce" - podkreślił prezydent USA. Już zatem tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz.

Bez wiz do USA. Trump podpisał ważny dokument

Donald Trump ogłosił, że podpisał dokument, który przyjmuje Polskę do programu ruchu bezwizowego. "Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce" - podkreślił prezydent USA. Już zatem tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz. czytaj więcej

Umowa z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną podpisana

Umowa ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisana: nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln złotych polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

Konsorcjum wybuduje port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.

Inwestycja ma być zrealizowana do 4 czerwca 2022 roku.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Były szef Art-B skazany ws. piramidy finansowej

Karę 6 lat więzienia wymierzył warszawski sąd okręgowy Bogusławowi B., skazanemu wcześniej w aferze Art-B, w sprawie wyłudzeń za pomocą tzw. piramidy finansowej. Wyrok jest nieprawomocny.

To nie była prawdziwa działalność gospodarcza, chodziło tylko o wyłudzenie pieniędzy - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Izabela Ledzion.

Sąd wymierzył także B. grzywnę 100 tys. zł oraz zobowiązał go do "naprawienia szkody uczynionej przestępstwem poprzez zwrócenie pokrzywdzonym pobranych kwot pieniędzy". Z kolei wobec drugiego współoskarżonego w sprawie - Macieja G. sąd orzekł karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz grzywnę 20 tys. zł.

Po wyborach może zostać wyłączony piec w krakowskiej hucie

25 października ma zostać wyłączony jedyny piec hutniczy w krakowskim kombinacie należącym do ArcelorMittal Polska - to nieoficjalne ustalenia reporterów RMF FM. Wcześniej spółka unieważniła plan wyłączenia pieca już we wrześniu.

Po wyborach może zostać wyłączony piec w krakowskiej hucie

25 października ma zostać wyłączony jedyny piec hutniczy w krakowskim kombinacie należącym do ArcelorMittal Polska - to nieoficjalne ustalenia reporterów RMF FM. Wcześniej spółka unieważniła plan wyłączenia pieca już we wrześniu. czytaj więcej

Jerzy Stuhr tłumaczy swoje kontrowersyjne wypowiedzi

Zastanówmy się, skąd się bierze w naszych sporach nienawiść i pogarda - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jerzy Stuhr - aktor teatralny i filmowy. Jako aktor widzę, gdzie w oczach jest chęć polemizowania, a gdzie w oczach interlokutorów jest pogarda i nienawiść - dodał.

Taśmy Neumanna. Polityk tłumaczy się ze słów, że "rzyga Tczewem"

"W Tczewie są same p***by, rzygam Tczewem" - mówi szef klubu PO-KO Sławomir Neumann w kuluarowych rozmowach partyjnych. TVP Info dotarło do nagrania opublikowanego przez jednego z uczestników spotkania. Polityk największej partii opozycyjnej ogłosił, że przeprasza mieszkańców Tczewa.

Do spotkania nagranego na taśmach miało dojść pod koniec 2017 roku w Gdańsku. Sławomir Neumann rozmawiał wówczas z lokalnymi działaczami PO z Tczewa. Było to przed wyborami samorządowymi - szef klubu PO-KO był niezadowolony z sytuacji w mieście.

Rzygam tym Tczewem. Słowo honoru ci daję, rzygam Tczewem [...] Dlatego, mówiąc szczerze, nie chcę zajmować się Tczewem, bo tam są same p***by, naprawdę - mówił polityk.

PŚ siatkarzy. Polacy przegrywają z Amerykanami w Fukuoce

Polscy siatkarze doznali pierwszej porażki w Pucharze Świata. W japońskiej Fukuoce "Biało-Czerwoni" przegrali z obrońcami tytułu Amerykanami 1:3.

"Biało-Czerwoni" mają na koncie dwa zwycięstwa - z Tunezją 3:0 i Japonią 3:1. W tych spotkaniach Polacy grali głównie rezerwowym składem. Na podkreślenie zasługuje powrót do gry Bartosza Kurka po przerwie spowodowanej kontuzją. Bohater ubiegłorocznego mundialu wystąpił w pełnym wymiarze w pojedynku z gospodarzami PŚ.

"Boże Ciało" w Hollywood? Amerykanie chcą nakręcić serial

Amerykanie chcą nakręcić remake polskiego filmu "Boże Ciało". Trwają rozmowy o serialu. Film Jana Komasy to nasz kandydat do Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".

"Boże Ciało" w Hollywood? Amerykanie chcą nakręcić serial

Amerykanie chcą nakręcić remake polskiego filmu "Boże Ciało". Trwają rozmowy o serialu. Film Jana Komasy to nasz kandydat do Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". czytaj więcej

Obraz Banksy'ego sprzedany za rekordową kwotę. Miliony funtów za parlament pełen szympansów

Praca Banksy’ego pod tytułem "Devolved Parliament" została sprzedana na aukcji w londyńskim Sotheby’s za blisko 10 milionów funtów (około 48 mln zł). To rekordowa cena za dzieło tego artysty.

Więcej o obrazie i aukcji przeczytasz >>>TUTAJ<<<