W piątek dowiedzieliśmy się, kto został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok. W tym roku wyróżniony został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali - m. in. za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą. Nie milkną komentarze wokół przyznania literackiego Nobla austriackiemu pisarzowi. Odebrania jej Peteroswi Handkemu żądają "matki Srebrenicy". Niespokojnie jest w północno-wschodniej Syrii. Kolejny dzień Turcja prowadzi tam ofensywę. Jednym z głównych tematów dnia był również duże kłopoty nowo powstającej Komisji Europejskiej. Oto nasze podsumowanie dnia.

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą - ogłosił w Oslo Norweski Komitet Noblowski. Jak głosi werdykt Komitetu, Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000. Abiy ogłosił amnestię dla więźniów politycznych oraz przyczynił się do demokratyzacji kraju.

Duże kłopoty nowo powstającej Komisji Europejskiej

Komisja Ursuli von der Leyen ma problemy związane z klęską francuskiej kandydatki na unijnego komisarza - Sylvie Goulard.

Duże kłopoty nowo powstającej Komisji Europejskiej

Komisja Ursuli von der Leyen ma problemy związane z klęską francuskiej kandydatki na unijnego komisarza – Sylvie Goulard. czytaj więcej

Wypadek w parku rozrywki w Mościskach

Do groźnego wypadku doszło w parku rozrywki w Mościskach w gminie Trojanów na Mazowszu. Przewróciła się tratwa z pięcioma osobami - to czwórka uczestników warsztatów terapeutycznych dla niepełnosprawnych i ich opiekun. 

Wypadek w parku rozrywki w Mościskach

Do groźnego wypadku doszło w parku rozrywki w Mościskach w gminie Trojanów na Mazowszu. Przewróciła się tratwa z pięcioma osobami - to czwórka uczestników warsztatów terapeutycznych dla niepełnosprawnych i ich opiekun. czytaj więcej

Trwa turecka ofensywa w Syrii. Giną cywile i żołnierze

Turecki żołnierz zginął w czasie rozpoczętej w środę ofensywy w północno-wschodniej Syrii - poformowało w piątek ministerstwo obrony Turcji. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie tureckich sił, o której poinformowała Ankara.

Trwa turecka ofensywa w Syrii. Giną cywile i żołnierze

Turecki żołnierz zginął w czasie rozpoczętej w środę ofensywy w północno-wschodniej Syrii - poformowało w piątek ministerstwo obrony Turcji. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie tureckich sił, o której poinformowała Ankara. czytaj więcej


"Matki Srebrenicy" żądają odebrania Nobla Handkemu

"Matki Srebrenicy", stowarzyszenie krewnych ofiar masakry dokonanej tam przez wojska serbskie w latach 90., zażądały od Akademii Szwedzkiej odebrania literackiego Nobla Peterowi Handkemu, którego określiły jako apologetę serbskich zbrodni wojennych.

"Matki Srebrenicy" żądają odebrania Nobla Handkemu

"Matki Srebrenicy", stowarzyszenie krewnych ofiar masakry dokonanej tam przez wojska serbskie w latach 90., zażądały od Akademii Szwedzkiej odebrania literackiego Nobla Peterowi Handkemu, którego określiły jako apologetę serbskich zbrodni wojennych. czytaj więcej

Ogromny pożar w Los Angeles. Ewakuowano tysiące osób

Z powodu pożaru na północnych obrzeżach Los Angeles, trzeba było ewakuować ok. 100 tys. osób - informuje miejscowa policja. Przywrócono jednak dopływ prądu, który w czwartek odcięto ze względu na zagrożenie pożarami.

Prąd odcięto w znacznej części Kalifornii, by uniknąć pożarów spowodowanych przez zrywane przez silny wiatr przewody elektryczne.

Ocenia się, że pozbawionych prądu było blisko dwa miliony osób, głównie w północnej części tego amerykańskiego stanu>>>

Nożownik zaatakował w centrum handlowym w Manchesterze. Jest podejrzany o atak terrorystyczny

Nożownik zaatakował w centrum handlowym w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Ranił trzy osoby. Jak podaje miejscowa policja - został aresztowany i jest podejrzany o atak terrorystyczny. Według doniesień miejscowej policji, mężczyzna ranił trzy osoby. Poszkodowane są cztery osoby, czwarta nie została dźgnięta nożem.