W poniedziałek w Polsce rozpoczął się maturalny maraton. Absolwenci szkół średnich zmierzyli się na początek z egzaminem z języka polskiego. Niestety, nie obyło się bez kłopotów. W niektórych placówkach rozpoczęcie matur było opóźnione, ze względu na fałszywe alarmy bombowe. ArcelorMittal Poland ogłosił, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zamknięcie ma nastąpić we wrześniu i nie wiadomo, jak długo potrwa. Cały świat za to żył narodzinami kolejnego royal baby. Księżna Sussex Meghan Markle urodziła syna. Chłopiec przyszedł na świat o godzinie 6:26 rano polskiego czasu. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje poniedziałku!

Maturalny maraton czas zacząć. Język polski jako pierwszy!

"Czym dla człowieka może być wolność?" na podstawie "Dziadów", części III Adama Mickiewicza, i interpretacja wiersza Anny Świrszczyńskiej "Samotność" - takie tematy do wyboru były na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

 

Po południu część maturzystów przystąpiła do nieobowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci przystąpienia do egzaminu na tym poziomie złożyło 21 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

 

Jutro przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z łaciny i kultury antycznej. Po zakończeniu egzaminu z matematyki na RMF24 będziemy publikować arkusze CKE oraz wraz z ekspertem rozwiązywać zadania. Już teraz zapraszamy!

Matury z opóźnieniem. Powodem fałszywe alarmy

Maile o podłożonych ładunkach wybuchowych nieznani sprawcy przesłali w dniu matury z języka polskiego do 122 szkół. Wszystkie alarmy były fałszywe. Jednak w jednej szkole egzamin został przerwany, a 57 opóźniony.

Nie żyje mężczyzna, który podpalił się w Łazienkach Królewskich

Mężczyzna, który 30 kwietnia podpalił się w warszawskich Łazienkach, tuż przed kancelarią premiera - zmarł - dowiedział się reporter RMF FM. Prokuratura, która wszczęła już śledztwo w sprawie tej tragedii zarządziła sekcję zwłok.

Dejan S. nie będzie odpowiadał karnie za atak na byłego prezydenta Siedlec

Dejan S. nie będzie odpowiadał karnie. Jest niepoczytalny. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada to opinia biegłych w sprawie nożownika z Siedlec, który zranił byłego prezydenta tego miasta. Śledztwo wkrótce zostanie umorzone. Prokuratura ma wystąpić do sądu o umieszczenie mężczyzny w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Specjaliści zdiagnozowali u niego chorobę afektywną dwubiegunową.

Arkadiusz Kraska po 18 latach wyszedł na wolność. SN wstrzymał wykonanie kary

Arkadiusz Kraska opuścił Areszt Śledczy w Szczecinie. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary wobec mężczyzny, skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie za podwójne zabójstwo. To oznacza, że Kraska będzie mógł oczekiwać na wolności na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie.

ArcelorMittal wstrzyma prace wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie

ArcelorMittal Poland ogłosił, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa "miesiące lub kwartały".

Niskie kwalifikacje pilotów wśród możliwych przyczyn katastrofy samolotu Suchoj Superjet

Możliwe przyczyny katastrofy samolotu Suchoj Superjet 100, w którym w niedzielę wybuchł pożar po awaryjnym lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, to niewystarczające kwalifikacje pilotów i kontrolerów, usterka techniczna oraz warunki meteorologiczne.

Księżna Meghan Markle urodziła syna. Jest siódmy w kolejce do tronu

Księżna Sussex Meghan Markle urodziła syna. Informację na Instagramie podano na profilu książąt Sussex. Chłopiec przyszedł na świat o godzinie 6:26 rano polskiego czasu. 

Jarosław Wałęsa: Wybory prezydenckie? Za wysoki kaliber jak na mnie

"Nigdy nie myślałem o prezydenturze Polski" - przyznał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM europoseł Jarosław Wałęsa. "To zbyt wysoki kaliber jak na mnie" - oświadczył. Kogo w takim razie wystawi w wyborach opozycja? "Mamy kilku kandydatów, którzy mogliby podjąć tę walkę" - ujawnił Wałęsa. Czy jest to Donald Tusk? W tym roku nie dowiemy się, czy zamierza startować w wyścigu o fotel prezydenta - twierdzi Jarosław Wałęsa. "Nie podejrzewam, by Donald Tusk złożył jakiekolwiek deklaracje w tym roku"" - mówił rozmowie z Marcinem Zaborskim. "Pamiętajmy, że Donald Tusk jest szefem Rady Europejskiej. Jego misja kończy się w przyszłym roku" - dodał europoseł z ramienia PO.