Tematem dnia była ujawniona przez Onet akcja dyskredytowania sędziów, którą mieli nadzorować przedstawiciele resortu sprawiedliwości. Onet napisał, że współpracownik Łukasza Piebiaka - który we wtorek podał się do dymisji z funkcji wiceministra w resorcie sprawiedliwości - sędzia Jakub Iwaniec "dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia". Zbigniew Ziobro podjął decyzję o skróceniu delegacji sędziego Iwańca w resorcie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w przyjętej uchwale zażądało powołania przez Sejm komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów. Środa była kolejnym dniem poszukiwań producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka i akcji ratunkowej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. W obu przypadkach prowadzone działania nie przyniosły przełomu.

Jakub Iwaniec poza resortem sprawiedliwości. Ziobro skrócił jego delegację

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję o skróceniu delegacji sędziego Jakuba Iwańca w resorcie. Taką informację przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzja Ziobry ma związek z kolejnymi doniesieniami Onetu dotyczącymi akcji dyskredytującej sędziów.

Onet napisał, że współpracownik Łukasza Piebiaka - który we wtorek podał się do dymisji z funkcji wiceministra w resorcie sprawiedliwości - sędzia Jakub Iwaniec "dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia".

Ziobro o sprawie Piebiaka: Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań

Jak tylko dowiedziałem się o możliwym naruszeniu standardów przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, natychmiast podjąłem decyzję o ich zwolnieniu. Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując sprawę byłego wiceministra Łukasza Piebiaka.

Jeżeli pojawią się w przyszłości inne osoby, które byłyby zamieszane w ten proceder niezależnie, z której będą strony będę działał równie stanowczo, czyli odwołanie z ministerstwa, postępowanie dyscyplinarne, jeśli są ku temu przesłanki też oczywiście postępowanie karne - mówił w TVP Info Zbigniew Ziobro.

Płoną lasy Amazonii. Dym widać nawet z kosmosu

Dramatyczna sytuacja w lasach Amazonii. Według państwowego instytutu badań INPE w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku liczba pożarów wzrosła o 84 procent. Dym widać nawet na zdjęciach satelitarnych.

W poniedziałek po południu w mieście Sao Paulo w Brazylii doszło do godzinnego blackoutu. Wszystko przez dym pochodzący z oddalonego o 2700 kilometrów lasu. To było jakby dzień zamienił się nagle w noc - mówi jeden z mieszkańców.

Potężny dym był ewenementem na skalę niemal kosmiczną. NASA opublikowała zdjęcia satelitarne, na których było widać chmurę nad Brazylią.

INPE od stycznia do sierpnia odnotowało 74 tysiące pożarów. Ostatni raz tak źle było w 2013 roku. Dla porównania, w 2018 roku w tym samym okresie było niewiele ponad 40 tysięcy pożarów, a w 2016 roku - 68 tysięcy.

Kolejny dzień poszukiwań Piotra Woźniaka-Staraka

Czwarty dzień poszukiwań producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka za nami. Mężczyzna w niedzielę wypadł z motorówki na jeziorze Kisajno. W środę prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku ze skutkiem prawdopodobnie śmiertelnym.


Naczelnik TOPR: Nie mamy nowych informacji o zaginionych grotołazach

Nie ma nowych informacji o grotołazach. Akcja poszukiwawcza jest kontynuowana, całą noc ratownicy i pirotechnicy będą pracowali w jaskini, a o 6 godz. zastąpi ich kolejna zmiana - poinformował naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podał, że wyruszyła kolejna ekipa transportowa, która zaniesie pod jaskinię potrzebny sprzęt. Ratownicy nadal przeprowadzają detonacje - celem jest dostanie się do "rury" o szerokości około 1 m i głębokości około 3 m. Odchodzi od niej korytarz, którego ratownikom nie udało się jeszcze ocenić.

Problemy nowej szefowej Komisji Europejskiej

Zapowiada się poślizg w tworzeniu nowej Komisji Europejskiej, na czele której stanie Ursula von der Leyen. Do 26 sierpnia wszystkie kraje UE miały podać nazwiska swoich kandydatów na komisarzy. Nasza dziennikarka w Brukseli usłyszała jednak od dyplomaty z otoczenia von der Leyen, że "data ta nie jest wiążącym prawnie terminem".

Wyciek danych sędziów z resortu sprawiedliwości. Iustitia żąda komisji śledczej

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w przyjętej uchwale zażądało powołania przez Sejm komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów. Iustitia domaga się także ponownego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

W związku z wyciekiem danych UODO wszczęło postępowanie zarówno wobec Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i Krajowej Rady Sądownictwa. 

CBA w mieszkaniu byłej dyrektorki biura Brejzy

CBA od rana prowadziło szereg przeszukań mających związek ze śledztwem ws. afery fakturowej. Akcja była prowadzona w blisko 30 miejscach, w tym Urzędzie Miasta Inowrocławia.

Agenci zabezpieczają między innymi dokumentację i sprzęt elektroniczny w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia- podało CBA.

Biuro wyjaśniło też, że przeszukania dokonywane są na podstawie postanowienia wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, która w ubiegłym roku przejęła od bydgoskiej prokuratury prowadzone od października 2017 roku śledztwo.

Krzysztof Brejza poinformował, że o godzinie 6 rano funkcjonariusze CBA wtargnęli do mieszkania byłej dyrektor jego biura poselskiego. Zabezpieczono jej telefony, zabezpieczono dyski twarde, komputery, zabrano telefony jej ośmioletnich dwóch córek. Wiemy wszyscy w czym rzecz - aferę Łukasza Piebiaka, trzeba przykryć czymś na Brejzę - podkreślił poseł PO-KO.

Witek ws. publikacji list poparcia do KRS: Pozostało tylko czekać na rozstrzygnięcie TK

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę, że z decyzją ws. publikacji list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa poczeka do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.