We wtorek poznaliśmy niezwykle krytyczną opinię Sądu Najwyższego ws. proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w prawie, które mają dyscyplinować sędziów. Zdaniem SN projekt - w dłuższej perspektywie - może doprowadzić do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej. Prezes URE odmówił zatwierdzenia taryf na energię trzech głównych sprzedawców prądu, zatwierdził jedynie taryfę Tauronu Sprzedaż. W efekcie pozostali trzej sprzedawcy od 1 stycznia muszą stosować taryfy z 2018 roku. Od 1 stycznia 2020 r. taryfa na gaz dla gospodarstw domowych największego polskiego dostawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - spadnie o 2,9 proc. Jest wniosek o areszt dla znanego adwokata Marcina D. oraz byłego wiceministra skarbu Przemysława M. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy jednostki wojskowej GROM i dwóch przedsiębiorców. Oto nasze podsumowanie najważniejszych i najciekawszych wydarzeń dnia!

Miażdżąca opinia SN na temat projektu PiS ws. dyscyplinowania sędziów

Eufemistyczne wyrażenia, takie jak "uporządkowanie zagadnień ustrojowych", czy "usprawnienie procedury nominacyjnej" ukrywają rzeczywiste cele wprowadzonych zmian (...). W istocie chodzi głównie o wymuszenie na sędziach niestosowania prawa Unii Europejskiej" - czytamy w opinii Sądu Najwyższego ws. proponowanych przez PiS zmian w prawie, które mają dyscyplinować sędziów. Zdaniem SN projekt - w dłuższej perspektywie - może doprowadzić do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej. 


Dziekani wydziałów prawa wydali wspólne oświadczenie ws. projektu ustawy dyscyplinującej sędziów

"Jako prawnicy i dziekani wydziałów kształcących przyszłych prawników wyrażamy głębokie zaniepokojenie niekonstytucyjnymi rozwiązaniami proponowanymi w projekcie ustawy z 12 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym" - czytamy we wspólnym oświadczeniu dziekanów wydziałów prawa polskich uczelni, wydanym ws. projektu autorstwa PiS, który ma dyscyplinować sędziów.

Sędzia Michał Laskowski o ustawie dyscyplinującej sędziów: W pewnym sensie niezależność sądów się skończy

"Pani prezes nie dzieliła się ze mną takimi planami, chyba nie zabiegała o to spotkanie" - tak o ew. spotkaniu prof. Małgorzaty Gersdorf z prezydentem Andrzejem Dudą ws. ustawy dyscyplinującej sędziów mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.

Przyznał, że jeśli przygotowana przez PiS ustawa wejdzie w życie, "w pewnym sensie niezależność władzy sądowniczej się skończy" i "z całą pewnością nie będzie równowagi władz".

"Nie będzie tak, że każdy sąd (...) przestanie być niezawisły. Na pewno będzie duża grupa sędziów, którzy będą nadal wykonywać swoje obowiązki w sposób niezawisły. Natomiast z całą pewnością nie będzie równowagi władz - rozumianej tradycyjnie i tak, jak konstytucja stanowi - bo władza sądownicza będzie miała zakazane pewne tematy, nie będzie wolno pewnych rzeczy robić (...). W tym sensie niezależność władzy sądowniczej (...) się skończy" - wyjaśnił.

Pytany o legalność działania Izby Dyscyplinarnej SN sędzia Laskowski stwierdził zaś: "Ostatecznego rozstrzygnięcia nie ma. Ja bym postulował, żeby takie (rozstrzygnięcie) było - albo w formie ustawowej albo ewentualnie orzeczenia połączonych Izb czy całego Sądu Najwyższego".

Odnosząc się natomiast do niedawnego wyroku sędziów Izby Pracy SN - którzy uznali, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego, a więc i krajowego - stwierdził: "Myślę, że on jeszcze nie przesądza całości".

Równocześnie przyznał, że "dzisiaj nie stawiłby się" na wezwanie przed Izbą Dyscyplinarną SN. "Dlatego, że uważam, że należy poczekać do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia" - wyjaśnił Michał Laskowski.

Rzecznik SN zdradził również, że prof. Małgorzata Gersdorf nie zamierza kandydować na kolejną kadencję I Prezesa SN.

Całą rozmowę Marcina Zaborskiego z sędzią Michałem Laskowskim - do przeczytania, obejrzenia i posłuchania - znajdziecie TUTAJ! >>>>

Jest decyzja URE ws. cen prądu

Prezes URE odmówił zatwierdzenia taryf na energię trzech głównych sprzedawców prądu, zatwierdził jedynie taryfę Tauronu Sprzedaż. W efekcie pozostali trzej sprzedawcy od 1 stycznia muszą stosować taryfy z 2018 roku. 

Zapadła decyzja ws. cen gazu dla gospodarstw domowych

Od 1 stycznia 2020 r. taryfa na gaz dla gospodarstw domowych największego polskiego dostawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - spadnie o 2,9 proc. Prezes URE zatwierdził we wtorek nową taryfę, która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.


Wniosek o areszt dla Marcina D.

Jest wniosek o areszt dla znanego adwokata Marcina D. oraz byłego wiceministra skarbu Przemysława M. - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Prokuratura zdecydowała natomiast, że wobec biznesmena, czyli trzeciego z zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w śledztwie dotyczącym nadzoru nad SKOK Wołomin wystarczą tzw. środki wolnościowe.

Zastępca dowódcy GROM zatrzymany w związku z korupcją

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy jednostki wojskowej GROM i dwóch przedsiębiorców. Chodzi o podejrzenie korupcji w związku z dostawami sprzętu wojskowego.