We wtorek rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2020 rok. Zakłada on brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł. Nie spada poparcie dla partii rządzącej. Dziś poznaliśmy wyniki najnowszego sondażu "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, przeprowadzanego przez IBRIS, z którego wynika, że 41,3 proc. ankietowanych oddałoby głos na PiS, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Jednak ponad 35 procent badanych uważa, że Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji (35,1 proc.). Wszystko to w związku z "aferą Piebiaka", która - jak uważa 49,7 proc. - obciąża właśnie ministra sprawiedliwości. Jak wynika z ustaleń reportera RMF FM w związku z „aferą hejterską” KRS odkłada opiniowanie kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Władze Rady czekają na wyjaśnienia sędziów, których nazwiska padają w kontekście afery. Dziś ruszyła piąta edycja naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM! Przeczytajcie co jeszcze wydarzyło się we wtorek.

Budżet na 2020 rok bez deficytu. Rząd przyjął wstępny projekt

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2020 rok, który nie przewiduje deficytu - dowiedziała się PAP. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził te informacje.

Projekt budżetu na 2020 roku zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł - poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł.

KRS odkłada opiniowanie kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Jak dowiedział się reporter RMF FM, Krajowa Rada Sądownictwa - w tym tygodniu - nie zajmie się opiniowaniem kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z ustaleń naszego reportera wynika, że władze Rady czekają na wyjaśnienia sędziów, których nazwiska padają w kontekście afery hejterskiej.

O wstrzymanie konkursu na sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała Pierwsza Prezes tej instytucji.

Decyzja Rady jednak nie wydaje się być odpowiedzią na apel Małgorzaty Gersdorf. Z informacji naszego reportera wynika, że decyzję o odłożeniu rozpatrywania kandydatur do Izby Dyscyplinarnej szef KRS podjął wczoraj, a więc jeszcze przed pismem Pierwszej  Prezes Sądu Najwyższego.

O sprawie więcej przeczytaj TUTAJ>>>

Sondaż dla "DGP" i RMF FM: "Afera Piebiaka" obciąża ministra Ziobrę. Nie spada poparcie dla PiS

Jak wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, przeprowadzanego przez IBRIS - ponad 35 procent badanych uważa, że Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji (35,1 proc.). Wszystko to w związku z "aferą Piebiaka", która - jak uważa 49,7 proc. - obciąża właśnie ministra sprawiedliwości. Jednak poparcie dla partii rządzącej nie maleje. 41,3 proc. ankietowanych deklaruje oddanie głosu na PiS, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę.

Nowy polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa spotkał się już z szefową KE

Nowy polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski spotkał się już i rozmawiał na temat swojej teki z przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - ustaliła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. 

Prezes ZNP, Sławomir Broniarz opowiada się za jesiennym strajkiem w szkołach

"Jeśli taka będzie wola większości nauczycieli. Wszystko jest możliwe" - tak prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego odpowiada na pytanie o strajk w szkołach. "Każdy scenariusz jest możliwy" - podkreśla Sławomir Broniarz, gość Rozmowy w samo południe. Przyznał jednocześnie, że gdyby to miała być jego jednoosobowa decyzja, to opowiedziałby się za strajkiem w szkołach. "Jestem zwolennikiem, byśmy się w październiku o to pokusili" - powiedział. 

Bolsonaro stawia warunek ws. pomocy dla Amazonii

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył we wtorek, że rozważy przyjęcie pomocy finansowej od krajów G7 na walkę z pożarami amazońskich lasów tylko wówczas, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron "wycofa swoje słowa". To kolejna odsłona sporu między przywódcami.

Startuje kolejna edycja akcji Lepsze Jutro z RMF FM! Odmienimy życie młodych ludzi!

Ruszamy z piątą edycją naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM! W tym roku - po raz kolejny - pięć szkół w Polsce otrzyma supernowoczesne, profesjonalnie wyposażone pracownie dydaktyczne. Wszak "nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość"! Nowe sale powstaną Zajączkach Drugich, Prawiednikach, Janczowie, Czernikowie i Wapnie. To kolejna odsłona projektu, który ma nieść pomoc i wsparcie tym, którzy tego potrzebują.