Wojciech K., były dyrygent chóru „Polskie Słowiki” został uznany za winnego pedofilii i skazany przez poznański sąd na 8 lat więzienia. Przez kolejne 6 lat nie będzie mu wolno pracować z dziećmi i młodzieżą.

Uzasadnienie, podobnie jak cały proces, było tajne. Posłuchaj relacji poznańskiego reportera RMF Łukasza Wysockiego:

Z decyzji sądu zadowolona jest prokuratura - wyrok jest o rok wyższy niż się domagała. Jest to jedna z pierwszych tego typu spraw i myślę, że jest to ważny wyrok dla rozpoczęcia takiego procesu przeciwko pedofilii.

Według sądu, Wojciech K. w latach 1992-1998 wykorzystał seksualnie trzech małoletnich członków chóru "Polskie Słowiki". K. molestował chórzystów podczas zagranicznych i krajowych tournee chóru, kilkakrotnie zdarzyło się to mu także na miejscu, w Poznaniu. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona, która domagała się uniewinnienia, już zapowiedziała apelację.

Proces K. rozpoczął się w połowie stycznia, ale na początku lutego oskarżony trafił z aresztu do jednego z poznańskich szpitali. Po badaniach został przewieziony do kliniki neurochirurgicznej.

6 lutego Sąd Rejonowy w Poznaniu - ze względu na stan zdrowia Wojciecha K. - zawiesił proces i zdecydował o zwolnieniu dyrygenta z aresztu. Kilka dni później prasa doniosła, że K. jest nosicielem wirusa HIV, a oskarżony na własną prośbę wypisał się z kliniki i przeniósł do szpitala zakaźnego.

Po doniesieniach prasowych na ten temat, sąd poprosił biegłych o kolejną opinię na temat stanu zdrowia K. Na jej podstawie sąd postanowił ponownie zastosować areszt wobec dyrygenta - przeniesiono go do oddziału szpitalnego Aresztu Śledczego w Poznaniu. Pod koniec kwietnia proces wznowiono.