Choć euro "oficjalnym środkiem płatniczym" Unii stanie się po pierwszym stycznia, nowa waluta już przyjechała do Warszawy. W specjalnym „euromobilu” niemieccy policjanci pokazywali wczoraj, jak wyglądają nowe monety i banknoty oraz tłumaczyli, jak się je zabezpiecza przed fałszerstwami i kradzieżami.

Prezentacja nowej europejskiej waluty połączona była z seminarium dla naszych policjantów. Prowadził je między innymi szef Urzędu Kryminalnego Meklemburgii, który zapewnił, że polskich fałszerzy i złodziei niemiecka policja szczególnie się nie boi. Póki co nowa waluta nie pojawiła się jeszcze w Polsce, ale stanie się tak niebawem. Już od pierwszego stycznia większość państw Unii Europejskiej zamieni narodowe waluty – wspólnym „euro”. Aby nie stracić na tej zamianie najlepiej marki wpłacić do banku, który automatycznie dokona wymiany.

Lekki zawrót głowy mogą przeżyć ci, którzy zaciągnęli kredyt, którejś ze zmienianych walut. Kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w banku na przykład w markach, musi zostać przewalutowany na euro. Większość banków zapewnia, że za operację przewalutowania nie zapłacimy ani grosza. W niektórych z nich operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie 1 stycznia. Klienci banku są zresztą o tym całkowicie poinformowani. Jeśli jednak, ktoś chciałby spłacać kredyt w dolarach, czy we frankach szwajcarskich, sytuacja już się komplikuje. Bank przeliczy nasz dług bowiem najpierw na euro, a dopiero potem na walutę przez nas wybraną. Za to drugie przeliczeni trzeba będzie zapłacić – ok. 1-2% wartości kredytu. Większy kłopot będą miały osoby, które wzięły kredyt w markach, a zabezpieczeniem ich pożyczki ma być hipoteka. W takim wypadku, po informacji z banku o przewalutowaniu kredytu należy odwiedzić Wydział Ksiąg Wieczystych. Każda zmiana dotycząca tego typu kredytu musi zostać zaznaczona w księdze wieczystej. Zmiana zapisu kosztuje 30 złotych, ale większym problemem może być czas – na jakikolwiek wpis do ksiąg wieczystych czeka się bowiem długie miesiące. Jeśli większość kredytobiorców przyniesie do sądów takie zaświadczenia, okres ten może się jeszcze wydłużyć.

06:20