Sprzeczne informacje dotyczące liczby ofiar zamieszek w Kijowie. Ostatnie dane mówią o 20 zabitych. Część mediów twierdzi, że może ich być znacznie więcej. Jak podaje opozycja, rannych zostało blisko 200 osób po stronie przeciwników władz. To najpoważniejsze zamieszki na Ukrainie od 23 stycznia. W kraju trwa kryzys polityczny.


00:32 Zamykamy tekstową relację z Ukrainy. Wrócimy do niej rano, chyba że w nocy stanie się coś przełomowego. Dziękujemy za uwagę.

00:15 Szef ochotniczych służb medycznych na Majdanie Niepodległości Ołeh Musij poinformował, że w trwających od wtorku rano starciach przeciwników władz z milicją zginęło dotychczas 20 osób, a ok. 500 zostało rannych. Wśród rannych jest Ołeksandr Turczynow, zastępca szefa partii Batkiwszczyna i były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Polityk został raniony odłamkiem, gdy stał na scenie na Majdanie Niepodległości.

00:13 "Janukowycz się ukrywa. Kliczko i Jaceniuk od godziny oczekują w administracji prezydenta. Mówią nam ciągle, że prezydent spotka się z nimi lada chwila" - poinformowała rzeczniczka Witalija Kliczki, Oksana Zinowjewa. Na miejsce przybył także trzeci z przywódców opozycji.

00:04 Przygnębiające jest to uczucie bezsilności - pisze o sytuacji na Ukrainie politolog Błażej Poboży.

23:50 Tak teraz wygląda Majdan Niepodległości w Kijowie.

23:49 Prezydent Bronisław Komorowski próbował wieczorem skontaktować się z Wiktorem Janukowyczem. "Nie udało się, ale mam nadzieję, że to jeszcze możliwe"  - stwierdził. "Chciałbym zaapelować do prezydenta Ukrainy, ale i do liderów opozycji o odwagę w dochodzeniu do kompromisu, który nie oznacza ustępstw tylko z jednej strony. Bo trzeba być odważnym, by się cofnąć, jeśli naprawdę ma się na celu dobro Ukrainy" - podkreślił.

23:47 Na Majdanie Niepodległości wyłączone są latarnie miejskie. Plac oświetla jedynie ogień z płonących opon, które odgradzają protestujących od sił MSW. Co chwila słychać wybuchy granatów hukowych.

23:44 Samoobrona protestów odparła atak Berkutu na Majdan. Milicja zaatakowała południową barykadę placu chwilę po tym, jak na scenie Majdanu zakończyła się modlitwa. Protestujący, którzy bronili się przed atakiem drewnianymi pałkami, złapali jednego funkcjonariusza i odprowadzili go do Sztabu Sprzeciwu Narodowego.

23:36 Reuters podaje, że bilans ofiar się zwiększył - teraz to co najmniej 18 osób, w tym siedmiu milicjantów.

23:28 "Przez ostatnie kilka godzin milicja przejmuje kontrolę nad coraz większym obszarem Majdanu Niepodległości" - donosi reporter agencji Reutera.

23:23 Sytuacja na Majdanie wciąż wygląda dramatycznie. Niektórzy nie mają problemu z wykorzystaniem jej do politycznych przepychanek: "Czekam i czekam na oswiadczenie Pani Marczuk ekspertki od Ukrainy i na razie nic" - pisze na Twitterze europoseł Bogusław Sonik. Chodzi o Weronikę Marczuk, kandydatkę SLD do PE.

23:18 "Cały Kijów nie jest w ogniu i dymie. To zależy od tego, jak kto postrzega swój udział. Ci, co wspierają Majdan, starają się tam dojechać. A całe czteromilionowe miasto poza Majdanem wygląda na spokojne" - mówi reporterce RMF Monice Gosławskiej ukraiński dziennikarz Instytutu Informacji Masowej Roman Kabaczij

23:10 Spokój na Majdanie okazał się tylko pozorny - kolejny szturm Berkutu, kolejne strzały...

22:52 Wszystko idzie w kierunku rozwiązania tego konfliktu, nie wiadomo tylko z jakim efektem" - mówi reporterce RMF Monice Gosławskiej ukraiński dziennikarz Instytutu Informacji Masowej Roman Kabaczij. "Mam nadzieję i ufam, że porozumienie jest możliwe. Jeżeli to będzie stłumione, to sprzeciw pójdzie do podziemia" - przewiduje.

22:46 W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń przypominamy, jak to się zaczęło. Oto nagranie pokazujące początek interwencji na Majdanie.

22:38 Kto oprócz Kliczki jest na spotkaniu z Wiktorem Janukowyczem? Według agencji Interfax-Ukraina w rozmowach bierze udział Arsenij Jaceniuk. Z kolei rzeczniczka Ołeha Tiahnyboka, powiedziała, że polityk na spotkanie z prezydentem nie pojechał i znajduje się na Majdanie.

22:20 Witalij Kliczko przybył na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformowała jego rzeczniczka.

22:05 Witalij Kliczko udał się do prezydenta Janukowycza na rozmowy dot. sytuacji na Majdanie - podaje agencja Reutera.

21:55 Od północy ograniczony będzie wjazd samochodów do stolicy Ukrainy. W odległości 30 km od granic miasta ustawiły się już patrole milicji drogowej, nie wiadomo jednak, jakie pojazdy będą przepuszczane, a jakie nie.

21:53 Wbrew doniesieniom ukraińskich i zagranicznych mediów dwa lotniska w Kijowie nie przerwały pracy i przyjmują oraz odprawiają przylatujące i odlatujące stąd samoloty. Informacje takie przekazało zarówno lotnisko w Boryspolu pod stolicą Ukrainy, jak i lotnisko "Kijów".

21:50 6 milicjantów zginęło w czasie zamieszek - informuje ukraińska milicja.

21:46 Witalij Kliczko wyszedł do wojskowych - informuje jeden z demonstrantów. 

21:45

21:44 Część uczestników szturmu sforsowała za pomocą zaimprowizowanych taranów główne wejście do budynku lwowskiego MSW. Weszli do niego, w czym - jak pisze Interfax-Ukraina - nikt im nie przeszkodził. Następnie jednak zostali zatrzymani przez milicjantów. Doszło do przepychanek. Milicjantów obrzucano kamieniami, rozpylono gaz łzawiący.

21:40 Uczestnicy szturmu na siedzibę głównego zarządu MSW obwodu lwowskiego wyważyli jedne z  bocznych drzwi budynku i zaczęli z niego wynosić dziesiątki tarcz milicyjnych, a także inny sprzęt - pisze ze Lwowa agencja Interfax-Ukraina.

W pomieszczeniu, znalazło się kilkudziesięciu ludzi. Z budynku unosi się dym.

21:30 Milicja ukraińska twierdzi, że w czasie starć zginęło 4 milicjantów, ponad 100 zostało rannych z czego 39 ma rany postrzałowe.

21:25 Berkut zajął część Majdanu - informuje Radio Swoboda.

21:22 Jutro rano premier przedstawi w Sejmie informację na temat sytuacji na Ukrainie. Dziś Donald Tusk spotkał się z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

21:15 135 funkcjonariuszy organów ścigania zostało rannych podczas zamieszek w Kijowie - podało ukraińskie MSW.

21:04 Kilkuset młodych ludzi wdarło się  we Lwowie do siedziby władz obwodu lwowskiego - pisze agencja Interfax-Ukraina. Podaje, że budynku nikt nie pilnował.

Korespondent agencji przekazuje, że przez pewien czas demonstranci stali w hallu, skandując: "Chwała Ukrainie", "Chwała bohaterom" i "Rewolucja, rewolucja", a później rozeszli się po budynku.

21:02 Nikt nie wie, gdzie jest teraz Wiktor Janukowycz. Po południu w Kijowie pojawiła się plotka, że odleciał samolotem w nieznanym kierunku. Przedstawiciele prezydenta zaprzeczyli jednak tym informacjom.

21:00 Ukraińska opozycyjna stacja telewizyjna "5.Kanał" poinformowała o odłączeniu jej sygnału na terytorium całego kraju. Stacja ta do tej pory relacjonowała na żywo wydarzenia w Kijowie.

20:45 Od jednego z protestujących w Kijowie dostaliśmy sygnał o kilku kolejnych zabitych przez Berkut.

20:41 Tak teraz wygląda sytuacja na Majdanie:

20:40 Ukraińskie media twierdzą, że prezydent Wiktor Janukowycz nie odbiera telefonów od kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która próbuje dodzwonić się do niego w związku z atakiem sił MSW na przeciwników władz na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

20:24 Władze umyślnie sprowokowały wydarzenia, by siłą i krwią rozpędzić Majdan i rozprawić się z protestami oraz ich uczestnikami. Nie zwracając uwagi ani na ludzi, ani ich postulaty, władze wypowiedziały wojnę własnemu narodowi. Janukowycz stał się krwawym prezydentem - oświadczył Kliczko. Polityk zaapelował do przywódców państw demokratycznych, by "nie obserwowali bezczynnie tego, jak krwawy dyktator niszczy swój naród".

20:14 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do zademonstrowania powściągliwości i "ponownego podjęcia prawdziwego dialogu" - poinformował rzecznik ONZ Martin Nesirky.

20:10 Jedna osoba zginęła podczas szturmu oddziałów MSW na przeciwników rządu zgromadzonych za barykadami na Placu Niepodległości - podała prywatna agencja informacyjna Unian.

Przed chwilą obok dziennikarzy przeniesiono ciało pierwszej ofiary szturmu milicji na Majdan - poinformowano.

20:00 O sytuacji na Ukrainie będziemy mówić w porannych Faktach RMF FM. Przeczytajcie!

19:53 Nie odejdziemy z Majdanu! - ogłosił Witalij Kliczko, przemawiając ze sceny Majdanu Niepodległości w Kijowie, który szturmowany jest przez siły ukraińskiego MSW.

Kliczko oświadczył, że milicja nie miała żadnych podstaw do ataku na uczestników protestów, którzy nie podejmowali żadnych agresywnych działań wobec milicjantów.

Inny z przywódców opozycyjnych Arsenij Jaceniuk zwrócił się do prezydenta Wiktora Janukowycza o powstrzymanie rozlewu krwi. Odwołajcie swoje siły, wstrzymajcie rozlew krwi! Zatrzymaj się Wiktorze Janukowyczu! - krzyczał.

19:49 Demonstracja przed ukraińską ambasadą w Warszawie:

19:45 Słysząc wiadomości o zabitych i rannych, cały się trzęsę. Przyszłość Ukrainy jest zagrożona - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

19:30

19:29 Na Majdanie płoną namioty i słychać eksplozje granatów hukowych. Plac rozświetlony jest ogniem i zasnuty dymem. Milicja uprzedziła przed atakiem, by zgromadzeni opuścili Majdan, ostrzegając, że jeśli tego nie uczynią, siły MSW rozpoczną "operację antyterrorystyczną".

19:27 Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zagroził sankcjami politykom odpowiedzialnym za rozlew krwi na Ukrainie. Niemieckie władze dotychczas nie wykluczały sankcji, zastrzegając, że nie nadszedł jeszcze czas na ich zastosowanie.

19:24 Milicja polewa ludzi armatkami wodnymi, a milicjanci starają się zniszczyć okalające Majdan barykady.

19:20 Władze wprowadzają ograniczenia w ruchu transportu do stolicy Ukrainy - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiej Rady Ministrów. Decyzję tę media oceniły jako wprowadzenie stanu wyjątkowego.

19:11 Najnowszy bilans starć w Kijowie: 9 osób nie żyje, 150 manifestantów rannych, w tym 30 ciężko.

19:09 Protestujący na Majdanie rzucają w stronę milicji koktajle Mołotowa i kamienie - informuje agencja Reutera.

19:05

19:00 Przeczytajcie relację Polaka, który mieszka w Kijowie: "Większość osób nawołuje, żeby przychodzić z bronią".

18:50 Agencja Reutera informuje o co najmniej 9 rannych.

18:45 Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał "wszystkie strony konfliktu na Ukrainie do powstrzymania się od przemocy i do podjęcia dialogu". Szefowie frakcji socjalistów i liberałów w PE potępili eskalację przemocy na Ukrainie.

18:15 Jeden z liderów  ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk zaapelował do Ukraińców, by się nie bali przyjść na Majdan. Zostajemy tu,  bronimy swego Majdanu, bronimy swej Ukrainy, bronimy swej przyszłości - oświadczył.

18:00 Biały Dom wezwał Wiktora Janukowycza do "położenia kresu eskalacji morderczej przemocy" w Kijowie, ostrzegając, że kryzysu na Ukrainie nie da się rozwiązać uciekając się do użycia siły.

17:45 Witalij Kliczko zaapelował do prezydenta Wiktora Janukowycza, by nie wysyłał milicji do tłumienia pokojowego protestu na Majdanie Niepodległości. Zachęcał jednak kobiety i dzieci do opuszczenia placu.

Nie możemy wykluczyć użycia siły i szturmu na Majdan - powiedział.

Apelujemy do prezydenta i sił bezpieczeństwa o zakończenie konfrontacji siłowej - oświadczył Kliczko.

17:32 Witalij Kliczko zaapelował do protestujących o pozostanie na Majdanie.

17:30 Pod osłoną igrzysk olimpijskich w Soczi próbuje się spacyfikować opozycję i społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie - ocenił sytuację na Ukrainie europoseł Paweł Kowal (Polska Razem).

17:20 Jak podaje portal BBC, jest już 7 ofiar starć w Kijowie.

17:00 Właśnie kończy się ultimatum dla protestujących na Majdanie.

16:50 Władze Ukrainy nie omawiają wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z zamieszkami - oświadczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Rybak.

Polityk zapewnił, że choć rozmawiał tego dnia wielokrotnie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, temat stanu wyjątkowego nie był podnoszony. Rybak zapowiedział, że szef państwa spotka się jutro z przedstawicielami opozycji, by po raz kolejny omówić z nimi drogi wyjścia z kryzysu w państwie.

16:45 Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła eskalację przemocy na Ukrainie. Zapewniła, że UE nadal jest gotowa wspierać Ukrainę w rozwiązaniu kryzysu politycznego.

16:30 Co najmniej sześć osób zmarło dotychczas w wyniku zamieszek antyrządowych. Dwa ciała odnaleziono przed kilkunastoma minutami na zajętej przez siły MSW jednej z barykad w dzielnicy rządowej.

16:19 Zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce został wezwany natychmiast do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski na Twitterze. Zaznaczył, że ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski przebywa aktualnie na Ukrainie.

16:00 Dziesiątki rannych cywilów i milicjantów leżą na chodnikach na ulicy Instytutowej w centrum Kijowa, zajętej przez siły MSW po zamieszkach z przeciwnikami władz - podała agencja Interfax-Ukraina.

15:54 Siły samoobrony Majdanu osłaniają się prowizorycznymi tarczami i na razie wycofują się - informuje korespondent RMF FM Przemysław Marzec.

15:50 Milicja: Pięciu cywilów zginęło w zamieszkach.


Live streaming video by Ustream

15:49 Ukraińskie media piszą o nawet 170 osobach rannych.

15:43 W Kijowie zamykane jest metro, które jest głównym środkiem transportu w stolicy Ukrainy. Ludzie mogą jedynie opuścić podziemną kolejkę - wejścia na stacje są zablokowane.

Opozycja ocenia, że metro zamknięto, by nie pozwolić mieszkańcom Kijowa dotrzeć do centrum i na Majdan Niepodległości, pod którego barykady podeszły liczne oddziały sił MSW.

15:40

15:27 Oddziały specjalne ukraińskiej milicji Berkut używając broni gładkolufowej podchodzą pod główne barykady na Majdanie Niepodległości. Milicjanci pokonali już barykadę na ul. Hruszewskiego i atakują umocnienia od południowej strony placu.

15:17

15:13 P.o. szefów MSW i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) dali uczestnikom zamieszek antyrządowych w Kijowie termin do godz. 17 (czasu polskiego) na opuszczenie ulic i zaprzestanie starć z siłami milicyjnymi.

15:00 Ukraińskie ministerstwo obrony zaapelowało do antyrządowych manifestantów w Kijowie o niezwłoczne opuszczenie zajętego przez nich Domu Oficerów i oświadczyło, że ich działania "prowokują odpowiednią reakcję" ze strony resortu.

14:45 Ponad 100 osób zostało rannych po stronie przeciwników władz w trwających od rana zamieszkach antyrządowych w Kijowie - poinformowała Olha Bohomolec, lekarka z ochotniczych służb medycznych Euromajdanu.

14:35 P.o. szefa MSZ Ukrainy Leonid Kożara wezwał wspólnotę międzynarodową do potępienia działań "radykalnych sił" w związku z trwającymi w Kijowie starciami przeciwników władz z milicją.

Tak zwani demonstranci dokonują zbrojnych napaści na budynki władz państwowych, podpalają je, ranią milicjantów, używają broni palnej i nawołują do tego współobywateli - oświadczył Kożara.

14:20 Siedem osób w stanie krytycznym znajduje się w punkcie ochrony medycznej Majdanu - podała opozycyjna deputowana do parlamentu Łesia Orobec.

Trzy ciała znajdują się (w zajętym przez demonstrantów) Domu Oficerów. Siedem osób jest umierających. Nie puszczają do nas karetek!!! - napisała deputowana na swoim Facebooku.

14:10 Ukraińska opozycja poinformowała, że trzech manifestantów zginęło od kul. 

13:55 MSZ Rosji wezwało opozycję ukraińską, by powstrzymała się od gróźb i by podjęła dialog z władzami. Eskalacja napięcia to efekt "pobłażliwości" polityków zachodnich, którzy "przymykają oczy" na działania sił radykalnych na Ukrainie - ocenia MSZ Rosji.

13:47 Oddziały milicji wypierają demonstrantów z okolic parlamentu. Słychać wybuchy granatów, oraz strzały. Centrum Kijowa spowite jest czarnym dymem z palonych przez demonstrantów starych opon samochodowych.  Protestujący pojmali kilku złapanych na miejscu milicjantów. Po zerwaniu pagonów zaprowadzono ich na Majdan.

Prezydent Janukowycz na razie w żaden sposób nie zareagował na rozgrywające się w centrum Kijowa wydarzenia. Opozycja poinformowała, że posłowie jego partii uciekli z parlamentu przez przejście podziemne, łączące Radę Najwyższą z budynkiem parlamentarnej administracji.

13:40 Zwiększa się bilans w zamieszkach w stolicy Ukrainy. O co najmniej 30 rannych po stronie demonstrantów poinformowały ochotnicze służby medyczne kijowskiego Majdanu Niepodległości. Według MSW Ukrainy poszkodowanych zostało 37 milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Kilku żołnierzy MSW zostało pojmanych przez demonstrantów.

12:08 Przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Rybak zasłabł podczas rozmów z opozycją o uregulowaniu konfliktu w kraju. Do polityka,który  nie zgadza się na zarejestrowanie niezbędnych dla głosowania nad zmianami konstytucji dokumentów, wezwano karetkę pogotowia.

Rybakowi skoczyło ciśnienie - powiedziała deputowana Inna Bohosłowska, która w grudniu na znak protestu przeciwko użyciu przez milicję siły wobec demonstrantów opuściła prezydencką Partię Regionów.

Rybak rozumie, że spoczywa na nim dzisiaj cała odpowiedzialność za państwo, ale niczego nie może zrobić, gdyż powinien podjąć samodzielną decyzję, a czeka na decyzję prezydenta - powiedziała Bohosłowska

11:32 Opozycja ukraińska gotowa jest uczestniczyć w formowaniu rządu, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz nakaże swej partii, by głosowała nad zmianami w konstytucji, które ograniczą jego uprawnienia oraz zgodzi się na wcześniejsze wybory parlamentarne i prezydenckie. Oświadczenie tej treści złożył na konferencji prasowej w parlamencie Ukrainy jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko. 

Parlament powinien powołać nowy rząd i my, jako opozycja, gotowi jesteśmy wziąć za to odpowiedzialność - powiedział opozycjonista. Prezydent powinien ogłosić wcześniejsze wybory prezydenta i parlamentu. Niech pan podejmie tę męską decyzję - zaapelował Kliczko zwracając się do Janukowycza.

Na ulicach prowadzących do siedziby parlamentu wciąż trwają starcia przeciwników władz z siłami MSW.

11:15 Według portalu Liga.net większość rannych odniosła obrażenia głowy. Jedna osoba ma urwaną dłoń. Jest to najprawdopodobniej efekt eksplozji używanych przez milicję granatów hukowych.

Liga.net podaje, że znajdujące się na miejscu ekipy karetek pogotowia nie udzielają pomocy demonstrantom. Do szpitali odwożą ich samochody tzw. Automajdanu - ruchu kierowców, który uczestniczy w protestach po stronie przeciwników rządu.

10:40 Demonstranci, którzy rzucają w milicję kostką brukową, podpalili dwa samochody ciężarowe zagradzające drogę do parlamentu. Milicjanci nadal odpowiadają granatami hukowymi i strzałami z broni gładkolufowej.

9:40 Deputowani ukraińskiej opozycji zablokowali mównicę w parlamencie. Domagają się włączenia do porządku obrad głosowania nad przywróceniem konstytucji z 2004 roku. Ograniczyłaby ona uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza. Wokół trybuny zebrało się ok. 50 posłów opozycyjnych partii Barkiwszczyna, Udar i Swoboda. 

Wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak nie zgodził się na zarejestrowanie dokumentów, które umożliwiłyby przywrócenie ustawy zasadniczej do kształtu z 2004 roku, co oznaczałoby wprowadzenie na Ukrainie systemu parlamentarno-prezydenckiego.

9:20 Kilkanaście tysięcy osób wyruszyło we wtorek rano z Majdanu Niepodległości w Kijowie przed siedzibę parlamentu, by domagać się od deputowanych przywrócenia konstytucji z 2004 roku, co ma doprowadzić do ograniczenia uprawnień prezydenta Wiktora Janukowycza.

Opozycja nazywa tę akcję "pokojowym atakiem" i zapowiada, że nie pozwoli deputowanym zdominowanej przez prezydencką Partię Regionów większości opuścić sali posiedzeń, póki nie spełnią oni żądań Majdanu. 

(mal)