Przemyt kilkudziesięciu monet, pamiątkowych medali i banknotów udaremnili celnicy w porcie lotniczym w Goleniowie w Zachodniopomorskiem. 45-letni Polak mieszkający na stałe w Kanadzie usiłował wywieźć z kraju wartościowe przedmioty, zaszywając je w pasku od spodni.

Mężczyzna posiadający podwójne obywatelstwo: polskie i kanadyjskie, przyleciał do naszego kraju – jak tłumaczył – aby odwiedzić rodzinę. Następnie miał wrócić do Kanady.

Na lotnisku w Goleniowie mężczyzna nie zgłosił nic do oclenia, ale w trakcie odprawy celnicy zobaczyli na monitorze podejrzane, owalne kształty. W torbie znaleziono pasek, w którym zaszytych było 60 monet i kilka powojennych medali pamiątkowych. W bagażu schowane były także stare banknoty. 45-latek tłumaczył, że wszystko otrzymał od ojca.

Ekspertyzy wykazały, że jedna z monet została wybita w 1610 roku. Większość pochodziła z IX, zaś banknoty z początku ubiegłego wieku. Znalezione monety, banknoty i medale trafią do muzeum.

Mężczyźnie grozi co najmniej kara grzywny. Polskie prawo przewiduje za wywóz z kraju dóbr kultury nawet do 5 lat więzienia.

Foto: Izba Celna w Szczecinie

21:25