42 osoby zginęły w wyniku zderzenia autokaru i ciężarówki na drodze krajowej w pobliżu Libourne na południowym zachodzie Francji. Po zderzeniu oba pojazdy stanęły w płomieniach. 8 osobom udało się wydostać na zewnątrz. Według francuskich mediów ofiary to osoby starsze, które jechały na wycieczkę. Wydarzenia we Francji relacjonujemy dla Was minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

11:58

Chaos informacyjny po największej od 30 lat katastrofie drogowej we Francji, w której zginęły 42 osoby. Jedne źródła twierdzą, że ciężarówka - z którą zderzył się autokar - przewoziła drewno - inne, że chodziło o cysternę z gazem.

11:40

Mer Puisseguin Xavier Sublett powiedział w telewizji i-Tele, że kierowcy autokaru udało się otworzyć drzwi, umożliwiając ucieczkę kilku osobom. Władze ostrzegły, że nie jest wykluczone, iż bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie "w najbliższych godzinach".

11:23

42 - to ostateczny bilans ofiar śmiertelnych wypadku we Francji. Rannych jest 8 kolejnych osób.

11:04

Do zderzenia doszło na zakręcie wiejskiej drogi, która jest bardzo wąska. Strażacy dogaszają pożar, ponieważ oba pojazdy stanęły w ogniu. Karetki pogotowia mają problemy z dojazdem na miejsce. Po zderzeniu pasażerowie próbowali wybić szyby w oknach, żeby wydostać się z autokaru. Udało się to tylko 8 osobom.

10:51

Sprzeczne informacje w sprawie liczby ofiar największej od 30 lat katastrofy drogowej we Francji. Część francuskich mediów donosi, że w zderzeniu autokaru z ciężarówka koło Bordeaux zginęło 49 osób, według MSW - co najmniej 42. Takie informacji przekazuje na bieżąco nasz korespondent w Paryżu Marek Gładysz.

10:07

Według francuskich mediów ofiary to członkowie klubu trzeciego wieku z miejscowości Petit-Palais-et-Cornemps, w Żyrondzie, którzy jechali na jednodniową wycieczkę do departamentu Landy.

Przebywający w Atenach prezydent Francois Hollande oświadczył, że francuskie władze są "całkowicie zmobilizowane w związku z tą straszną tragedią". Dodał, że "jest pogrążony w smutku".

9:55

Rzecznik MSW w Paryżu: Ofiary to obywatele Francji

9:52

Ciężarówka przewożąca drewno, z którą zderzył się autokar, stała w poprzek drogi. Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Możliwe, że kierowca ciężarówki stracił na zakręcie panowanie nad pojazdem, a kierowca autokaru nie zdążył wyhamować.

9:46

Zachodnie media mówią już o 49 ofiarach. Do wypadku doszło o godzinie 8:00.

9:29

Ośmiu osobom udało się wydostać z płonącego autokaru. Pięć z nich jest rannych, a trzy wyszły bez szwanku; stan rannych osób nie jest znany. Według władz wśród ofiar nie ma dzieci.

Do zderzenie doszło na zakręcie uważanym za bardzo niebezpieczny.

Jest to najtragiczniejsza katastrofa drogowa we Francji od 1982 roku.