TOPR postanowił utrzymać czwarty, przedostatni stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy nie wykluczają, że jeszcze dziś może być wprowadzony najwyższy - piąty stopień, oznaczający alarm lawinowy.

Na razie zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk, a nawet dojścia do kilku z nich. TOPR postanowił zamknąć dziś nawet niektóre z dolin reglowych.

W Tatrach przez noc znów nasypało ok. 30 cm śniegu, na Kasprowym Wierchu jego warstwa przekracza 170 cm. Meteorolodzy pocieszają, że to ostatni atak zimy tej wiosny i w najbliższy weekend powinno być już dużo cieplej.

Przy czwartym stopniu zagrożenia pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na większości stromych stoków. Możliwe jest samorzutne schodzenie wielu średnich rozmiarów lawin, niejednokrotnie również dużych lawin. Poruszanie się wymaga dużej zdolności oceny sytuacji.

Najwyższy - piąty stopień zagrożenia lawinowego - bardzo duży, gdy pokrywa śniegowa jest na rozległym obszarze słabo utrwalona i w znacznym stopniu chwiejna. Wtedy należy spodziewać się samorzutnego schodzenia wielu dużych lawin, także na terenach o umiarkowanej stromiźnie. Poruszanie się jest na ogół

niemożliwe.

foto Archiwum RMF

10:15