Sioko Asahara, przywódca sekty Najwyższa Prawda, skazany na śmierć - taki wyrok wydał sąd w Tokio. Asahara był oskarżony m.in. o zamach w tokijskim metrze 9 lat temu. Rozpylony w tunelu gaz bojowy sarin zabił wówczas 12 osób. Tysiące ciężko zatrutych trafiło do szpitali.

Asahara, który założył sektę Aum Shinrikyo, czyli Najwyższej Prawdy Aum, przyjął wyrok w milczeniu. Jego obrońcy złożyli już apelację.

Proces Asahary trwał blisko 8 lat. Jego adwokaci argumentowali, że w czasie, gdy doszło do zamachu w tokijskim metrze, przywódca sekty stracił już kontrolę nad należącymi do niej wyznawcami. Oni jednak zeznali przed sądem, że to Asahara zaplanował i zlecił przestępstwa, o które został oskarżony. Przywódca sekty jest dwunastą osobą skazaną na śmierć za atak w metrze.

Chociaż sekcie i jej guru udowodniono zorganizowanie serii zamachów z użyciem toksycznych gazów, to Najwyższa Prawda nadal działa w Japonii. Sekta od 2000 roku nosi nazwę Aleph. Twierdzi, że ma w tej chwili 1650 wyznawców w Japonii i 300 w Rosji.

20:55