Minister Elżbieta Witek odwołana. Prezydent Andrzej Duda na wniosek nowego premiera odwołał szefową Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 grudnia 2017 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra - Członka Rady Ministrów - podała Kancelaria Prezydenta RP.

Witek od listopada 2015 pełniła funkcję szefa gabinetu politycznego premiera.

Przed tygodniem prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego, w którym dotychczasowa premier Beata Szydło objęła funkcję wicepremiera. Morawiecki pozostał ministrem rozwoju i finansów, nie zmienili się również pozostali ministrowie.

Kopcińska nowym rzecznikiem rządu?

Jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP, nowym rzecznikiem rządu zostanie posłanka PiS Joanna Kopcińska. Wcześniej funkcję rzecznika pełnił Rafał Bochenek.

Kopcińska do tej pory była wiceszefową sejmowej komisji zdrowia i zasiadała w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

W przeszłości Joanna Kopcińska (ur. 1967 r.) była przewodniczącą rady miejskiej w Łodzi, a od 2015 roku jest posłanką VIII kadencji. Z zawodu jest lekarzem, pracowała jako nauczyciel akademicki. Od października 2016 roku szefowa łódzkich struktur PiS. 

Kto jeszcze z otoczenia premiera może wkrótce stracić pracę?

Odwołanie Elżbiety Witek to pierwsza, ale pewnie nie ostatnia decyzja personalna premiera Mateusza Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji, posadę może stracić szefowa kancelarii premiera Beata Kempa i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.  

Wśród potencjalnych następców odwołanych ministrów wymienia się wiceszefa MON Michała Dworczyka, wpływowego polityka PiS Marka Suskiego i byłego bliskiego współpracownika Przemysława Gosiewskiego - Pawła Szrota. Głębsze zmiany wśród ministrów są przewidziane na styczeń. 

Kaczyński o rekonstrukcji rządu: Jestem niemalże pewien, że to będzie na początku przyszłego roku

Nieoficjalne zapowiedzi medialne mówiły, że w poniedziałek może dojść do zmian na stanowiskach ministrów w kancelarii premiera - szefa KPRM, szefa gabinetu politycznego premiera i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Morawiecki powiedział w sobotę w TVP Info, że wraz z kierownictwem politycznym przygląda się pracy wszystkich ministrów, a z początkiem roku, na drugą część kadencji, zaproponowane zostaną pewne zmiany w rządzie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w zeszłym tygodniu, czy dojdzie do rekonstrukcji rządu i kiedy możemy się jej spodziewać, odparł: Jestem niemalże pewien, że to będzie na początku przyszłego roku. W ocenie prezesa PiS, "zmiany będą dosyć głębokie".

(m)