Od zwycięstwa nad Austrią rozpoczęli polscy piłkarze walkę o awans na Euro 2020. W Brukseli debatowano o opóźnieniu brexitu, a w Warszawie o podwyżkach dla nauczycieli, którzy grożą strajkiem tuż przed egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasisty. W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny w pięciu polskich miastach rozdawaliśmy Wam wózki z limitowanej edycji RMF FM! Zobaczcie podsumowanie najważniejszych informacji dnia!

Eliminacje Euro 2020: Austria - Polska 0:1! Gola na wagę zwycięstwa zdobył Krzysztof Piątek!

Polscy piłkarze rozpoczynają rywalizację w eliminacjach mistrzostw Europy 2020: ich pierwszym rywalem jest reprezentacja Austrii!

Od zwycięstwa rozpoczęli polscy piłkarze rywalizację w eliminacjach Euro 2020: w rozgrywanym w Wiedniu spotkaniu pokonali Austriaków 1:0! Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 68. minucie Krzysztof Piątek!

Opóźnienie brexitu możliwe - ale jest warunek

Jeśli brytyjska Izba Gmin zatwierdzi w przyszłym tygodniu umowę ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Bruksela zgodzi się na opóźnienie brexitu do 22 maja. Takie ustalenia znalazły się we wstępnym projekcie dokumentu przygotowanego przez uczestników unijnego szczytu w belgijskiej stolicy. Wskazany w projekcie termin nie jest przypadkowy: dzień później rozpoczną się wybory do Parlamentu Europejskiego.

O szczegółach brukselskich ustaleń przeczytasz TUTAJ! >>>>

Wiemy, kto weźmie udział w spotkaniu ostatniej szansy z nauczycielami

Nie będzie premiera, będzie za to minister finansów. Reporter RMF FM Grzegorz Kwolek poznał skład rządowej delegacji na poniedziałkowe rozmowy z nauczycielami, którzy domagają się podwyżek i grożą strajkiem.

Jak ustalił nasz dziennikarz, szefową rządowej delegacji ma być przedstawiciel rządu w Radzie Dialogu Społecznego - minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Na spotkaniu pojawią się również szefowa resortu edukacji Anna Zalewska i minister finansów Teresa Czerwińska. Towarzyszyć im będą eksperci.

Udział w spotkaniu weźmie także przedstawiciel prezydenta Andrzej Dera. Nie ma natomiast na razie potwierdzenia obecności szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka.

Nauczyciele z Solidarności zwiększają presję na rząd. Grożą głodówką

"Jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele Solidarności rozpoczną protest głodowy" - poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. Zaostrzenie protestu ma być sposobem na wywarcie jeszcze większego nacisku na rząd.


Mocne słowa Ryszarda Legutko o strajku nauczycieli

Prezes ZNP Sławomir Broniarz strajkiem nauczycieli szantażuje rząd. To grozi sparaliżowaniem systemu edukacji - oświadczył Ryszard Legutko, były szef MEN. Jednocześnie gość Porannej rozmowy w RMF FM przyznał, że nauczyciele za mało zarabiają i są niedoszacowani finansowo. "To powinno być zmienione, ale tego nie można zrobić za jednym razem" - dodał. "Taki skok jednorazowy jest bardzo kosztowny i widać, że ma posmak awanturnictwa" - powiedział eurodeputowany PiS. Jego zdaniem, "to jest awanturnicza polityka, domaganie się bardzo dramatycznego skoku w takim momencie, kiedy rząd jest bardzo hojny, jeśli chodzi o politykę socjalną".

Czekał 9 godzin na pomoc na SOR-ze w Sosnowcu. "Zmarł w męczarniach"

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 39-latka, który przed kilkoma dniami zmarł w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim.

Według bliskich, mężczyzna, który trafił do placówki z siną i spuchniętą nogą, z której "cały czas sączył się płyn z krwią" - wszystko to prawdopodobnie na skutek zatoru - na pomoc czekał w izbie przyjęć blisko 9 godzin.

O szczegółach tej wstrząsającej historii przeczytacie TUTAJ! >>>>

Graś: Wiedza o wyłudzeniach VAT-u była powszechna

Wiedza o istnieniu procederu wyłudzeń podatku VAT nie była tajemna, była szeroko dostępna - zeznał przed komisją śledczą ds. VAT b. sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Graś. Jak dodał, problem był znany co najmniej od wejścia Polski do UE.

Katastrofa promu w Iraku. "Z wody wyłowiono 60 ciał"

Co najmniej 54 osoby zginęły, kiedy w czwartek na rzece Tygrys w pobliżu Mosulu w Iraku zatonął prom - informuje AFP, powołując się na władze. 28 osób jest zaginionych. Większość ofiar to kobiety i dzieci, które nie potrafiły pływać - wskazał Husam Khalil, szef mosulskiej obrony cywilnej.

Suchcicki: Ciągle są świecie osoby, które myślą, że zespołem Downa można się zarazić

"Ludzie mają bardzo dziwne pomysły, choć to jest szczyt absurdu, że można się zarazić zespołem Downa. Ja tego nie doświadczyłem, ale słyszałem o takich wydarzeniach, że ‘zdrowe’ dzieci są zabierane z piaskownic, w których bawi się też dziecko z zespołem Downa, bo rodzice uważają, że dzieci mogą się zarazić" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Suchcicki ze stowarzyszenia "Bardziej kochani". Marcin Zaborski pytał o tę kwestię w związku z filmem przygotowanym na Światowy Dzień Zespołu Downa. Pada tam zdanie, że "zespołem Downa nie można się zarazić".

CAŁA ROZMOWA MARCINA ZABORSKIEGO DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Setki spacerówek od RMF FM rozdanych!

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny rozdawaliśmy wózki z limitowanej edycji RMF FM! aby zdobyć żółto-niebieską spacerówkę, trzeba było ubrać siebie i swoją pociechę w nasze radiowe kolory i przyjść w jedno z wyznaczonych miejsc!

Pełną relację z naszej akcji, filmy i zdjęcia ze wszystkich miast znajdziecie TUTAJ! >>>>

Nie masz jeszcze wózka od RMF FM? Koniecznie ZAJRZYJCIE >>>TUTAJ! >>>