"Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Rząd zaprezentował zmiany w prawie i przedstawił proponowane kary za przestępstwo pedofilii.

"Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Rząd zaprezentował zmiany w prawie i przedstawił proponowane kary za przestępstwo pedofilii.
Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki / Leszek Szymański /PAP

Premier powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - po posiedzeniu rządu - że kwestie związane z nowelizacją Kodeksu karnego dyskutował z nim już w zeszłym roku. W szczególności o zaostrzeniu kary za najbardziej okrutne, bestialskie potraktowanie ofiar przez zbrodniarzy i o nieuchronności kary - wskazał Morawiecki.

Jak zaznaczył, zasadniczym założeniem, które legło u podstaw prac nad nowelizacją Kodeksu karnego, była "potrzeba i konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie, zdrowie, wolności seksualne czy własność".

Dodał, że nie może też być tak, że będzie "rozdział między surowością kary, a jej nieuchronnością". Do tej pory bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, że kara była z jednej strony dość zauważalna, ale decyzje zapadały w zawieszeniu - powiedział premier.

Najważniejsze zmiany proponowane przez rząd to:

1.       brak przedawnienia w sprawach związanych z wykorzystywaniem nieletnich

2.       podwyższenie wieku prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat

3.       wprowadzenie możliwości orzekania kary więzienia za pedofilię od 5 do 30 lat

4.       jeśli skrzywdzone dziecko pozostawało pod opieką przestępcy, za przestępstwo będzie  grozić minimum 8 lat więzienia

5.       wprowadzenie trybu szczegółowego, który umożliwi orzeczenie dożywocia, jeśli następstwem zgwałcenia będzie śmierć dziecka 

6.       wprowadzony zostanie zakaz kontaktowania się pedofila z jego ofiarą, który sąd będzie orzekał zawsze na wniosek pokrzywdzonego

7.       we wpisie do elektronicznego rejestru będzie informacja o tym, jaki zawód wykonywał pedofil w momencie popełnienia przestępstwa


Ziobro podkreślił, że dolne granice kar są ważniejsze, bo wokół dolnych granic często oscyluje orzecznictwo sądu. 

Przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary, to jest nasze bardzo mocne przekonanie, które chcemy wdrożyć w ramach ustawodawstwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak dodał, trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż "zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę". Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne; wszystkie tego typu osoby muszą ponosić jakby odpowiedzialność jeszcze wzmocnioną. To też ma odzwierciedlenie w naszych propozycjach - powiedział szef rządu.

Powołany przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę zespół przeanalizuje zdarzenia z filmu T. Sekielskiego. Będzie tak samo traktował wszystkich, który dopuścili się haniebnych i obrzydliwych czynów - zapewnił Morawiecki.

Nie będzie specjalnej komisji

Premier poinformował, że nie będzie wspólnej komisji państwa i kościoła dotyczącej pedofilii w kościele. Tak jak nie widzimy potrzeby powoływania komisji w innych tematach, które są narzucane - tłumaczył szef rządu. 

Jesteśmy absolutnie przekonani, że równość prawa obowiązuje wszystkich i nie ma żadnej taryfy ulgowej - oświadczył Morawiecki.