Sąd Rejonowy w Olkuszu po raz drugi będzie dziś próbował rozpocząć proces byłego posła AWS Marka Kolasińskiego i pięciu innych osób oskarżonych o wielomilionowe oszustwa.

Sprawa dotyczy wyłudzenia 40 mln zł kredytów z banków oraz wyłudzania podatku VAT przez firmy Kolasińskiego i z nim związane. Na poprzedniej rozprawie 27 października sąd odroczył rozpoczęcie procesu na wniosek nowego obrońcy Kolasińskiego, samego Kolasińskiego i innego oskarżonego, chcących dokładniej zapoznać się z aktami.

Wyłączył także do osobnego rozpoznania sprawę dwóch oskarżonych, którzy przyznali się do winy i zgłosili chęć dobrowolnego poddania się karze. Zostali oni już skazani nieprawomocnymi wyrokami w osobnym procesie.

W październiku 2001 roku ówczesny poseł AWS uciekł za granicę tuż przed końcem kadencji. Nie zatrzymywany przez nikogo, przejechał przez polsko-czeską granicę, posługując się paszportem dyplomatycznym. Został zatrzymany na Słowacji pod koniec lutego, po czterech miesiącach od wydania za nim międzynarodowego listu gończego.

W maju, po sprowadzeniu Kolasińskiego do Polski, postawiono mu 16 zarzutów o popełnienie wielomilionowych przestępstw gospodarczych, m.in.: oszustw bankowych, wyłudzania VAT-u oraz uchylania się od spłaty długów. Grozi mu za to do 10 lat więzienia.

Drugi proces przeciwko Kolasińskiemu toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Lublinie, do którego trafił akt oskarżenia przeciwko Kolasińskiemu i jego synowi oraz 9 innym osobom. Ta sprawa dotyczy wyłudzenia 4 mln zł kredytów z banku w Lubartowie oraz wyłudzania podatku VAT.

09:00