Zima chyba na dobre zawitała do Polski. Warto więc sprawdzić, na których stokach najlepiej spędzić ostatnie wolne dni świątecznej przerwy. Gdzie zatem na narty? Przygotowaliśmy dla was narciarski miniraport.

PODHALE

Właściwie na wszystkich trasach zjazdowych Podhala można jeździć. Nie czynna jest tylko trasa z Kasprowego Wierchu do Kotła Goryczkowego. Nie wszędzie też panują dobre warunki do szusowania. Źle jeździ się na Gąsienicowej, bo choć na Kasprowym leży 75 cm białego puchu, to w górnych partiach śnieg został wywiany. A jak wiadomo tam tras nie można dośnieżać. Miejscami więc wystają kamienie.

Znacznie lepsze warunki panują za to na stokach sztucznie naśnieżanych. Prawdziwy narciarski raj można więc znaleźć na Polanie Szymoszkowej, Gubałówce, Nosalu czy w Białce Tatrzańskiej. Dodajmy, że na żadnym z tych stoków nie ma jeszcze tłoku i dłuższych kolejek do wyciągów.

KARKONOSZE

Na Dolnym Śląsku najlepsze warunki do jazdy na ratach są w górnych partiach Karkonoszy – w okolicach Karpacza. Słaby wiatr dobra widoczność i świeży śnieg, który ciągle sypie. Na razie napadało go prawie pół metra. Wszystkie wyciągi są czynne.

Nieco gorsze warunki panują wokół drugiego kurortu Karkonoszy – Szklarskiej Poręby. Tam czynne są tylko 3 z 7 wyciągów. Najlepiej jeździ się na Puchatku. Lepiej za to jest w Kotlinie Kłodzkiej. Tam bez obaw można się wybrać do Zieleńca, Bielic i Czarnej Góry.

CZECHY

Bardzo dobre warunki narciarskie są w czeskich Jesenikach. To rejon często odwiedzany przez miłośników białego szaleństwa z Opolszczyzny, bo blisko i wciąż jeszcze trochę taniej.

Działają tam właściwie wszystkie stacje narciarskie. Na stokach leży od 40 do 120 cm śniegu i jest mroźno – od minus 4 do minus 9 stopni, w nocy miejscami nawet minus 14. Posłuchaj także relacji reportera RMF Cezarego Puzyny:

AUSTRIA

Przez całą noc niemal we wszystkich regionach Alp padał śnieg. W dolinach – jak donosi korespondent RMF – wciąż sypie. W górach wyjrzało już słońce. Trzyma lekki mróz; wysoko w górach nieco chłodniej – nawet do minus 10 stopni.

Taka pogoda utrzyma się ok. 3-4 dni. Nigdzie nie ogłoszono zagrożenia lawinowego. Warunki do jazdy na nartach są więc znakomite.

Poza tym przerzedziło się w hotelach – Austriacy wracają już ze świątecznych urlopów.

14:00