Sąd wystawił list gończy za Markiem Falentą. To on miał stać za aferą podsłuchową, która w 2014 roku wstrząsnęła rządem Donalda Tuska. 31 stycznia tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie orzekł, że biznesmen ma trafić na 2,5 roku do więzienia.

Policja tłumaczyła skierowanie do sądu wniosku o wystawienie listu gończego wyczerpaniem innych możliwości znalezienia Falenty. Te możliwości dawał wystawiony na początku miesiąca sądowy nakaz doprowadzenia do go zakładu karnego. Zgodnie z przepisami funkcjonariusze sprawdzili wszystkie miejsca, w których mógł przebywać biznesmen. 

Chodzi o jego mieszkanie oraz wytypowane, ewentualne inne miejsca pobytu i spotkań. Sprawdzono też między innymi szpitale. Nigdzie nie natrafiono na ślad biznesmena.

Sąd przychylił się do prośby mundurowych. Razem z wystawieniem listu gończego uprawnienia policjantów się zwiększyły. Jak mówią, będą mogli wykorzystać "całe spektrum pracy operacyjnej". Takie działania to m.in. zarządzenie obserwacji czy stosowanie podsłuchów. 

Od stołecznych policjantów nasz dziennikarz usłyszał, że sprawa Marka Falenty to dla nich priorytet. Listo gończy został przekazany do realizacji wydziałowi kryminalnemu komendy stołecznej i zajmują się nim funkcjonariusze ze specjalnego zespołu poszukiwań celowych. To - jak usłyszał nasz dziennikarz - nieczęsta procedura w przypadku listów gończych. Oznacza to, że poszukiwaniami będą się zajmować najlepsi specjaliści.

Policjanci przestrzegają jednocześnie o odpowiedzialności karnej dla każdej osoby, która ukrywałaby poszukiwanego lub pomagała mu w ucieczce.

Warszawska policja informację o poszukiwaniu Falenty umieściła na swojej stronie internetowej wraz ze zdjęciem poszukiwanego. Jak czytamy, ostatnie miejsce pobytu urodzonego w 1975 roku Marka Falenty to Konstancin Jeziorna. 

Nagrania w warszawskiej restauracji

Według sądów, Marek Falenta zlecił kelnerom z warszawskich restauracji nielegalne podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów polityków czy ludzi z kręgów biznesowych w okresie od lipca 2013 do czerwca 2014 roku.

W 2016 roku przedsiębiorca został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia.

Bez powodzenia starał się później o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia. 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie orzekł, że biznesmen trafi na 2,5 roku za kratki.

Dodajmy, że rozstrzygnięcie to sędzia Anna Zdziarska ogłaszała wobec pustej ławy oskarżonych: Marek Falenta przedstawił bowiem zwolnienie od lekarza sądowego i nie stawił się na sali rozpraw.

Afera, która wstrząsnęła rządem Donalda Tuska

Tzw. afera podsłuchowa wybuchła w 2014 roku: tygodnik "Wprost" opublikował wówczas nagrania rozmów ludzi z kręgów polityki i biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych, zarejestrowane w warszawskich restauracjach Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room.

W okresie od lipca 2013 do czerwca 2014 roku nagrano nielegalnie m.in. ówczesnych szefów: MSW Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Afera wywołała kryzys w rządzie Donalda Tuska.