Co najmniej 49 osób zginęło w atakach terrorystycznych na meczety w nowozelandzkim Christchurch. Napastnik relacjonował zamachy w mediach społecznościowych. Służby specjalne RP badają polskie wątki tej zbrodni - zamachowiec m.in. wymieniał nasz kraj w swoim manifeście. W Polsce z kolei PiS wycofał się tymczasowo z ustawy o nowym podatku VAT, która porządkowała system. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że stało się tak z powodu nacisku rolników. Taki był piątek w Polsce i na świecie. Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze wydarzenia.

Zamachy w Christchurch, kilkadziesiąt ofiar. "Najczarniejszy dzień Nowej Zelandii"

Co najmniej 49 osób nie żyje. W szpitalach jest 20 rannych. Wśród nich są dzieci. To najnowsze informacje w sprawie strzelanin, do których doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii. Zatrzymano cztery osoby - 3 mężczyzn i kobietę.

"Chciał zabić wszystkich", "Modliłem się, by skończyły mu się kule"

Ktoś obok mnie powiedział, żebym był cicho. Potem widziałem, jak zamachowiec strzela mu prosto w klatkę piersiową - tak opowiada jeden ze świadków zamachów w Christchurch. 

Terrorysta najpierw strzelał w sali dla mężczyzn, potem wtargnął do pomieszczenia dla kobiet i tam otworzył ogień. Słyszałem, jak jedna z kobiet ginie - opowiada kolejny świadek.

Inny, niepełnosprawny mężczyzna, mówił, że na miejscu strzelaniny widział setki łusek po nabojach. Osoby, którym udało się przeżyć, twierdzą, że masakra mogła trwać aż 20 minut.

Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii

Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Chodzi przede wszystkim o ewentualne kontakty napastnika z obywatelami naszego kraju. Badane jest, czy zamachowiec przebywał kiedykolwiek w Polsce. Powodem jest między innymi kilkudziesięciostronicowy manifest, który przed zamachem opublikował jeden z napastników - wymienia w nim nazwę naszego kraju.

W Sejmie awantura o soki. PiS zrezygnował z flagowej ustawy Ministerstwa Finansów

Prawo i Sprawiedliwość tymczasowo rezygnuje z flagowej ustawy Ministerstwa Finansów. Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM, stało się tak z powodu nacisków rolników. Chodzi o nową ustawę o podatku VAT, która porządkowała cały system, ale też podnosiła opodatkowanie między innymi napojów owocowych.

Posłowie mieli głosować nad tą ustawą. Opozycja alarmowała, że to uderzy w rolników i wywoła ich gniew. Prawo i Sprawiedliwość poprosiło o przerwę. Jarosław Kaczyński wezwał na dywanik wiceministra finansów i nagle marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił, że zdejmuje ten punkt z porządku obrad. Po konsultacji z konwentem seniorów informuję, że zdejmuję z porządku dziennego punkt 14 - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Tym samym punkt ten nie będzie rozpatrywany podczas aktualnego posiedzenia, nie będzie też głosowania wniosków o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. W reakcji na oświadczenie marszałka posłowie wstali z miejsc i zaczęli skandować: "Jarosław, Jarosław ... ".

Siedem "jedynek" dla PO na listach Koalicji Europejskiej

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Władysław Kozakiewicz - są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE zarekomendowanych przez zarząd PO.

Europoseł PO Michał Boni ma być "5" na liście wyborczej w Warszawie. Skomentował sprawę. Chcę startować z Koalicją Europejską w wyborach do PE i robić dobrze, to co robiłem, ale muszę mieć jakąś szansę; nie dano mi jej - oświadczył. TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Jacek Czaputowicz wyszedł ze studia Popołudniowej rozmowy w RMF FM

Gościem w Popołudniowej rozmowie w RMF FM miał być minister spraw zagranicznych profesor Jacek Czaputowicz. Szef resortu przyszedł do studia tuż przed rozpoczęciem programu, jednak na wieść o tym, że jednym z tematów ma być zamach w Christchurch w Nowej Zelandii gdzie zginęło 49 osób, postanowił je opuścić.

Atakował nożem, łopatą, motyką. Makabryczna zbrodnia w Zakopanem

Znamy więcej szczegółów makabrycznej zbrodni, do jakiej doszło wczoraj w Zakopanem. Jak się okazuje, napastnik planował atak od dłuższego czasu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa. Przyznał się do winy, ale odmówił składania wyjaśnień.

Kierownik banku PKO BP zatrzymany. Jest podejrzewany o korupcję

Jednego z kierowników banku PKO BP oraz trzech przedsiębiorców podejrzanych o korupcję zatrzymali na gorącym uczynku agenci CBA. Akcję przeprowadzono w Warszawie.

Liga Mistrzów: Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe

Powtórki finałów sprzed lat. To czeka nas w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów. FC Barcelona zmierzy się z Manchesterem United. Te drużyny w ciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie grały ze sobą w finałach. Pojedynki Ajaxu Amsterdam z Juventusem Turyn będą powtórką finału z 1996 roku. Poza tym Tottenham zagra z Manchesterem City, a Liverpool powalczy z FC Porto. To ostatnie w tym sezonie losowanie związane z Champions League. Poznaliśmy bowiem także możliwe składy półfinałów. Wielki finał Ligi Mistrzów 1 czerwca na stadionie Wanda Metropolitano w Madrycie.

Szymański: Polski rząd jednym z najlepiej przygotowanych na wypadek upadku umowy ws. brexitu

Jesteśmy na samym końcu procedowania rozporządzenia, które zaoferuje Wielkiej Brytanii na zasadach wzajemności ruch bezwizowy, nawet gdyby się okazało, że chaotyczny, nerwowy brexit nastąpi po 29 marca - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Konrad Szymański. Nie spodziewam się zaburzeń, które dotknęłyby bezpośrednio obywateli, być może z wyjątkiem technicznych problemów jeśli chodzi np. o tempo odprawy. Nie miałbym tu większych obaw - uspokajał gość Roberta Mazurka. Głównym problemem upadku umowy są przede wszystkim kwestie handlowe. Gdyby się okazało, że nagle musimy używać reguł WTO, Wielka Brytania stałaby się krajem trzecim dla Unii Europejskiej, pojawiłyby się cła. Dużo większym problemem są bariery pozataryfowe i techniczne problemy z dostępem do rynku brytyjskiego. Szukamy metody na to, żeby odprawy celne, nawet gdyby się okazało, że są konieczne, żeby przebiegały możliwie szybko i możliwie poza Calais. Myślę, że polski rząd jest jednym z najlepiej przygotowanych na wypadek upadku umowy - zauważył wiceszef MSZ. Według niego możemy spodziewać się albo technicznego wydłużenia brexitu do 30 czerwca - czyli takiego, które nie powodowałoby konieczności przeprowadzenia wyborów europejskich w Wielkiej Brytanii, albo wydłużenia znaczącego, które otwierałoby drogę do jakiś nowych scenariuszy politycznych, np. za rok.

"Kurier" w reż. Władysława Pasikowskiego od dziś w kinach!

Do kin wszedł najnowszy film w reżyserii Władysława Pasikowskiego. "Kurier" to sensacyjna historia szpiegowska, zainspirowana tajną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego.