Kilkanaście obrazów - w tym dwa Juliusza Kossaka - srebrne zastawy, białą broń i biżuterię wartości kilkuset tysięcy złotych odnaleźli krakowscy policjanci. Większość dzieł sztuki padło w ostatnim czasie łupem złodziei, okradających mieszkania krakowskich kolekcjonerów.

W związku ze sprawą zatrzymano 7 osób. To właśnie w czasie przeszukania ich mieszkań znaleziono skradzione przedmioty. Dwójka zatrzymanych pochodzi z Warszawy, pozostali są mieszkańcami Krakowa. Co najmniej jedna osoba była już notowana w związku z włamaniami do mieszkań. Policja podejrzewa, że grupa działała nie tylko w Krakowie.

Z jedną z okradzionych krakowskich kolekcjonerek rozmawiał Marek Balwajder:

Do największej serii kradzieży obrazów i włamań do mieszkań krakowskich kolekcjonerów doszło w latach 1996-1997. Sprawcy dokładnie wiedzieli, do kogo się włamują i jakie obrazy mają zabrać. Skradziono ponad 150 cennych płócien.

W ciągu następnych lat specjalny policyjny zespół do zwalczania kradzieży dzieł sztuki ustalił dwie grupy przestępców, specjalizujących się w kradzieży obrazów na zamówienie.

06:05