Jest pisemne uzasadnienie do wyroku wobec Lwa Rywina. Nie ma więc już żadnej prawnej przeszkody, by producent filmowy trafił na 2 lata do więzienia. W grudniu prawomocnym wyrokiem uznano, że Rywin pomagał przy płatnej protekcji.

Sędzia – jak można policzyć - tworzył uzasadnienie wyroku dwa i pół miesiąca. Dlaczego tak długo? Sędziowie tłumaczą, że sprawa apelacyjna była bardzo skomplikowana, a poza tym zmieniono wyrok i kwalifikację czynu. A to także należało uzasadnić. Dodatkowo sędzia sprawozdawca zachorował i trafił do szpitala.

I choć nie ma już żadnej prawnej przeszkody, by Rywin trafił do więzienia, to wg wielu prawników, producentowi filmowemu uda się uniknąć odsiadki. Już teraz adwokaci zapowiadają złożenie wniosków o kasację i wstrzymanie wykonania kary.

Poza tym uzasadnienie do wyroku, choć jest już gotowe, to jeszcze nie przeczytała go ani nie zaakceptowała reszta składu sędziowskiego. Dokumentu nie posiada także sąd okręgowy, a to tam zapadnie decyzja o więzieniu. Sąd ustali zakład, w którym ma być odbywa kara, i wyśle do oskarżonego wezwanie do stawiennictwa w określonym dniu w tym zakładzie karnym - wyjaśnia sędzia Wojciech Małek.

To oznacza, że „nowe miejsce pobytu” Rywina w optymistycznym scenariuszu\" poznamy za jakiś miesiąc.