Rok 2019 wita nas załamaniem pogody. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem, a z trudnymi warunkami na drogach od rana muszą się mierzyć kierowcy z niemal całego kraju. W Krakowie rano trasy autobusów miejskich zostały skrócone.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi w południowych częściach województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Z kolei mieszkańcy Pomorza musza uważać na silny wiatr.

Na południu Małopolski biało na drogach krajowych, trudno jeździ się na Podhalu. Na wysokości miejscowości Naprawa pomiędzy Rabką a Lubniem przejazd rano utrudniały samochody ciężarowe, które mają problem z wjazdem pod górę. W tym miejscu doszło też do wypadku. Trzy samochody osobowe i ciężarówka zderzyły się ze sobą. Trzy osoby zostały poszkodowane. Chwilowo droga była zablokowana.

Kierujący volkswagenem Golfem jadąc w kierunku Krakowa zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z samochodem osobowym. Na oba pojazdy najechały kolejne dwa auta - powiedziała asp. sztab. Anna Gąsiorek-Rezel.

W Krakowie do godziny 8.45 autobusy aglomeracyjne miały skrócone trasy.

Uważać trzeba też na Śląsku. Na drogach leży cienka warstwa śniegu, wcześniej padał deszcz, więc drogi są bardzo śliskie. Sypać ma przez cały dzień, najmocniej na południu regionu, w powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Do tego mocno wieje. Służby kryzysowe wojewody  śląskiego ostrzegają, że w porywach może wiać do 65 km na godzinę.

W województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i części województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW. 

Niebezpiecznie też w górach. Jak podaje Karkonoski Park Narodowy - porywy wiatru na Śnieżce osiągają prędkość nawet 140 kilometrów na godzinę. 

Pogoda na środę

Środa zapowiada się z opadami śniegu - biało zrobi się niemal w całej Polsce. W górach spadnie nawet 40 centymetrów białego puchu. Będzie wietrznie - nad morzem powieje nawet do 100 km/h. W województwach południowo-wschodnich można spodziewać się zamieci śnieżnych. Temperatura będzie na plusie - do 2 stopni.


W czwartek zrobi się chłodniej. Mróz ściśnie przede wszystkim na południu kraju. W Śląskiem temperatura spadnie do minus 3 stopni Celsjusza.

Hydrologiczne ostrzeżenia trzeciego stopnia dla dwóch województw

Dla dwóch województw - pomorskiego i zachodniopomorskiego - wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia przed wzrostem poziomów morza powyżej stanów alarmowych. 

Ostrzeżenie jest ważne od środy (od godziny 3:00 w nocy) do czwartku (do godziny 3:00).