Huragan Irma dotarł do Florydy. Trwa walka z wielkim żywiołem - donosi amerykański korespondent RMF FM. Jak informuje policja, dotychczas wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


22:49

Trzy ofiary śmiertelne, zalane ulice między innymi w Miami i osunięcia ziemi w Marco Island i dwa miliony domów odciętych od prądu. Żywioł jest w tej chwili huraganem trzeciej kategorii. Oznacza to, że wiatr szaleje z prędkością 195 km/h.

22:21

Starty po huraganie Irma liczy już Kuba.

21:55

Gdy czoło huraganu Irma znajdowało się w niedzielę o 200 km od Miami, ruch w liczącej 2,6 mln mieszkańców florydzkiej metropolii był już częściowo sparaliżowany: woda wypływająca ze studzienek kanalizacji zalała ulice na wysokość metra.

Mieszkańców Florydy niepokoi również szybki wzrost poziomu morza wzdłuż zachodnich brzegów półwyspu. Łodzie zacumowane zazwyczaj w marinach portowych, m.in. w dzielnicy rezydencyjnej Coconut Grive, zrywają cumy i wypływają na ulice miasta.

W sąsiadującym z Miami Coral Gables porywy wichru dochodzące do 215 km na godzinę, które zwiastują zbliżanie się oka cyklonu, przewracają i wyrywają z korzeniami drzewa, w tym stuletnie subtropikalne olbrzymy.

21:00

Ten kataklizm dotknął milionów mieszkańców Florydy. Istnieje poważne zagrożenie powodziami na całym zachodnim wybrzeżu - apelował gubernator Florydy Rick Scott. W centralnej i południowej części stanu pojawiły się tornada - te zjawiska pogodowe będą się powtarzać. Po najsilniejszych podmuchach przychodzi fala. Jeśli więc wiatr osłabnie, nie myślcie, że huragan minął. Lokalne służby dadzą wam znać kiedy można wyjść na zewnątrz - dodał.

20:21

W Miami wskutek silnego wiatru runął dźwig.

19:52

Donald Trump jest w stałym kontakcie z Rickiem Scottem, gubernatorem Florydy, zaatakowanej w niedzielę przez huragan Irma. W telewizji ABC Scott podkreślił, że prezydent zaoferował "wszelkie dostępne środki" rządu federalnego dla Florydy.

Gubernator zwrócił się do prezydenta z prośbą o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w tym stanie. Wcześniej w niedzielę Trump ogłosił stan klęski żywiołowej w Portoryko oraz zwiększył federalne fundusze dla Wysp Dziewiczych spustoszonych przez Irmę.

Biały Dom poinformował też, że prezydent USA otrzymuje "kompleksowe" aktualne informacje dotyczące huraganu.

19:41

Polscy wioślarze nie wiedzą, kiedy dotrą na Florydę, gdzie mają się odbyć mistrzostwa świata w wioślarstwie.

18:43

Gubernator Florydy postawił w stan gotowości w związku z nadciągającym huraganem 7 000 członków Gwardii Narodowej i 30 000 policjantów.

Już w sobotę zostały zamknięte dla ruchu lotniska w Miami, Fort Lauderdale, Tampie i Orlando.

18:14

Irma zaskoczyła amerykańskie służby kryzysowe. Potężny huragan, który uderzył w wybrzeża Florydy, zmienił trasę. Jak informuje nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski, Irma przemieszcza się po zachodnim wybrzeżu Florydy - to dobra wiadomość dla mieszkańców wschodniej części, w którą miał uderzyć huragan, jednak to głównie ich ewakuowano. Teraz uciekają ludzie z zachodu stanu.

W ciągu najbliższych godzin Irma uderzy w wyspy Marco Island oraz w duże, znajdujące się przy dwóch zatokach miasto Tampa. Jak przewiduje nasz dziennikarz, z pewnością dojdzie tam do wielkiej powodzi.

W całej aglomeracji mieszka prawie 2,5 mln ludzi. Wciąż otwarte są schrony. W Tampę Irma uderzy jako huragan 3. kategorii.

18:09

17:51

Według prognozy władz stanowych Irma może wyrządzić na Florydzie szkody "na skalę nieznaną od 25 lat". Według najnowszych doniesień z USA, są już trzy ofiary Irmy.

W gęstej ulewie poprzedzającej czoło huraganu, przypuszczalnie wskutek utraty widoczności, w hrabstwie Hardee zginęły dwie osoby podróżujące samochodem osobowym, a nieco wcześniej na terenie hrabstwa Monroe na Los Cayos wiatr zepchnął na drzewo samochód dostawczy, w którym zginął inny kierowca.

Policja zaapelowała do wszystkich mieszkańców na terenach Florydy, które - jak się przewiduje - może atakować huragan, aby zrezygnowali z podróży.

17:19

Niszczycielska Irma przechodzi nad Florydą. Siła wiatru dochodzi w tym momencie do  215 km/h.

Irma zbliża się między innymi do Fort Myers. Niektórzy mieszkańcy mimo zaleceń służb zdecydowali się pozostać w swoich domach.

Mamy 15 min do wody, my jesteśmy przy wodzie praktycznie. My zostaliśmy, bo przeżyliśmy już jeden huragan i ten niby jest gorszy niż tamten, ale mamy dom zbudowany pod huragan kategorii piątek. I domu nam nie zrzuci, tylko może nas zalać. Ja po prostu o tym nie myślę, bo nie mamy nad tym żadnej kontroli w tej chwili - mówiła w rozmowie z RMF FM mieszkająca w Fort Myers pani Jadwiga.

16:57

Zobacz, co dzieje się na Florydzie!

15:56

Ponad milion odbiorców na Florydzie jest pozbawionych prądu. 

15:48

Tak wygląda oko Irmy:

15:39

Potężna fala ma uderzyć we Florydę. Woda prawdopodobnie poważnie zniszczy rejony wybrzeża. Najbardziej martwię się o zachodnie wybrzeże - powiedział gubernator Florydy Rick Scott w rozmowie z telewizją ABC. 

15:08

Wiatr osiąga prędkość ponad 215 kilometrów na godzinę. Oko huraganu zbliża się do Key West i łańcucha wysp koralowych. Wówczas na chwilę sytuacja się tam uspokoi, ale potem rozpęta się prawdziwe piekło - informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Dodatkowo nad południową częścią Florydy mogą pojawić się tornada.

W tej chwili już pół miliona budynków na Florydzie jest bez prądu. Władze stanowe podały komunikat, że schrony zostały zamknięte, a ci, którzy nie zdecydowali się ewakuować, muszą już sobie radzić sami.  

14:50

Mężczyzna na Florida Keys zginął po wypadku pickupa. To prawdopodobnie pierwsza ofiara Irmy w Stanach Zjednoczonych. 

14:00

W tej chwili Irma jest tuż obok Key West, wyspy, gdzie znajduje się np. dom pisarza Ernesta Hemingwaya. Aby tam dojechać od strony Miami trzeba przekroczyć ciąg mostów, które - jak obawiają się służby - mogą zostać uszkodzone, a drogi mogą zostać zalane.

To co teraz dzieje się na Key West to nie jest jeszcze główne uderzenie Irmy. Na radarach pogodowych Narodowego Centrum Huraganów widać, że oko cyklonu jest jeszcze nad wodą, jakieś 20 kilometrów od Key West.

Irma przybrała na sile. Jest huraganem 4 kategorii. Wiatr osiąga prędkość 210 kilometrów na godzinę. W tej chwili na Florydzie już prawie 400 budynków jest bez prądu.

Po przejściu obok Key West Irma skieruje się w stronę wyspy Marco Island przy Zatoce Meksykańskiej. Tam jest mnóstwo domów, osiedli z których ewakuowano ludzi, ale przy tej sile Irmy budynki pewnie zostaną zmiecione z powierzchni ziemi a okolica zalana wodą. Fale mają sięgać kilku metrów. 

Przewiduje się, że wówczas Irma jeszcze przyśpieszy a potem uderzy w Tampę. Huragan wiele na to wskazuje oszczędzi Miami ale kompletnie zniszczy zachodnią część Florydy.

(az/ł)