Niezwykłe odkrycie na Śląsku to jeden z głównych tematów dnia. We wsi Lisowice polscy paleontolodzy odnaleźli szczątki wielkiego zwierzęcia sprzed ponad 200 milionów lat. To był też gorący dzień w polityce. Senat rozpoczął omawianie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta dotyczy powrotu do pracy sędziów SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. Piątek upłynął także pod znakiem zakupowego szaleństwa - w związku z Black Friday. O czym jeszcze się mówiło? Zobaczcie nasze podsumowanie dnia!


Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o SN

"To wierzchołek góry lodowej". Tak zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym i wykreślenie przepisów o odsyłaniu sędziów w stan spoczynku ocenia pierwsza prezes tej instytucji Małgorzata Gersdorf. W Senacie odbędzie się dziś debata w tej sprawie. Głosowanie nad ustawą prawdopodobnie dziś późno wieczorem.

Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o SN. Gersdorf: Wierzchołek góry lodowej

"To wierzchołek góry lodowej". Tak zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym i wykreślenie przepisów o odsyłaniu sędziów w stan spoczynku ocenia pierwsza prezes tej instytucji Małgorzata Gersdorf. W Senacie odbędzie się dziś debata w tej sprawie. Głosowanie nad ustawą prawdopodobnie dziś... czytaj więcej

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał z dniem 23 listopada 2018 roku profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. To on ma teraz odbudować wizerunek tej instytucji po aferze byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który został oskarżony przez miliardera Leszka Czarneckiego o żądanie 40 milionów złotych łapówki.

Jacek Jastrzębski od 2008 roku pracuje jako zastępca dyrektora Departamentu Prawnego PKO Banku Polskiego. Jest także profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego prace naukowe, w tym doktorska i habilitacyjna były wielokrotnie wyróżniane. Biegle mówi po angielsku, francusku i niemiecku.

Zmiany w rządzie przed eurowyborami? Hofman: Jestem o tym przekonany

Były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman uważa, że obecnie władza "nie tyle się sypie", co ma "złe prognozy". Trzeba by sobie usiąść i zrobić pewien reset po tym, co się wydarzyło. Były wybory, potem afera KNF, zbliża się koniec roku, wchodzimy w nową kampanię - to jest dobry moment na reset - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM. Pytany o to, czy dojdzie do zmian w rządzie odpowiada, że "pewno i tak to nastąpi". To jest zawsze takie łapanie oddechu - mówi. Podkreśla jednak, że najpierw rząd musiałby poradzić sobie z aferą KNF. Ona bije w delikatne, miękkie podbrzusze obozu władzy. W sferę, która jest bardzo ważna dla elektoratu - zaznacza Hofman. Podkreślił, że jest przekonany, że do rekonstrukcji rządu dojdzie jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

PR-owiec uważa także, że z aferą w Komisji Nadzoru Finansowego można było sobie lepiej poradzić. Donald Tusk odcinał ogniska zapalne, mówił ‘teraz to już koniec’. Tutaj tak się nie stało- zaznaczał były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Według niego podobnie mógłby postąpić PiS wobec Adama Glapińskiego. Jarosław Kaczyński mógłby prezesa NBP zmusić w 3 sekundy do dymisji. Ale też nie może tego zrobić z prostego powodu - trzeba wybrać nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego, a do tego trzeba kwalifikowaną większość w Sejmie. A jest dziś już problem - Kukiz się rozpada, nie ma tej większości, która wybrała Glapińskiego - powiedział.

Robert Kubica na torze!

25 okrążeń toru Yas Marina pokonał Robert Kubica podczas pierwszej sesji treningowej w Abu Zabi. To ostatni w tym roku weekend z F1. Zgodnie z przewidywaniami Polak nie znalazł się wysoko w klasyfikacji treningu. Uzyskał najsłabszy czas. W ten weekend nie wystartuje, za to w przyszłym roku będzie pojawiać się na torze regularnie.

Jest nowy Rzecznik Praw Dziecka

Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. W czwartek  sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży zarekomendowały jego kandydaturę, którą wcześniej zgłosił PiS. Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 roku jest przedstawicielem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 roku prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

Głosowanie ws. wyboru Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, poprzedziła w Sejmie gorąca dyskusja. Toczyła się wokół braku doświadczenia kandydata na Rzecznika Praw Dziecka. Opozycja do ostatniej chwili przed głosowaniem podkreślała, że Mikołaj Pawlak nie spełnia wymogu ustawy pięciu lat pracy z dziećmi, lub na rzecz dzieci.

To już pani w sklepiku szkolnym ma więcej doświadczenia niż wasz kandydat - grzmiała opozycja .

Mikołaj Pawlak wybrany na Rzecznika Praw Dziecka. "Pani ze sklepiku ma więcej doświadczenia"

Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Wczoraj sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży zarekomendowały jego kandydaturę, którą wcześniej zgłosił PiS. Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach... czytaj więcej

Polka zaginęła w Norwegii

25-letnia Polka zaginęła w górach w Norwegii. Tamtejsza policja prowadzi poszukiwania kobiety w okolicach miasta Ørsta.

Polka zaginęła w Norwegii. Bez telefonu i sprzętu pojechała w góry

25-letnia Polka zaginęła w górach w Norwegii. Tamtejsza policja prowadzi poszukiwania kobiety w okolicach miasta Ørsta. czytaj więcej

Przełomowe odkrycie na Śląsku! Znaleziono szczątki prehistorycznego stwora

We wsi Lisowice na Śląsku w budynku cegielni polscy paleontolodzy dokonali niezwykłego i przełomowego odkrycia. Odnaleźli szczątki wielkiego zwierzęcia sprzed ponad 200 milionów lat, o którego istnieniu nikt nie wiedział! To znalezisko rzuca nowe światło na początki ery dinozaurów.

Przełomowe odkrycie na Śląsku. Znaleziono szczątki Lisowicia bojani

We wsi Lisowice na Śląsku w budynku cegielni polscy paleontolodzy dokonali niezwykłego i przełomowego odkrycia. Odnaleźli szczątki wielkiego zwierzęcia sprzed ponad 200 milionów lat, o którego istnieniu nikt nie wiedział! To znalezisko rzuca nowe światło na początki ery dinozaurów. czytaj więcej

Gigantyczny korek przed granicą w Świecku

Nawet 45 kilometrów może mieć już korek na autostradzie A2 po stronie Niemiec do Polski, przed granicą w Świecku. Powodem są m.in. roboty drogowe i zwężenie trasy do jednego pasa.

Gigantyczny korek przed granicą w Świecku. "Kontrole, wzmożony ruch i roboty drogowe"

Nawet 45 kilometrów miał w piątek korek na autostradzie A2 po stronie Niemiec do Polski, przed granicą w Świecku. Powodem były m.in. roboty drogowe i zwężenie trasy do jednego pasa. czytaj więcej

Euro U-21: Mocna grupa Polaków. Z kim zagra nasz młodzieżówka?

Włochy, Hiszpania, Polska i Belgia - tak wygląda grupa "A" młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Impreza odbędzie się w drugiej połowie czerwca przyszłego roku we Włoszech. Drużyna Czesława Michniewicza ma zatem nieco ponad pół roku na przygotowanie doskonałej formy, która będzie bardzo potrzebna. Biało-czerwoną młodzież czeka dużo trudniejsze zadanie niż podczas zakończonych sukcesem eliminacji.

Euro U-21: Mocna grupa Polaków. Z kim zagra nasz młodzieżówka?

Włochy, Hiszpania, Polska i Belgia – tak wygląda grupa „A” młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Impreza odbędzie się w drugiej połowie czerwca przyszłego roku we Włoszech. Drużyna Czesława Michniewicza ma zatem nieco ponad pół roku na przygotowanie doskonałej formy, która będzie bardzo... czytaj więcej

Black Friday. UOKiK ostrzega


Dzisiaj Black Friday, czyli Czarny Piątek, który rozpoczyna weekend wyprzedaży. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że produkty kupione na wyprzedaży można reklamować.

UOKiK podpowiada: uważajmy na pułapki, np. różne ceny na metce i przy kasie - wtedy mamy prawo do niższej. I przede wszystkim nie traćmy głowy, dokładnie sprawdzajmy te największe, np. 90-procentowe promocje. Ostrzega także przed niektórymi sklepami internetowymi.

Urząd przypomina także, że konsumenci mogą korzystać z bezpłatnej pomocy pod nr. infolinii - 801 440 220, 22 290 89 16, lub adresem e-mailowym porady@dlakonsumentow.pl. Wsparcia udzielają też Rzecznicy Konsumentów i Inspekcja Handlowa. W przypadku zakupów od przedsiębiorcy z innego kraju UE pomocy należy szukać w ECK Polska.

Neurobiolog o zachowaniu w Black Friday: Odkrywamy w sobie łowcę

"Odkrywamy łowcę. Ten naturalny instynkt, który jest wdrukowany w nasze geny" - opowiada o zachowaniu konsumentów w dni takie, jak Black Friday neurobiolog Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN. "Kupujemy, ponieważ nasz mózg jest tworem, który ma nam nie zapewnić dobra, tylko ma nam zapewnić przeżycie. "Do przeżycia potrzebujemy zasobu. W związku z tym naturalnie chcemy dążyć do posiadania czegoś więcej, a jeżeli jeszcze jest to umiejętnie podsycone, to wtedy rzeczywiście zaczynamy odczuwać wręcz fizyczną potrzebę kupienia czegoś bądź niestracenia okazji" - tłumaczy obłęd jaki często ogarnia konsumentów, naukowiec.

Neurobiolog o zachowaniu w Black Friday: Odkrywamy w sobie łowcę

"Odkrywamy łowcę. Ten naturalny instynkt, który jest wdrukowany w nasze geny" - opowiada o zachowaniu konsumentów w dni takie, jak Black Friday neurobiolog Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN. "Kupujemy, ponieważ nasz mózg jest tworem, który ma... czytaj więcej

Wiatr pokrzyżował plany skoczkom. Kwalifikacje odwołane

Z powodu zbyt silnego wiatru organizatorzy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Kuusamo zdecydowali o przeniesieniu zaplanowanych na piątek kwalifikacji na sobotni poranek. Tego dnia odbędzie się też pierwszy z dwóch konkursów indywidualnych.

PŚ w skokach: Wiatr rządzi w Kuusamo. Kwalifikacje przełożone

Z powodu zbyt silnego wiatru organizatorzy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Kuusamo zdecydowali o przeniesieniu zaplanowanych na piątek kwalifikacji na sobotni poranek. Tego dnia odbędzie się też pierwszy z dwóch konkursów indywidualnych. czytaj więcej

Lepsze Jutro z RMF FM w Toruniu: "Mega-ekstra-fajna" podróż do gwiazd i własnoręczne wypiekanie pierników!

Była Warszawa i Gdańsk - w listopadzie przyszedł czas na Toruń! W ramach naszego charytatywnego projektu Lepsze Jutro z RMF FM przygotowaliśmy dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu całoroczny pakiet edukacyjno-rozrywkowy, który obejmuje cykl comiesięcznych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi czy wyjść do teatru i kina.

Wystartowaliśmy we wrześniu w Warszawie - zabawą w Centrum Nauki Kopernik i wyjątkowym spotkaniem z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim [TUTAJ ZNAJDZIESZ RELACJĘ! >>>>], w październiku zaś odwiedziliśmy razem największy ogród zoologiczny w Polsce: zoo w Gdańsku [ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ! >>>>].

Nowy miesiąc - to nowa odsłona. Tym razem zabraliśmy dzieci z Inowrocławia w podróż w czasie i przestrzeni... do Torunia!

Najpierw odwiedziliśmy Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń": tam na młodych ludzi z Inowrocławia czekały m.in. pokaz "Makrokosmos" i wystawa "Geodium".

Wrażenia? "Mega-ekstra-fajnie!" - taką recenzję wystawiła gwiezdnym atrakcjom jedna z uczestniczek wyprawy.

Po czymś dla ducha przyszedł natomiast czas na coś dla ciała...

Wychowankowie inowrocławskiej placówki zjawili się w Żywym Muzeum Piernika - pierwszej tego typu interaktywnej placówce w Europie!

Tam pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali średniowieczne rytuały związane z wypiekiem piernika.

Czym jednak byłaby wizyta w Muzeum Piernika, gdyby nie można było samemu wcielić się w rolę Piernikarskiego Mistrza? Dzieci z Inowrocławia miały tę możliwość: własnoręcznie przygotowały ciasto, z którego później, przy użyciu drewnianych form, wypiekały toruńskie specjały, a następnie zdobiły je lukrem!

PEŁNĄ RELACJĘ z NASZEJ WIZYTY W TORUNIU, ZDJĘCIA i FILMY ZNAJDZIECIE TUTAJ! >>>>

Na wycieczce do Torunia oczywiście nie poprzestajemy! Atrakcji - obiecujemy - nie zabraknie również w kolejnych miesiącach.

Jak podkreśla zastępca dyrektora MOPS w Krakowie Jolanta Chrzanowska, która pomagała nam w przygotowaniu programu: Tego rodzaju programy edukacyjne są bardzo ważne, bo uczą dzieci czegoś nowego. (...) Wystarczy młodym ludziom pokazać możliwości, a potem zaszczepić potrzebę wyjścia, zwiedzania. Czym skorupka za młodu nasiąknie...