Wycieczki do Warszawy i Krakowa, spotkania z ciekawymi osobami, wyjścia do kina, teatru czy do zoo. Oto kilka punktów z programu edukacyjno-rozrywkowego, który w ramach tegorocznej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM, przygotowaliśmy dla wychowanków Domu Dziecka w Inowrocławiu. Zaczęliśmy w Warszawie - zabawą w Centrum Nauki Kopernik i wyjątkową wizytą w Pałacu Prezydenckim.


Rodzinny Dom Dziecka w Inowrocławiu do akcji Lepsze Jutro w RMF FM zgłosiła pani Małgosia. "Przyjaciółka placówki" - jak sama siebie określiła. Jej prośba nie była typowa. Tym razem nie chodziło o remont, dodatkowe wyposażenia, a... wyjazd do kina lub wyjście do restauracji. 

Chciałabym zorganizować niespodziankę dla wszystkich dzieci - napisała pani Małgosia. Czy byłaby taka możliwość? MOŻE JAKIŚ WYJAZD DO KINA LUB DO RESTAURACJI, albo bon na zakupy dla wszystkich dzieci? - pytała w mailu do naszej redakcji. 

Zgłoszenie do nas przyszło w święta... Wierzę w MAGIĘ ŚWIĄT Bożego Narodzenia i chciałabym, aby choć na chwilę zagościł uśmiech na ich twarzach - pisała pani Małgosia. Święta dla nich były smutne z daleka od najbliższych.

Pojechaliśmy do Inowrocławia. Spotkaliśmy się z panią Małgosią i jej mężem, którzy Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą przy ul. Śliwaka traktują jak swój drugi dom. Nie tylko odwiedzają tamtejsze dzieciaki, ale i organizują zbiórki, czy akcje wspierające podopiecznych rodzinnego domu dziecka. 

Poznaliśmy wychowawców i dyrekcję placówki - bardzo zaangażowanych i oddanych dzieciakom, opowiadających o swoich podopiecznych z nieskrywaną sympatią, ba można wręcz rzec - miłością. To pod ich opieką przez całą dobę - z wyjątkiem godzin, kiedy mają lekcje w szkole - przebywają dzieciaki i młodzież. To grupa chłopców i dziewcząt w wieku od 3 do 17 lat.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W czwartek, przed godziną 10 nasza wycieczka z podopiecznymi Domu Dziecka w Inowrocławiu pojawiła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Humory dopisywały!

CNK to nietypowa placówka. Tutaj każdy zwiedzający może bez przeszkód dotykać, testować, eksperymentować... To miejsce, które z pewnością spodoba się i dużym, i małym. To z jednej strony wystawy, eksponaty, z drugiej - naukowe pokazy i warsztaty, które pomagają lepiej zrozumieć zjawiska z codziennego życia.

Dzieci podkreślały, że nie miały pojęcia, że Centrum Nauki Kopernik jest tak duże. Dla większości z nich, to pierwsza wycieczka do Warszawy.

Jest pięknie. Duże miasto. Duży ruch. W Inowrocławiu tak nie ma. Jest dużo mniej samochodów - mówiły.

Dzieci były zachwycone tym, co zobaczyły w warszawskim centrum. Zostaniemy chemikami albo fizykami - deklarowały w rozmowie z nami.

W ramach atrakcji m.in. strzelały z powietrznej armaty. W ten sposób mogły sprawdzić, jak dużą siłę ma powietrze.

Ślicznie tu jest i wszystko ciekawskie. Bardzo nowocześnie - mówiły. 

Odwiedziny w Pałacu Prezydenckim

Później podopieczni placówki z Inowrocławia, pojawili się przed Pałacem Prezydenckim. Spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. Przygotowano dla nich niespodzianki. 

Z minuty na minutę emocje były coraz większe. Dzieci zastanawiały się, jak jest za drzwiami wejściowymi. Ja wyobrażam sobie, że będzie fajnie. Duży, ładny, odnowiony dom. Dużo pokoi. Na pewno będzie pięknie - mówiły.

Spotkanie podopiecznych ośrodka z pierwszą damą trwało ponad godzinę. Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że nazwa ośrodka, z którego przyjechały dzieci, to Agata. 

12-letnia Amanda zadała pierwszej damie pytanie: czy pani potrafi gotować? Odpowiedź zaskoczyła Amandę. Mówiła, że nie umie gotować, ale lubi jeść - pierwsza dama umie przygotować dwa ciasta, których się nie piecze i że słodycze trzeba jeść z umiarem - opowiadała dziewczynka.

Dzieci stwierdziły, że prezydentowa jest niezwykle sympatyczną osobą i jest "bardzo wyluzowana". Można było z nią swobodnie porozmawiać - podkreślały. I zgodnie twierdziły, że już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu w ramach Lepszego Jutra z RMF FM.



 Na pamiątkę wspólnego spotkania podopieczni ośrodka wychowawczo-opiekuńczego otrzymali prezent - szkolną wyprawkę, m.in.: plecaki szkolne, piórniki, długopisy, kubki oraz kolorowanki i puzzle.

Kolejny wyjazd w październiku. Z pewnością będziemy dzieciom towarzyszyć

W następnych miesiącach z pewnością nie zabraknie atrakcji sportowych, bo dzieci z tego domu są pod tym względem wyjątkowo utalentowane. Uczestniczą w różnych zawodach sportowych zarówno w szkole, jak i po za nią. Największym osiągnięciem było wzięcie udziału dwóch dziewczynek - Kingi i Oliwki - w Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku".

Reprezentowały Inowrocław w wojewódzkich finałach zawodów. Ostatecznie 2 maja 2016 roku dziewczynki zagrały najważniejszy mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie, który zakończył się zwycięstwem ich drużyny.

Ważna jest nie tylko różnorodność, ale i cykliczność

Taki całoroczny pakiet zajęć edukacyjno-rozrywkowych - jest ważny zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i seniora - zaznacza zastępca dyrektora MOPS w Krakowie Jolanta Chrzanowska, która pomagała nam w przygotowaniu programu.

Dzieciaki chętnie zmieniają swoje środowisko, myślę nawet, że tęsknią za taką zmianą środowiska, w którym na co dzień wzrastają - podkreśla. Taka zmiana kilka razy w roku jest wskazana.

Tego rodzaju programy edukacyjne są bardzo ważne, bo uczą dzieci czegoś nowego. To nie tylko poznawanie nowych miejsc, spotkania z ciekawą osobą, a także kwestie uspołeczniające, to znalezienia się w innej sytuacji niż na co dzień w placówce wychowawczej, w rodzinie zastępczej czy domu - wyjaśnia Jolanta Chrzanowska.

W tym programie ważna jest nie tylko różnorodność - zwiedzanie stolicy, wycieczka do zoo, wyjście do kina czy teatru - ale także cykliczność. Dzieci z utęsknieniem będą czekać na tę imprezę - przyznaje.

Wystarczy młodym ludziom pokazać, a potem zaszczepić potrzebę wyjścia, zwiedzania. Czym skorupka za młodu nasiąknie - zaznacza z uśmiechem. Te dzieci wyjdą kiedyś z placówki, założą swoje rodziny... będą powielać te zachowania w swoich własnych rodzinach.


Lepsze Jutro z RMF FM. Zaczęliśmy trzy lata temu...

Cykliczna akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM narodziła się w 2015 roku w Szydłowcu. Wybudowaliśmy wówczas dom dla pana Grzegorza, samotnie wychowującego pięcioro dzieci.

Rok później - odmieniliśmy życie setkom maluchów: w czterech miejscach w Polsce (w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, w Zagórzu na Podkarpaciu, w Krzczonowicach w Świętokrzyskiem oraz w Olsztynie) dzięki RMF FM powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.


W 2017 roku postawiliśmy na przyszłość i młodych. Dzięki temu pięć szkół w różnych regionach kraju otrzymało od nas profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe! Wraz z żółto-niebieskim Radiem pojawiły się one w szkołach w Kluczborku na Opolszczyźnie, Raciechowicach w Małopolsce, Bukowinie na Lubelszczyźnie, w warmińsko-mazurskim Morągu i w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku.

Pod koniec roku Lepsze Jutro z RMF FM zawitało natomiast do Dębowca: przy wsparciu naszego Radia pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski, dzięki któremu z pasji mogą uczynić zajęcie, które pomoże utrzymać rodzinę!

Ruszyliśmy z kolejną edycją akcji Lepsze Jutro z RMF FM

W tym roku projekt Lepsze Jutro z RMF FM będziemy realizować w trzech miejscach:

- w Bogdanówce w Małopolsce, gdzie w remizie Ochotniczej Staży Pożarnej wyremontujemy i wyposażymy salę szkoleniową oraz dwa pomieszczenia edukacyjno-zabawowe;

- w Wieliczce pod Krakowem, gdzie powstanie ogród sensoryczny na świeżym powietrzu przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci;

- oraz w Inowrocławiu. Dla dzieci z jednego z tamtejszych rodzinnych domów dziecka przygotowaliśmy roczny pakiet edukacyjno-zabawowy.

(mKam, ug, mpw)