"Niemcy potrzebują partnerów, by stabilizować Europę, a Polska jest największym z krajów, które w 2004 r. wstąpiły do UE" - podkreślił Wolfgang Schaeuble. Minister finansów Niemiec zaprosił Polskę na spotkanie G20 w Baden-Baden.

"Niemcy potrzebują partnerów, by stabilizować Europę, a Polska jest największym z krajów, które w 2004 r. wstąpiły do UE" - podkreślił Wolfgang Schaeuble. Minister finansów Niemiec zaprosił Polskę na spotkanie G20 w Baden-Baden.
"Przychyliłem się do sugestii mojego polskiego kolegi i zdecydowałem, że Polska zostanie zaproszona" przyznał minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble /Felipe Trueba /EPA

Kraj sprawujący przewodnictwo w G20 ma prawo do zaproszenia na spotkania ograniczonej liczby gości - powiedział Schaeuble na spotkaniu z grupą zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Berlinie.

Wyjaśnił, że przekonały go argumenty polskiego ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, który zwrócił mu uwagę, że wśród uczestników szczytu w marcu w Baden-Baden brak jest przedstawiciela państw, które weszły do UE w 2004 roku. Polska jest przecież największym krajem w tej grupie, dlatego przychyliłem się do sugestii mojego polskiego kolegi i zdecydowałem, że Polska zostanie zaproszona - wyjaśnił szef resortu finansów.

Zaproszenie zostało przyjęte, to dobrze - dodał Schaeuble. Polityk rządzącej w Niemczech CDU tłumaczył w dalszej części konferencji, że Berlin potrzebuje silnych przyjaciół i partnerów, by stabilizować znajdującą się w trudnym położeniu Unię Europejską. Na pierwszym miejscu wymienił w tym kontekście Francję, która pozostaje jego zdaniem "kluczowym partnerem". Dlatego zaprosiliśmy też Polskę do Badan-Baden - nawiązał do swojej wcześniejszej wypowiedzi o Polsce. Problemy, przed którymi stoi Unia, można rozwiązać tylko razem - podkreślił.

Schaeuble zastrzegł, że nie popiera polityków, którzy domagają się finansowych kar dla krajów odmawiających przyjęcia imigrantów lub czyniących to w niedostatecznym stopniu. Takie postulaty prowadzą donikąd, powodując jedynie eskalację sporu - ostrzegł.

Jego zdaniem w tej kwestii należy "uwzględniać specyficzną sytuację każdego kraju". Musimy uznać, że zdolność do przyjmowania ludzi z innych kontynentów jest różna w poszczególnych krajach - powiedział Schaeuble.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki został zaproszony na spotkanie ministrów finansów G20, które odbędzie się 17 i 18 marca w Baden-Baden w zachodnich Niemczech.

(mg)