Jeden z najsławniejszych na świecie dietetyków, Francuz Pierre Dukan, ma stanąć przed Komisją Dyscyplinarną nadsekwańskiej Krajowej Rady Lekarskiej. Według niej, działalność handlowa autora popularnej diety proteinowej łamie etykę lekarską. Dukanowi grozi skreślenie z listy lekarzy we Francji.

Przeciwko Pierre'owi Dukanowi wpłynęły dwie skargi. W pierwszej Krajowa Rada Lekarska sugeruje, że stał się on biznesmenem, którego działalność nie ma już nic wspólnego z etyką lekarską. Francuski Kodeks Etyki Lekarskiej zakazuje bowiem uprawiania medycyny tak, jakby chodziło o jedną z gałęzi handlu. Tymczasem Dukan jest odnoszącym sukcesy biznesmenem. Sprzedał blisko 10 milionów książek, noszące jego nazwisko produkty dietetyczne zalewają supermarkety, a jego zyski sięgają według nadsekwańskich mediów 100 milionów euro rocznie. Media sugerują, że lekarz spędza cały swój czas na kampaniach reklamowych swoich produktów, nie przejmując się kontrowersjami, które wywołuje jego słynna dieta proteinowa.

Dukan promuje szczupłych kosztem otyłych

Drugą skargę przeciwko Dukanowi wniosła Departamentalna Rada Lekarzy Paryża. Według jej przedstawicieli wypowiedzi dietetyka w mediach mogły mieć negatywny wpływ na zdrowie publiczne. Doktor zaproponował bowiem, by otyłym uczniom stawiać gorsze stopnie na egzaminach maturalnych. Według niego, faworyzowanie szczupłych nastolatków miałoby pomóc w walce z otyłością wśród młodzieży. Rada Lekarzy Paryża twierdzi, że problemem równie poważnym co otyłość są przypadki anoreksji wśród młodzieży, spowodowane nadmiernym odchudzaniem się. Lekarze sugerują również, że tego typu wypowiedzi publiczne stanowią nawoływanie do dyskryminacji osób otyłych i mogą pogłębić u nich problemy psychologiczne.

Pierre Dukan odrzuca te zarzuty. Twierdzi, że jego działalność nie łamie etyki lekarskiej, bo nigdy nie zamieszczał we francuskich mediach reklam swoich produktów. Podkreśla, że jedyną reklamą jego diety proteinowej są jego książki, wypowiedzi oraz opinie innych specjalistów i samych pacjentów.

Adwokaci słynnego doktora podkreślają, że wszczęcie postępowania przez Komisją Dyscyplinarną Krajowej Rady Lekarskiej nie znaczy jeszcze, że ich klient zostanie w jakikolwiek sposób ukarany. Dukan ma miesiąc na pisemne przedstawienie swoich argumentów.

Inni lekarze zazdroszczą Dukanowi?

Część komentatorów twierdzi, że powodem skarg na sławnego doktora może być zawiść innych lekarzy, którzy zazdroszczą Dukanowi sukcesu. Inni przypominają, że dieta proteinowa budzi coraz więcej kontrowersji. Pierre Dukan przegrał w ubiegłym roku proces, który wytoczył innemu znanemu dietetykowi. Jean-Michel Cohen twierdzi, ze dieta proteinowa jest niebezpieczna dla zdrowia. Dukan oskarżył go o oszczerstwo i przegrał sprawę w sądzie.

Według mediów również francuska Agencję Bezpieczeństwa Sanitarnego i Żywności coraz bardziej niepokoi potencjalnie szkodliwy wpływ niektórych diet - w tym diety proteinowej - na funkcjonowanie wątroby i nerek.

Dieta proteinowa Pierre'a Dukana dzieli się na cztery fazy:

- uderzenia (spożywanie tylko i wyłącznie produktów białkowych o niskiej zawartości tłuszczu, trzeba też dużo pić)

- równowagi (zakładającą również spożywanie warzyw)

- utrwalenia (celem jej jest utrzymanie spadku wagi)

- białkowe czwartki (spożywanie przez jeden dzień w tygodniu tylko produktów białkowych).