W ramach programu "Rodzina 500 plus" do Polaków popłynęło ponad 140 mld zł. Kontynuację tego programu przedstawimy w ramach prezentowania Polskiego Nowego Ładu już w sobotę – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji V4+ "Coalition Pro Familia". Podczas swojego wystąpienia Morawiecki podkreślał rolę rodziny w życiu społecznym i przypominał o działaniach podejmowanych przez rząd na rzecz rodzin.

Premier zamieścił również wpis na Facebooku, w którym wskazał, że w ramach trwającej polskiej prezydencji w ramach Grupy Wyszehradzkiej Polska przystępuje do kolejnych inicjatyw, aby jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym.

"Chcemy promować rodzinę w ramach Unii Europejskiej. Jest to jeden z głównych celów naszej polityki społecznej na unijnym forum, o którym mówiłem podczas szczytu w Porto. Kładziemy ogromny nacisk na to, by podstawowe potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone w budżecie i regulacjach prawnych - krajowych i międzynarodowych" - napisał.

Wskazał, że rząd Zjednoczonej Prawicy, dzięki naprawie systemu finansów publicznych i uszczelnieniu systemu podatkowego, uruchomił program "Rodzina 500 plus". "Do Polaków popłynęło ponad 140 miliardów złotych. Kontynuację tego programu przedstawimy w ramach prezentowania Polskiego Nowego Ładu już w sobotę" - zapowiedział premier.

"Jesteśmy dumni z naszej polityki promocji rodzin, w których dzieci mogą być wychowywane w bezpieczeństwie i miłości, gdzie w spokoju mogą rozwijać swoje talenty. To element wielkiego planu budowy polskiego, solidarnego państwa dobrobytu" - napisał Morawiecki. Premier zachęcił samorządy, "by promowały rodzinę, bo jest ona fundamentem przyszłości Polski".

Zapomoga warta dużo mniej, niż na początku

Ze względu na nieustanny wzrost cen w Polsce świadczenie jest warte mniej, niż w 2016 roku, kiedy było wprowadzane. Zdaniem wielu ekspertów 500+ powinno zostać poddane rewaloryzacji. Zdaniem Portalu Samorządowego, w zależności od przyjętej metody waloryzacji, wypłacana pomoc powinna wynosić nawet 567 lub 615 zł.

Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego zmiana i podwyższenie świadczenia o 200 zł nie zrujnowałaby budżetu. Jak będziemy dalej te pieniądze pchali w tym kierunku, to te pieniądze wylądują z powrotem na rynku. To bardzo ważne, byśmy w tej chwili nie obcinali ilości pieniędzy, które idą do konsumentów - mówił w rozmowie z Polsat News.

Program "Rodzina 500 plus" został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Od 2019 r. przysługuje na każde dziecko.