Zerowa stawka VAT na żywność w Polsce praktycznie od zaraz. Jest nieformalna zgoda KE - ustaliła dziennikarka RMF FM w Brukseli.

Jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność w Polsce praktycznie od zaraz - jeszcze przed wejściem w życie nowej unijnej dyrektywy VAT-owskiej. To sukces negocjacyjny polskich władz i prezent pod choinkę od KE.

Jeszcze podczas weekendu źródła w KE przekazały dziennikarce RMF FM, że "zerowa stawka VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy VAT". Problem w tym, że nowa dyrektywa wejdzie w życie pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku, a aktualna dyrektywa nie zezwala na zerową stawkę VAT na żywność. 

Polskie władze zabiegały natomiast o zerową stawkę przed wejściem nowego unijnego prawa, czyli de facto od zaraz. Teraz już wiadomo, że KE nie będzie się sprzeciwiać, gdy polskie władze wprowadzą zerowy VAT na żywność już w najbliższych tygodniach.

"Tu chodzi o zdrowy rozsądek"

Komisja Europejska po prostu przymknie oczy na fakt, że Polska przez kilka miesięcy nie będzie w zgodzie z aktualną dyrektywą VAT-owską. Bruksela zgadza się, dlatego że za kilka miesięcy wejdzie w życie nowa dyrektywa - uzgodniona 7 grudnia przez ministrów finansów UE, która już na to pozwala.

Żywność według tej nowej dyrektywy należy do towarów "podstawowej potrzeby" takich jak woda, produkty lecznicze czy farmaceutyczne, które będą mogły korzystać z zerowej stawki VAT. Tu chodzi o zdrowy rozsądek. KE nie jest bezduszną administracją. Jeżeli reguły zmienią się za kilka miesięcy i Polska będzie wówczas w zgodzie z tymi regułami, to KE nie będzie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie prawa - usłyszała dziennikarka RMF FM w Brukseli.  

Komisja będzie mogła skorzystać ze swoich "uprawnień dyskrecjonalnych", czyli elastycznego podejścia zgodnie z zapisami z komunikatu KE "Prawo Unii: lepsze wyniki dzięki lepszemu stosowaniu" (2017/C 18/02). 


Opracowanie: