Państwowa Agencja Rozwiązywnia Problemów Alkoholowych wpadła na nowy, dosyć kontrowersyjny pomysł, mający zniechęcić młodzież do palenia i picia. W przekazach zmierza wykorzystać popularne wśród uczniów wulgaryzmy.

„Olej to”, „Ale haft”, „Nie zalewaj robala” – to tylko niektóre slangowe zwroty, które wraz z towarzyszącymi im równie prymitywnymi rysunkami pojawią się w formie naklejek w wielu polskich gimnazjach. Taki przekaz nasycony wulgaryzmami ma, według pomysłodawców, z jednej strony zniechęcać do używek, z drugiej promować zdrowy styl życia wśród trzynastolatków. Taka promocja wartości jest dla niektórych, delikatnie mówiąc, kontrowersyjna.

"Moje zdanie na temat jakichś wlepek jest negatywne” –powiedział sieci RMF FM Andrzej Pawliński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sopocie. "Te wlepki są dla mnie wulgarne” – dodaje Pawliński i obawia się czy autorzy akcji odniosą na pewno zamierzone efekty. Jak będzie pokaże przyszłość, a jak stwierdził jeden z uczniów: "Obrazek jest dość agresywny, ale chyba właśnie to dzisiaj trafia do młodzieży.”

A jak przedstawiciele Agencji tłumaczą sens i styl tej akcji? To sposób na to by dotrzeć do tej młodzieży, która pije, pali i zazwyczaj nie jest podatna na profilaktykę tłumaczył sieci RMF FM dyrektor Bogusław Preisner: „Tak po prostu mówią młodzi ludzie w swoim towarzystwie. Kiedy dziewczyna jakiegoś chłopaka wypije za dużo na imprezie, to na następny dzień mówi do niej: kochana, to cudownie ale po prostu nawaliłaś.” – powiedział Preisner. Przygotowując naklejki Agencja chciała po prostu skompromitować te powiedzonka a wlepki zaprojektowała młodzież z małego miasteczka na południu Polski: "One budziły też nasze kontrowersje i kiedy dyskutowaliśmy na początku, to pierwsze co wszyscy tu zaobserwowaliśmy, że one są po prostu wstrętne” – twierdzi dyrektor. Ministerstwo edukacji pochwala akcję ale z formy jest już mniej zadowolone: "Naklejki są nieładne, nieestetyczne.” - uważa Elżbieta Matejko z MEN-u. Ministerstwo już rozesłało do dyrektorów pisma by rozważyli zakazanie rozdawania naklejek w szkołach.

Foto: RMF FM Warszawa

06:40