Około 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy będzie wymagało podniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do 1000 złotych - szacuje wstępnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Podniesienie zasiłków planowane jest najdalej od przyszłego roku.

Przeliczaliśmy to wstępnie: w zależności od tego, czy utrzymamy obecny poziom, jeśli chodzi o okres pobierania zasiłku, trzeba liczyć, że dodatkowo z Funduszu Pracy na zasiłki byłoby około 500 mln zł - poinformował wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2000 zł, zapowiedziała w minionym tygodniu premier Beata Szydło, która w ramach przeglądu pracy ministerstw spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Dzisiaj Stanisław Szwed poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy podniesienie wysokości zasiłku wejdzie w życie jeszcze w tym roku, czy już w przyszłym.

W tej chwili nie przesądzamy, czy jeszcze jest szansa, żeby to weszło w tym roku, bo to jest też kwestia budżetowa, ale na pewno od przyszłego, 2018 roku zasiłek dla bezrobotnych będzie podwyższony - mówimy o kwocie tysiąca złotych - podał wiceminister.

Jak mówił, zwiększenie kwoty zasiłku jest częścią planu poprawy skuteczności działań urzędów pracy, a po dotychczasowych działaniach rządu jak podniesienie płacy minimalnej i wysokości stawki godzinowej naturalne jest również - zdaniem Szweda - podniesienie wysokości zasiłków.

Wiceminister podał, że uprawnienia do ich pobierania ma - w zależności od regionu - około 12-14 procent wszystkich bezrobotnych: Do zasiłku uprawniona jest mała liczba osób: to ma być na ten pierwszy okres na wsparcie dla osoby, która straci pracę.

Pytany, czy intencją resortu jest stworzenie mechanizmu automatycznego podnoszenia wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej - by zasiłek zawsze stanowił 50 procent tej płacy, Szwed odparł, że nie jest to przesądzone, choć warte rozważenia.

W tej chwili to będzie 50 procent minimalnego wynagrodzenia, ale jeszcze nie jest przesądzone, czy będziemy chcieli to łączyć (...). Można zastanowić się nad takim mechanizmem, że jeżeli podnosilibyśmy płacę minimalną, to jednocześnie podnosimy i zasiłek - wtedy już nie trzeba byłoby robić powiedzmy co roku lub co kilka lat korekt - powiedział.

Obecnie wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 831,10 zł przez pierwsze trzy miesiące i 652,60 zł przez kolejne. Świadczenie wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy: to 80, 100 lub 120 procent podstawowej stawki.

(e)