Emeryci i renciści od dziś mogą nieco więcej dorobić. Zmieniły się limity dorabiania do świadczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ​Ta kwota wzrasta o ponad 130 zł.

Od dziś granicą bezpiecznego dorabiania przez emerytów jest 5036 zł brutto. Zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia emerytury lub renty.

Przy dodatkowych zarobkach od powyżej 5036 zł do 9353 zł brutto następuje pomniejszenie emerytury o kwotę przekroczenia pierwszego progu. Jeżeli emeryt lub rencista uzyska zarobek powyżej 9353 złotych miesięcznie, wypłacanie emerytury lub renty zostaje zawieszone. 

Wprowadzone od dziś limity obowiązywać będą do lutego 2024 r. Ich wysokość jest aktualizowana co trzy miesiące w oparciu o zmieniającą się wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Najniższy limit - przy którym emeryci i renciści nie tracą nic ze swojego świadczenia - to 70 proc. średniej zarobków. Drugi pułap, czyli obecnie 9353 zł brutto, to 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Trzeba pamiętać, że te ograniczenia dotyczą tylko osób na wcześniejszej emeryturze, bo po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla kobiet) żadne limity dorabiania nie obowiązują.