Rozliczając się z fiskusem przez internet, łatwo zapomnieć o przekazaniu 1 proc. podatku - donosi "Metro". Problem potwierdzają organizacje dobroczynne, które apelują do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie zmian w e-picie.

Polacy polubili e-PIT. Padnie rekord?

"Co trzeci podatnik rozliczy się w tym roku z fiskusem przez internet" - pisze "Rzeczpospolita". Wszystko wskazuje na to, że padnie rekord 4 mln zeznań. czytaj więcej

Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet. Do wczoraj tą drogą wpłynęło ponad 3 mln 700 tys. zeznań podatkowych. Urzędnicy prognozują, że w sumie do końca kwietnia e-PIT-ów może być nawet pięć milionów.

Korzystamy z e-PIT-ów chętnie, bo jest to bardzo proste. Wystarczy wejść na www.e-deklaracje.gov.pl, ściągnąć specjalny program lub wypełnić formularz on-line. Program sprawdzi, czy wypełniliśmy niezbędne rubryki i możemy już wysłać zeznanie.

O ile program ostrzega, że zeznania nie można wysłać, gdy nie wpiszemy np. numeru PESEL, tak o 1 proc. nie wspomina, więc łatwo tę rubrykę przegapić. Organizacje dobroczynne zwróciły się już w tej sprawie do Ministerstwa Finansów.

Możliwość przekazania 1 proc. nie jest czynnością obligatoryjną. Jest to uprawnienie podatnika, o ile wyrazi taką wolę. Wprowadzenie komunikatu przypominającego mogłoby zostać odczytane przez podatników jako element niezbędny do wysłania zeznania - odpowiada wydział prasowy resortu finansów. Nieoficjalnie urzędnicy przyznają jednak, że program może ulec zmianom. 

(mal)